Storbyforskjeller

Oslo skiller seg ut ved å ha en langt høyere inntektsulikhet enn resten av landet. Inntektsforskjellen mellom den rikeste tidel og den fattigste tidel i 2008 er som 10:1. Tilsvarende tall for andre storbyer er: Stavanger 7:1, Bergen 6:1, Kristiansand 5,4:1 og Trondheim 5:1 og Tromsø 4,6:1.

JOBB

I forrige hovedoppgjør i 2024 gikk de kabinansatte i SAS til streik – her fra en markering utenfor Riksmeklerens kontor i Oslo den gang.
I forrige hovedoppgjør i 2024 gikk de kabinansatte i SAS til streik – her fra en markering utenfor Riksmeklerens kontor i Oslo den gang.
Lørdag kl. 04:00 kan det bli flystreik i SAS, etter at et betydelig flertall av de kabinansatte stemte nei i uravstemning.
Lørdag kl. 04:00 kan det bli flystreik i SAS, etter at et betydelig flertall av de kabinansatte stemte nei i uravstemning.
Det tar mye tid å sette opp en turnus, forteller avdelingsleder May Helen Solum.
Det tar mye tid å sette opp en turnus, forteller avdelingsleder May Helen Solum.

Heller ikke geografisk er skillene så klare som i Oslo, etter det LO-Aktuelt erfarer.

Sekretær i Trondheim LO, John Peder Denstad, sier at man bor mer variert der, uten det klare geografiske hovedskillet mellom rik og fattig. Ifølge tall fra SSB for 2008, har Heimdal, som ligger høyest, en gjennomsnittlig husholdningsinntekt etter skatt på 414 000 kroner mot Midtbyen på 361 000 kroner.

I Stavanger går spennet fra Hinna med 533 000 kroner i inntekt for gjennomsnittshusholdningen etter skatt, mot Hillevåg, der tilsvarende tall er 385 000 kroner. Mye næringsvirksomhet i Hinna er knyttet til oljevirksomheten.

I Bergen har Ytrebygda et gjennomsnitt på 538 000 kroner mot Bergenshus på 306 000 kroner. IKT og petroleum er sentrale næringer i bydelen Ytrebygda.

På bydelsnivå i Oslo er tallene for Vestre Aker 482 000 kroner, mot Grunerløkka 302 000 kroner og Gamle Oslo 304 000 kroner. (I Sentrum er tallet 220 000 kroner, men der bor det få mennesker).

10.09.2010

10:41

16.12.2013 14:03

Saken oppsummert

Del artikkel

Flere saker

Derfor kan det bli SAS-streik til helgen

Anmeldte Felleskjøpet for ulovlig søndagsåpent. Nå er saken henlagt

Ga opp skolen – nå er Niklas årets lærling

Varsler SAS-streik fra lørdag

Sykehjem testet KI-turnus: – Katastrofalt

Slik krever du etterbetalt for overtid

Powered by Labrador CMS