SV og nestleder Kirsti Bergstø kommer med en utfordring til regjeringa før budsjettforhandlingene.
Martin Guttormsen Slørdal
Statsbudsjettet 2023
SV med krav til regjeringa før forhandlingene: Stryk dagpengekuttet
Nestleder Kirsti Bergstø i SV synes regjeringa må ta signalene fra en samlet fagbevegelse på alvor.
aslak@lomedia.no
– Et usosialt kutt som dette kan ikke bli stående hvis regjeringa vil beholde troverdigheten, samtidig som de skal trygge arbeidsfolk og redusere forskjellene i samfunnet, sier Kirsti Bergstø til FriFagbevegelse.
SV er regjeringas foretrukne budsjettpartner, og til uka starter forhandlingene om neste års statsbudsjett. Partiet sitter med nøkkelen for å gi regjeringa flertall for budsjettet i Stortinget.
Forventer opprydning
Nå forventer SVs nestleder at regjeringa stryker den planlagte innstrammingen i dagpengeordningen før partiene setter seg rundt forhandlingsbordet.
– Det har kommet sterke ord og hard kritikk om dette dagpengeforslaget. Ikke bare fra LO, men også fra forbundene og øvrig fagbevegelse. De signalene må regjeringa ta på alvor, mener hun.
– Hvis ikke regjeringa tar til seg kritikken og gjør noe med dette før forhandlingene, går de altså inn i rommet med et forslag der de både risikerer tryggheten til og tilliten fra arbeidsfolk, påpeker Bergstø.
Ifølge SVs nestleder er kuttet en blåkopi av det den daværende Solberg-regjeringa foreslo i 2017.
– Selv ikke Høyre nådde igjennom med dette forslaget, minner hun om. Det var så usosialt og skapte så sterke reaksjoner, særlig fra LO, at det ble stoppa av KrF, minner hun om.
Kuttet rammer 15.000
Ved å stramme inn på hvor mye du må ha tjent før du blir arbeidsløs, vil regjeringen endre reglene slik at færre kan få dagpenger når de er ledige.
I forslaget til neste års statsbudsjett er grepet å redusere opptjeningsperioden for dagpenger fra tre til ett år. Over 2.000 nye registrerte arbeidsløse vil ikke få dagpenger som følge av de nye reglene.
I underkant av 13.000 personer vil få mindre i dagpenger, viser anslagene fra regjeringen.
Mange, inkludert SV og Rødt, har gått på barrikadene for å få fjernet kuttet. Under arbeids- og sosialkomiteens høring om statsbudsjettet var også fellesnevneren at innstrammingen må reverseres.
Les også: Barnehagemilliardærer flytter til Sveits, mens de ansatte streiker for bedre pensjon
Gått tilbake på andre forslag
Bergstø betegner det som «direkte oppsiktsvekkende» dersom regjeringa ikke har snudd og selv uttrykker at de vil rette opp det planlagte kuttet før det skal forhandles om neste års statsbudsjett.
Hun har tidligere uttalt at det er uakseptabelt for SV å være med på et vedtak som betyr at folk mister dagpenger eller får mindre utbetalt. Bergstø har lovet kamp for å beholde gjeldende ordning.
– Det er alvorlig for forhandlingsforløpet hvis regjeringa ikke har vist vilje til å lytte til hva fagbevegelsen mener i en så avgjørende sak, sier hun.
Bergstø viser til at LO har kalt dette kuttet for et arbeidsuhell.
– Regjeringspartiene må komme med en avklaring. Vil de komme fagbevegelsen i møte og finne penger til å rette det opp, eller skal de fortsatt stå fast ved et usosialt kutt fra Høyre som rammer arbeidsfolk hardt? spør SVs nestleder.
Slik svarer regjeringa
Eigil Knutsen, finanspolitisk talsperson for Ap på Stortinget, svarer på henvendelsen fra FriFagbevegelse via partiets kommunikasjonsavdeling og skriver følgende:
«Ap og Sp har en budsjettavtale med SV og ser fram til å starte forhandlingene om statsbudsjettet. Enkeltsakene kommer vi tilbake til når vi er ferdige med forhandlinger».
Stortingsrepresentant Tuva Moflag (Ap) har tidligere forsvart regjeringens omlegging. Hun poengterer at ordningen utvides til å omfatte sykepenger, pleiepenger og arbeidsavklaringspenger.
Regjeringen har også prioritert en vridning for å hjelpe unge inn i arbeid eller utdanning.
Ap har fått mange innspill på forslaget om de nye reglene for dagpenger.
– Vi tar reaksjonene fra folk på alvor, og tar med oss dette i det videre arbeidet. Regjeringen har lagt fram sitt forslag, men nå skal budsjettet forhandles med SV i Stortinget, sier hun.
Mye lest: Deltidsansatte Henrik fortviler over dagpengekuttet: – Uærlig av regjeringa
Mest lest
Ole Martin Kolberg, FOs hovedtillitsvalgt i Fredrikstad kommune, og Kine Kvamme Andersen er bekymret for hvordan kommunen skal klare å rekruttere nye vernepleiere.
Simen Aker Grimsrud
60 ansatte i kommunen må begynne i turnus: – Veldig mange søker seg bort
Roar må alltid være på vakt når han prepper løyper i Oslo-marka.
Sissel M. Rasmussen
Roar er en trygghet å ha i skogen, selv om livredning ikke står i stillingsbeskrivelsen
– Jeg er trist. Det er vondt å gå rundt på min arbeidsplass nå, forteller operatør Inger Hilde Bårdsen.
Jan-Erik Østlie
Strømprisen kan koste Inger Hilde og 200 kollegaer jobben: – Har blitt noen søvnløse netter
Martin Guttormsen Slørdal
Engelskmenn med jobb og familie trenger gratis mat for å overleve
Hjemmetjeneste (illustrasjonsfoto).
Anita Arntzen
Dette yrket har Norges høyeste sykefravær
Gerd-Liv Valla blir 75 år, men opplever en ny politisk vår som strømpolitiker. – Det er ingen strømkrise, det er en strømpriskrise, slår hun fast.
Knut Viggen
Gerd-Liv Valla skjønner ikke hvorfor arbeidslinja har blitt et skjellsord
Berit Roald / NTB
Ukjent antall Skeidar-ansatte mister jobben: – Har gått fort og brutalt
Aslak Bodahl
Nå får Hamza skattelette for å bo i brakke på jobb
Gjestearbeiderne i Ölands dyrepark jobbet seks dager i uka og fikk utbetalt mellom seks og sju tusen kroner i måneden.
Colourbox
Svensk dyrepark serverte ansatte samme mat som dyra
Tøffe tider: Olga Leach-Walters er fagforeningsrepresentant for 22 000 helsearbeidere i Royal College of Nursing. 6000 av dem jobber som sykepleiere på Birminghams største sykehus. Onsdag og torsdag denne uka streiket de. Det er andre gang på en måned.
Anita Arntzen
I England sover sykepleiere med 100 prosent stilling i bilen. Her er Olgas råd til Norge
Andrew Kelly Reuters/Ritzau Scanpix
Danskene kan miste fridag. Skammelig, mener fagbevegelsen
Matbutikken UMS Halden har holdt åpent alle dager hele uka.
Leif Martin Kirknes
Matbutikken er politianmeldt to ganger: Nå stenger UMS Halden om søndagene
BEKYMRET: – Vi er bekymra for at bedriften for raskt tar ut synergier etter en omorganisering, sier hovedtillitsvalgt for EL og IT Forbundet i Telenor Norge, Kenneth Pettersen.
Leif Martin Kirknes
200 mister jobben i Telenor: – Usaklig å sparke faste ansatte når man har så mange innleide
Naujasis minimalus darbo užmokestis devyniose ūkio šakose.
Brian Cliff Olguin
Naujasis minimalus darbo užmokestis Norvegijoje
– Nå har arbeidstakersiden helt andre rettigheter under forhandlinger, sier tillitsvalgt Arvid.
Privat
Arvid jubler for egen tariffavtale. Nå håper han på et statusløft
Brian Cliff Olguin
Butikkansatte stusser over matprisene: – Lurer på hvor pengene blir av
Den amerikanske storsatsingen på fornybar industri kan ramme europeisk industri hardt på sikt, mener utenriksminister Anniken Huitfeldt.
Adam Schultz (whitehouse.gov) via Wikimedia Commons / Jan-Erik Østlie
Bidens fornybar-satsning får EU og Norge til å skjelve
Anita Arntzen
500 unødvendige dødsfall hver uke: Sykepleier Ida står midt i en helsestorm
Kine Mariana Soma har drømt om å bli frisør helt siden hun var liten. Nå håper hun at hun holder seg skadefri og kan være lenge i drømmeyrket.
Eilin Lindvoll / Dagsavisen
Kine bør jobbe i 50 år til for å få en god pensjon: – Urealistisk
– Erna bommer bevisst, skaper frykt og usikkerhet ved å spre feilinformasjon, mener Peggy Hessen Følsvik.
Jan-Erik Østlie