«Vi har dessverre blitt nødt til å stenge restauranten i Hegdehaugsveien midlertidig fra og med i dag og på ubestemt tid,» skriver Olivia på sine nettsider.
Tormod Ytrehus
Streik for tariffavtale
Olivia stenger Oslo-restaurant på grunn av sympatistreik
Etter snart sju uker i streik, stenger Olivia Hegdehaugsveien nå dørene på ubestemt tid.
etk@lomedia.no
– Vi har ikke en verdig lønn, sa ansatte ved Olivia-restauranten i Hegdehaugsveien da de gikk ut i streik for snart sju uker siden.
De streikende krever at bedriften inngår tariffavtale med Fellesforbundet. Olivias ledelse nekter – og forrige uke avlyste de forhandlinger med forbundet hos Riksmekleren.
Tirsdag melder restauranten på egne nettsider at de er nødt til å stenge.
«Vi har dessverre blitt nødt til å stenge restauranten i Hegdehaugsveien midlertidig fra og med i dag og på ubestemt tid. Grunnen er at Fellesforbundet har varslet sympatistreik og blokade. Det betyr at Fellesforbundet sørger for at vi ikke får levert varer til restauranten.»
Dette er saken: – Dere tar kampen for hele det norske arbeidslivet
For tariff og bedre lønn – de streikende ved Olivia-restauranten i Hegdehaugsveien har et klart budskap. Her er Olivia-kokken Daniel Okorie i en støttemarkering for de streikende i februar.
Håvard Sæbø
Tomme ølkraner til helgen
Til helgen skulle fagorganiserte ved Asko, Tine og Hansa Borg stanse leveringen av mat og drikke til Oslo-restauranten, for å støtte de streikende ansatte og øke presset på bedriften.
– Vi er mildt sagt oppgitt over at det i 2023 skal være nødvendig å slåss for noe så grunnleggende som tariffavtale. Det er oppsiktsvekkende, mener Mohammed Malik, klubbleder i Tine.
Også byrådsleder Raymond Johansen har engasjert seg – forrige uke ba han Olivia-ledelsen om å møte ham, for å forklare hvorfor de mener tariffavtale er urimelig.
«Vi håper å kunne åpne igjen så fort som mulig, og kommer tilbake med mer informasjon om dette etter påske,» skriver Olivia på sine nettsider.
Mye lest: Pizzakokk slår alarm om Olivia-restaurantar: – Du blir straffa for å seie kva du meiner
Klubbleder Kasim Shah sier det ikke er en husavtale de ansatte ønsker seg, men en tariffavtale med forutsigbarhet og medbestemmelse.
Håvard Sæbø
– Ledelsen endrer avtalen hele tiden
Mens Fellesforbundets medlemmer ved restauranten vil ha tariffavtale, insisterer Olivias ledelse på sin egen husavtale.
Olivias daglige leder Fredrik Remmen uttalte til FriFagbevegelse fredag at husavtalen «er vesentlig bedre tilpasset både virksomhetenes og de ansattes behov, enn Fellesforbundets såkalte Riksavtale.»
Ledelsen endret nylig husavtalen til de ansatte ved Oslo-restauranten – for tredje gang på kort tid.
Klubbleder Kasim Shah sier det ikke er en husavtale de ansatte ønsker seg, men en tariffavtale med forutsigbarhet og medbestemmelse.
– Ledelsen endrer avtalen hele tiden. Når de ønsker, kan de endre den igjen, sier han.
Kommentar: «Dette er en kamp fagbevegelsen ikke kan tillate seg å tape»
Mest lest
Et flertall på Stortinget ønsker at uføre skal kunne tjene mer ved siden av trygden. (Illustrasjonsfoto)
Brian Cliff Olguin
Stortinget ønsker at uføre skal kunne tjene mer
Leder i Fellesforbundet, Jørn Eggum, har tidligere argumentert for at uføre skal ha rettigheter i en AFP-ordning. Det har vedtaket på Fellesforbundets landsmøte satt en stopper for.
Håvard Sæbø
Det blir ingen AFP-pensjon for uføre, slår Eggum fast
Tore Kristiansen / VG
Fersk måling: Nedtur for Høyre og Erna Solberg
Fra lønnsoppgjøret 2023. (Arkivbilde)
Tormod Ytrehus
De avgjorde din nye lønn. Se hva toppene i arbeidslivet tjener
Målet med møtet på Stortinget er å høre hva Teslas norske ledelse mener om et organisert arbeidsliv.
Nam Y. Huh / AP / NTB
Tesla Norge innkalles til hastemøte på Stortinget
I august 2017 fjernet Forsvaret et tillegg som ansatte med undervisningsplikt hadde, kalt «skoletillegget». 10. mars 2023 vant offiserene over Forsvaret i lagmannsretten, noe som resulterte i utbetalinger på 100 millioner kroner.
Sebastian Christiansen / Forsvaret
Over 400 i Forsvaret får nå etterbetalt store summer
Jonas Gahr Støre og resten av Ap-ledelsen vil lytte til folket når de nå skal utvikle ny politikk.
Jan-Erik Østlie
Ap ber om hjelp. Nå kan du si din mening
Ole Palmstrøm
FHI-ansatte beholder jobben. – Nå kan jeg ta jul med senkede skuldre
På kaotiske dager med snø er det viktig å si ifra til arbeidsgiver hvis du ikke rekker fram i tide.
Ole Palmstrøm
Forsinka på jobb fordi det er snø? Dette er reglene
Yara-direktør og president i NHO, Svein Tore Holsether, er suveren vinner på inntektstoppen blant arbeidsgivere og fagforeningsledere.
REUTERS/Victora Klesty
Sjekk inntekten til over 130 topper i arbeidslivet
Plutselig dukker ikke lønna opp som avtalt. Da er det greit å vite hvilke steg man må ta.
Colourbox
Seks råd til folk som ikke har fått lønna de har krav på
BESKYTTELSE: Ettersom Xofigo er en radioaktiv medisin, må den pakkes godt inn og fraktes trygt.
Espen Solli
Medisinen de lager her, skal redde pasienter over hele verden
Erlend Angelo
Catos epost diskutert i Høyesterett: – Helt uvirkelig at det havnet her
TRIVES: Kommunen har kjøpt opp én bolig i hver blokk i dette området. – Det er dritlurt, for da blir det ikke så mye spetakkel, sier Berit.
Berit Baumberger
Skitbyen-Berit med ti råd til Nav
NY RAPPORT: Fagbladet har fått innsyn i en spørreundersøkelse som 221 av landets 260 Nav-kontorer har svart på.
Ørn E. Borgen / NTB
Regjeringen lovet et «rausere» Nav. Her er fasiten
FÅR DET VERRE: Arbeidsledige som blir sanksjonert får enda strammere økonomi, mener Nav-forskerne.
Illustrasjonsfoto: Colourbox
Strengere regler for arbeidsledige virket ikke etter hensikten
Brannpersonellet på Avinors flyplasser må vente på kommunalt brannvesen.
Anne Marthe Vestre Berge
Brannfolk får ikke redde passasjerer fra røykfylte fly: – Jeg frykter at liv skal gå tapt
Barnetrygden øker med 2400 kroner i året for barn over seks år.
Martin Guttormsen Slørdal
Enige om statsbudsjettet: Øker barnetrygden og minstesatsen for uføre
Arild Martinsen (55) er bekymret for pensjonen: – Ingen kunne forestilt seg at endringene skulle skje så fort.
Ylva Lie Bjerke
Arild har jobbet i kommunen i 14 år. Nå er han bekymret for pensjonen
– Dette med rus og alkohol er fortsatt tabulagt og oppleves av mange som noe privat, sier rådgiver i Akan kompetansesenter.
Sissel M. Rasmussen