Vanskelig å straffe Burma
Vestlige land er sterkt kritiske til innesperringen av Aung San Suu Kyi og krever våpenboikott av Burma.
Men det blir trolig vanskelig å få til i praksis.
USA, EU, flere europeiske stormakter og vår egen utenriksminister Jonas Gahr Støre (Ap) kritiserer dommen på 18 måneders husarrest mot demokratiforkjemperen og opposisjonslederen i sterke ordelag.
Men saken viser nok en gang hvor vanskelig det er for verdenssamfunnet å påvirke et autoritært regime som Burmas.
Fredsprisvinner Suu Kyi ble dømt for brudd på landets sikkerhetslover fordi hun i mai tillot en amerikaner som svømte over en innsjø og oppsøkte huset hennes, å bo hjemme hos seg. Dette førte til at Suu Kyi ble tiltalt for å ha brutt vilkårene for sin husarrest.
Britene i front
Storbritannias statsminister Gordon Brown tar til orde for et verdensomspennende forbud mot salg av våpen til Burma, mens EU varsler «målrettede tiltak» for å straffe de som er ansvarlige for dommen.
Men BBC skriver i en analyse at dette vil bli svært vanskelig, fordi flere av Burmas naboland er mindre interessert i en slik boikott enn vestlige land.
– Det vil komme mye skarp kritikk mot Burma og anmodninger om felles handling, men utsiktene til en formell verdensomspennende våpenboikott synes minimale, skriver BBC.
Den norske Burmakomité slutter seg til kravet om våpenboikott og ber FNs sikkerhetsråd om å nedsette en undersøkelseskommisjon for å granske anklager om forbrytelser mot menneskeheten og krigsforbrytelser i Burma.
Men Russland og ikke minst Burmas allierte Kina har begge veto i Sikkerhetsrådet, noe som kan gjøre dette arbeidet vanskelig.
– Ut av valget
Utenriksminister Jonas Gahr Støre (Ap) fordømmer den fornyede innesperringen av Suu Kyi og kaller dommen uakseptabel.
– Dette er en politisk dom hvor regimet forsøker å holde Suu Kyi borte fra det forestående valget, sier Støre.
Valget skal etter planen finne sted neste år, muligens i mai. Men husarresten gjør at Suu Kyi ikke vil være fri i tiden fram mot valget.
– Det er nå viktig med en internasjonal reaksjon mot denne dommen. Jeg vil ta opp saken med FNs generalsekretær når han besøker Norge senere denne måneden, sier Støre.
Reduserte straffen
Mange kritikere mener militærjuntaen i Burma utnyttet saken for alt den var verdt, ikke minst fordi husarrestperioden til Suu Kyi var i ferd med å gå ut. Den bisarre episoden ble en gyllen anledning til å få stilt henne for retten på nytt.
Dommeren i Rangoon dømte tirsdag først Suu Kyi til tre års fengsel og straffarbeid. Men straffen ble redusert av militærjuntaens leder Than Shwe, som hevder Burma er på vei mot demokrati.
Utenriksminister Støre er sterkt kritisk til regimets håndtering av saken:
– Regimet går med denne dommen glipp av en mulighet til å vise at det ønsker en inkluderende og demokratisk utvikling i landet.
Suu Kyi kom tirsdag tilbake til huset hvor hun holdes innesperret.
Appell til naboland
Kjell Magne Bondevik, som leder Oslosenteret, mener dommen er «politisk, mer enn juridisk» og at juntaen klamrer seg til makten ved å holde befolkningen i et jerngrep. Han ber Burmas naboland gripe inn:
– Også nøkkelland som Kina, India og Russland må nå ta bladet fra munnen. Dette er land som har et utstrakt samarbeid med Burma, og som militærjuntaen vil høre på.
Den amerikanske aktivisten John Yettaw skal ha tatt seg fram til huset til Suu Kyi for å hjelpe henne. Rettssaken mot ham har pågått parallelt med Suu Kyis. Han ble dømt til sju års fengsel, hvorav fire med straffarbeid, for å ha tatt seg inn i huset til den verdenskjente demokratiforkjemperen. (ANB-NTB)
Mest lest
Alf Jørgen Schnell og Ninthu Paramlingam i kollektivet Reduser Husleia mener mange lever i uverdige boforhold på leiemarkedet. Bildet innfelt er hentet fra annonsen det et kott med skyvedører tilbys for 6.200 kroner måneden.
Ida Bing og husleie.no
Dette «klesskapet» ble leid ut for 6.200 kroner i måneden: – Leiemarkedet blir bare verre og verre
STENGT: Klokka 12 lørdag formiddag stengte butikkene i Oslo og ni nabokommuner. Dagligvarebutikker og apotek er det eneste unntaket.
Lene Svenning
Nytt korona-sjokk: Tusenvis av ansatte i varehandelen på Østlandet står i fare for å bli permittert
SAKSØKER: Hege Berit Østgård er blant de 231 Industri Energi-medlemmene som går til gruppesøksmål mot Aker BP.
Jan Inge Haga
Hege Berit fikk hakeslepp da bedriften ville fjerne sluttpakken: – Respektløst overfor oss ansatte
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
RÅD: Meld deg inn i ei fagforeining, sjekk dokumentasjonen, ikkje ver redd for å stille spørsmål og frem lønnskrav så tidleg som mogleg. Det er råda frå Monica Hanssen og organisasjonsarbeidar Knut Skåle i Fellesforbundet.
Tormod Ytrehus
Sjåfør Monica får etterbetalt 82.000 kroner: – Det er ikke gøy å gå til sak, men det skal være lov å være syk
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
Forbundsleder i Fellesforbundet, Jørn Eggum.
Jan-Erik Østlie
Regjeringens nye veiselskap kan bli lagt ned. Fire LO-forbund mener det holder med Statens vegvesen
STENGES: Kjøpesentrene i nye 15 kommuner på Østlandet holder stengt fra og med mandag.
Erlend Angelo
Permitteringer i vente i ytterligere 15 kommuner: – Det er dramatisk å stenge ned kjøpesentrene
Tormod Ytrehus
Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Erlend Wiborg (Frp) er leder av arbeids- og sosialkomiteen på Stortinget
Sissel M. Rasmussen
Frp ville ikke være med på å forlenge AAP-perioden
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Koronapandemien har bokstavelig talt kostet både helsedirektør Bjørn Guldvog og FHI-direktør Camilla Stoltenberg dyrt, i form av titusenvis av overtidstimer til både ledere og øvrige ansatte. Den regningen må også helseminister Bent Høie (her på skjermen bak) forholde seg til.
Lise Åserud / NTB
FHI-ansatte jobbet over 300 timer overtid i 2020 – ledere fikk millioner i kompensasjon
Kronikk
De polske arbeiderne nektet å være servile da de ble advart mot å «bite hånda som matet dem». Jeg har dessverre ingen slike forventninger til Høyre, skriver Jonas Bals.
Tormod Ytrehus
«Laksemilliardæren betaler Høyres valgkamp, men ikke lønn til sine polske ansatte»
Kommentar
Erna Solberg sa selv fra Stortingets talerstol at hun vet at krisen slår skjevt ut, skriver Tirild Rustand Halvorsen. (Arkivfoto)
Jan-Erik Østlie
«Regjeringen snakker som om deres egen kompensasjonsordning er perfekt. Det er den ikke»
Bent Høie
Leif Martin Kirknes
Skjenkereglene endres: – For tidlig, mener Bent Høie
BESKYTTER ARBEIDSPLASSER: Rune Mjelde (til venstre), hovedtillitsvalgt i Store Norske, og Svein Jonny Albrigtsen, leder av LO Svalbard, mener at det fortsatt kan hentes ut kull fra Gruve 7 på Svalbard selv om kullkraftverket i Longyearbyen legges ned.
Katharina Dale Håkonsen