Løsning for konduktører i Narvik
I fjor overtok SJ kjøringen mellom Riksgrensen og Narvik. Seks ansatte i Ofotbanen AS (OBAS) mistet jobben. Ingen fikk tilbud om jobb. Jernbaneforbundet og LO stevnet SJ, og rettssak var berammet i mai. Nå er det inngått forlik.
oystein@lomedia.no
Fire konduktører er tilbudt ansettelse i Statens järnvägar (SJ) med samme lønns- og arbeidsforhold som de hadde i OBAS. SJ vil også opprettholde pensjonsordningene, hvis det er mulig å få dette til i Statens Pensjonskasse.
To som mistet jobben da billettsalget ble nedlagt er tilbudt tre månedslønner som kompensasjon.
– Når vi først kom opp i en situasjon der SJ vant anbudskonkurransen, og anbudsdokumentene ikke inneholdt noe om de ansattes situasjon, er dette en god løsning. NJF har fått fullt gjennomslag på alle punkter, sier Kjell Atle Brunborg.
Forbundet sto på at de ansatte hadde rettigheter etter arbeidsmiljølovens regler om virksomhetsoverdragelse, og forliket i er i tråd med dette.
Noe uavklart.
I tillegg kommer tilbudet om å beholde pensjonsordningen i SPK. Om en slik løsning kan være mulig, er fortsatt usikkert. Pensjonskassen krever blant annet at staten må eie minst 50 prosent av en virksomhet for å oppfylle kravene til medlemskap.
– SJ søker om å få lov til å ha dem i SPK, men helt enkelt er ikke dette. Pensjonskassen er underlagt Fornyings- og administrasjonsdepartementet, og det kan hende at departementet må avgjøre saken, sier Kjell Atle Brunborg.
En av de seks konduktørene, Asle Hanssen, håper det går an å få beholde medlemskapet i SPK.
– Vi vil helst fortsette der. Slik jeg har forstått det, har vi en mulighet, sier Hanssen.
Noen dato for når de kan begynne i SJ har han ikke fått foreløpig.
Ingen informasjon.
– Dette kom som en bombe på oss, sa Hanssen til Aktuell da avgjørelsen falt høsten 2007. Like før jul kom varselet om oppsigelse.
Han var da hovedtillitsvalgt i OBAS, og de seks ansatte hørte ingenting om vilkårene i anbudskonkurransen. OBAS ble underleverandør og overtok kjøringen 1. juli 2003. Alle ble overført da NSB ikke lenger ville drive persontrafikken på strekningen.
Da oppsigelsene ble kjent skrev NJF brev og tok direkte kontakt med Samferdselsdepartementet. Saken ble også sendt til LOs juridiske kontor.
Forbundet mente det var snakk om en virksomhetsoverdragelse, og viste både til arbeidsmiljøloven og et gjeldende EU-direktiv.
Den politiske ledelsen var uenig, men lovet likevel å ta opp saken med SJ.
Kjøpet av tjenestene på norsk side av grensen utgjorde 1,55 millioner kroner i 2008, deretter tre millioner kroner i året.
I Sverige er persontrafikken på strekningen Gøteborg/Stockholm–Kiruna med forbindelse videre til grensen mot Norge konkurranseutsatt.
I 2007 avtalte Samferdselsdepartementet at kjøring til og fra Narvik kom med i anbudet da Rikstrafiken i Sverige skulle inngå en ny femårskontrakt. En samordning ble vurdert som fornuftig siden trafikken er grenseoverskridende.
OVERTOK I JULI: SJs IC 95 fra Narvik passerer Torneträsk i Nord-Sverige.
(Foto: Kasper Dudzik)
Fra 15. juni 2008 overtok SJ nattogene på strekningene Gøteborg/Stockholm–Kiruna–Riksgrensen–Narvik. Kontrakten omfatter også avganger på dagtid i Nord-Sverige, samt fra Kiruna og de fire milene på norsk side til Narvik.
Får 1,55 millioner kroner for 2008, 3 millioner kroner i året videre.
Rikstrafiken kjøper persontrafikktjenester og gjennomfører anbudskonkurranser på vegne av den svenske staten.
Før anbudet ble offentliggjort sommeren 2007 inngikk norske myndigheter en avtale om at persontrafikken på Ofotbanen ble tatt med i utlysningen.
Får 1,55 millioner kroner for 2008, 3 millioner kroner i året videre.
Rikstrafiken kjøper persontrafikktjenester og gjennomfører anbudskonkurranser på vegne av den svenske staten.
Før anbudet ble offentliggjort sommeren 2007 inngikk norske myndigheter en avtale om at persontrafikken på Ofotbanen ble tatt med i utlysningen.
Mest lest
I lønnsoppgjøret skal de største tilleggene gis til de som har lavest lønn, ifølge LO.
colourbox.com
Om lønna di er lav nok, kan du vente deg ekstra penger
Erfarne butikkansatte som Nadine Tomi får 15.600 kroner mer i året fra 1. februar.
Brian Cliff Olguin
Kraftig lønnshopp for butikkansatte FØR lønnsoppgjøret
Colourbox.com
36.000 pensjonister taper tusenvis av kroner: – Det holder bare ikke
I 20 av de 295 yrkene som er med i statistikken tjener kvinner mer enn menn.
Brian Cliff Olguin
I disse yrkene tjener kvinner mer enn menn
Bredtveit fengsel ble nok en gang åsted for selvmord sist helg.
Eirik Dahl Viggen
Fengselsbetjent etter selvmord på Bredtveit: – Dette er traumatisk
Hugo Lorentsen, som har jobbet i Drytech i 17 år, anbefaler mest husets kylling i karri. Maten pakkes for hånd og alt er nøye sjekket.
Erlend Angelo
«Magisk» norsk mat har mettet soldater og turgåere i tre tiår
Roy Ervin Solstad
Nytt forslag kan få fire av fem turbussjåfører til å slutte
USIKRE TIDER: Martin Rask, Anne Sofie Ovesen, Hans-Petter Løksti, Inger Berit Ludvigsen, Eirik Føre, Martin Andreassen, Titajoa Kaeeyoo, Terje Olsen, Rita Jakobsen og Inger Andreassen håper de som ønsker å fortsette i Posten, får tilbud om ny jobb.
Alf Ragnar Olsen
Bodø-terminalen har skrumpet inn fra 80 til 13 årsverk på to år
LO-leder Peggy Hessen Følsvik.
Jan-Erik Østlie
Se hvem som skal forhandle om din nye lønn
Det danske lønnsoppgjøret i 2023 ble godt for arbeiderne. (Arkivfoto).
Colourbox
Så mye øker lønna til danskene – mer enn LO ser for seg i Norge
– Det er synd at vi måtte ut i media for at de skulle bestemme seg for å gjennomføre et tilsyn, sier Joakim Johnsen.
Brian Cliff Olguin
Sjefen trakasserte Joakim og kollegaene i fylla: Nå ser Arbeidstilsynet på saken
– Norge er ikke vaksinert mot splittelse. Vi kan ikke ta demokratiet og våre verdier for gitt, sier kvinnen som nesten ble drept for det hun tror på. Terroristen på Utøya skjøt Libak i hendene, i kjeven og i brystet.
Hanna Skotheim
Som AUF-leder talte Ina Ap-ledelsen midt imot. Nå er det krise i partiet
Selv om drikkevannsnettet er nedslitt og lekker som en sil, gjøres det nesten ingenting med problemet. Ingen mål for å redde drikkevannet er nådd siden 2014.
Bjørn A. Grimstad
Drikkevannet lekker – du kan få gigantregningen
«Mrs. Chatterjee vs. Norway» har premiere 17. mars. Bufdir forbereder seg på debatten
Skjermdump
Bollywood-film om norsk barnevernssak drar fagfolk til kinoen
Kommentar
Det er på tide å få tilbake mer åpne skattelister, skriver Kjell Werner.
Berit Roald / NTB
«Åpne skattelister er viktig for tilliten i samfunnet»
De to barnehagene ble drevet henholdsvis i andre etasje på bygningen til venstre og over garasjen til høyre. Leieforholdene ble avsluttet for over et år siden. Huseieren, som fortsatt benytter huset som bolig og også gjorde det i utleieperioden, har ikke fått kritikk i forbindelse med saken.
Bjørn A. Grimstad
Stengte «uforsvarlige» barnehager – eieren tjente millioner
Geir Ove Kulseth fikk ni stemmer flere enn motkandidat Eystein Garberg.
Leif Martin Kirknes
Geir Ove Kulseth vant en uhyre jevn lederkamp i EL og IT Forbundet
Industriarbeiderne gikk fra næringsområdet samlet og videre til et torgmøte i Raufoss sentrum.
Fellesforbundet avd. 23
500 streika mot høye strømpriser på Raufoss
Et lønnstillegg på 3.000 euro for de tyske postansatte ble oppnådd i tolvte time, etter at de DHL-ansatte organisert i fagforbundet Verdi hadde signalisert stor streikevilje og stort engasjement.
DHL
Lønnsfest for tyske postansatte – eierne blar opp for å avverge streik
Hovedtillitsvalgt for SL, Svein Olav Farstad (til venstre) og verneombud Stig Rune Lothe er begge selv lærere ved Eid ungdomsskole. Nå ber de på nytt om at basestasjonen med tre mobilantenner på taket til skolen blir fjernet.
Anders Tøsse