Reiser rundt med sommergaver
I Møre og Romsdal er renholdernes dag utvidet til renholdernes uke. Janita Blomvik og Vidar Røren reiser ut med strandhåndklær til alle medlemmene som holder fylket rent.
Feriemodus: - Hva passer vel bedre enn å gi bort håndklær med "Out of office" rett før sommerferien, spør Janita Blomvik (til venstre) og Vidar Røren i NAF avdeling 3 Møre og Romsdal.
Ane Børrud
Saken oppsummert
ane.borrud@lomedia.no
Arbeidsmandsforbundet får stadig flere medlemmer, men ikke innen renhold. Det vil avdeling 3 Møre og Romsdal gjøre noe med.
– Vi ble kalt inn på et teams-møte med forbundssekretær Trine Wiig, forteller påtroppende distriktssekretær i avdeling 3 Møre og Romsdal, Janita Blomvik.
Mens det er medlemsvekst i mange av bransjene i forbundet, har medlemstallet innen renhold gått ned jevnt og trutt nedover de siste 10 årene.
– Trine utfordret oss på hvordan vi skal snu denne trenden, fortsetter hun.
Renholderne uke
Hvert år markerer Arbeidsmandsforbundet den internasjonale kampdagen for renholderne, som er den 15. juni.
Avdeling 3 spilte inn forslag om at de kunne ha en renholdernes uke istedenfor renholdernes dag, og at de ville ut å møte dem som var medlemmer.
For som alle som driver med organisasjonsarbeid vet: vel så viktig som å verve nye medlemmer, er å beholde dem som allerede er medlemmer.
– Trine sa go, så da ble det sånn, smiler Vidar Røren, avtroppende distriktssekretær i avdelingen.
Men – å reise ut tomhendt til renholderen var uaktuelt.
– Siden det er i starten av sommerferien, så landa vi på badehåndklær, forteller Janita.
De søkte forbundets aktivitetsfond, som dekte utgiftene til håndklærne. Avdelingen har bidratt med turnéutgiftene.
Turné
Forrige uke la Janita og Vidar seg på hjul. En dag til Kristiansund og Molde, en dag i Ørsta og Volda, og så har de hatt et par dager i Ålesund.
Ført de dro ut på tur lagde de en oversikt over alle renholderne som er medlemmer i avdelingen. Det var rundt 300 stykker. Lista ble først sortert geografi, så på bedriftene de jobbet i.
Og i flere bedrifter ble tillitsvalgte med ut for å dele ut håndklær til medlemmene sine.
– Vi kan jo ikke dra hjem til hver og enkelt, men vi har også samarbeidet med ledere i bedriftene. Der vi ikke rakk å møte renholderne på jobb, har mange ledere tatt på seg å dele ut håndklærne. Jeg har blitt veldig positivt overrasket over responsen, slår Vidar fast.
– Men hva med dem som ikke er på jobb når dere har kommet innom?
– De vil få håndkle sendt i posten. Det samme vil dem som har arbeidsplassen i grisgrendte strøk i fylket. Vi rekker jo ikke innom alle.
Vinn-vinn
Ifølge avtrappende og påtroppende distriktssekretær har responsen vært veldig bra.
– Dette er jo en vinn – vinn situasjon, slår Janita fast.
– Renholderne får håndklær, tillitsvalgte får en håndsrekning, og vi får møtt mange renholdere.
I tillegg har renholderne fått muligheten til å spørre om ting de lurer på.
– Nå vil det jo være mye lettere for dem å ta kontakt med oss senere dersom de trenger det, når de har møtt oss og vet hvem vi er, mener Janita.
Og hva hvis de møter renholdere som ikke er medlemmer?
– Hvis de lar seg organisere, får selvfølgelig de også et håndkle, smiler Janita.

Dette er en sak fra
Vi skriver om og for arbeidsfolk i blant annet anlegg, vakt, renhold, asfalt og bergverk.

Nå: 0 stillingsannonser