Stabile ledighetstall
Ledigheten her i landet står nå på stedet hvil.
Det viser juni-tallene fra Nav.
I løpet av forrige måned gikk ledigheten ned med 100 personer, justert for normale sesongvariasjoner.
Dermed er 65.500 personer nå registrert som helt ledige hos Nav. Det er ni prosent færre enn for ett år siden.
Flere på tiltak
– At ledigheten holdt seg stabil i juni henger sammen med at det var flere personer på arbeidsmarkedstiltak enn det som er vanlig. Tallene viser at etterspørselen etter arbeidskraft er litt lavere nå enn den var for noen måneder siden, sier arbeids- og velferdsdirektør Joakim Lystad.
I juni var 2,5 prosent av arbeidsstyrken registrert som helt arbeidsledige hos Nav.
Oppgang
– Norsk økonomi er i en oppgangskonjunktur og arbeidsmarkedet blir bedre, sier statssekretær Jan-Erik Støstad i Arbeidsdepartementet.
– Mulighetene for arbeid har blitt bedre det siste året. Arbeidssøkere må nå aktivt søke arbeid. Nivået på ledigheten har nå kommet godt under det som er snittet for de siste 30 årene. Samtidig har veksten i sysselsettingen komme opp på det nivået vi så før finanskrisen i 2008. Regjeringen venter at veksten i sysselsettingen vil fortsette.
Ledige jobber
Antall ledige stillinger er nå på om lag samme nivå som for ett år siden, men det er store variasjoner i etterspørselen mellom ulike yrkesgrupper.
– Det er nå høyere etterspørsel etter arbeidskraft i privat sektor, mens etterspørselen i offentlig sektor har gått noe ned det siste året, sier Nav-direktør Lystad.
Størst økning i etterspørselen etter arbeidskraft er det innen ingeniør- og IKT-fag og bygge- og anleggsyrker, hvor det ble lyst ut henholdsvis 35 og 23 prosent flere stillinger nå sammenlignet med i fjor.
Ingeniører og IKT-personell
Det siste året har ledigheten falt mest for ingeniører og IKT-yrker og industriarbeid, hvor det har blitt 20 og 19 prosent færre ledige enn det var for ett år siden.
Innen butikk- og salgsarbeid har det blitt 16 prosent færre stillinger og innen barne- og ungdomsarbeid 13 prosent færre.
Ledigheten har økt mest innen helse-, pleie- og omsorgsyrker med 10 prosent og barne- og ungdomsarbeid med 9 prosent. Innen helse-, pleie- og omsorgsyrker er imidlertid ledighetsnivået fortsatt svært lavt med 1,2 prosent arbeidsledige.
Høyest ledighet er det innen bygge- og anleggsyrker med 3,7 prosent, industriarbeid med 3,6 prosent og reiseliv og transport med 3,6 prosent.
Færre ledige menn
Ved utgangen av juni var det 14 prosent færre ledige menn på samme tid i fjor. Ledigheten har falt mest for menn i aldersgruppene 20-29 år og 60 år og oppover. Innenfor begge disse to gruppene er det nå 17 prosent færre ledige enn det var for ett år siden.
Blant kvinner er antallet ledige uforandret. Dette henger sammen med at ledigheten har økt noe innen kvinnedominerte yrker i offentlig sektor, mens det motsatte har vært tilfelle i store deler av privat sektor.
Lavest på Vestlandet
I 14 av 19 fylker er det nå klart færre ledige enn det var for ett år siden. Ledigheten har falt mest i Sogn og Fjordane med 21 prosent, etterfulgt av Oslo med 16 prosent. Fem fylker har kun hatt små endringer i ledighetsnivået det siste året.
Det er lavest arbeidsledighet i Sogn og Fjordane og Rogaland, med henholdsvis 1,7 og 1,9 prosent arbeidsledige, mens Telemark og Østfold har det høyeste ledighetsnivået, begge med 3,2 prosent. (ANB)
Mest lest
Alf Jørgen Schnell og Ninthu Paramlingam i kollektivet Reduser Husleia mener mange lever i uverdige boforhold på leiemarkedet. Bildet innfelt er hentet fra annonsen det et kott med skyvedører tilbys for 6.200 kroner måneden.
Ida Bing og husleie.no
Dette «klesskapet» ble leid ut for 6.200 kroner i måneden: – Leiemarkedet blir bare verre og verre
SAKSØKER: Hege Berit Østgård er blant de 231 Industri Energi-medlemmene som går til gruppesøksmål mot Aker BP.
Jan Inge Haga
Hege Berit fikk hakeslepp da bedriften ville fjerne sluttpakken: – Respektløst overfor oss ansatte
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Forbundsleder i Fellesforbundet, Jørn Eggum.
Jan-Erik Østlie
Regjeringens nye veiselskap kan bli lagt ned. Fire LO-forbund mener det holder med Statens vegvesen
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Tormod Ytrehus
Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie
Sp lover norsk vaksineproduksjon
Koronapandemien har bokstavelig talt kostet både helsedirektør Bjørn Guldvog og FHI-direktør Camilla Stoltenberg dyrt, i form av titusenvis av overtidstimer til både ledere og øvrige ansatte. Den regningen må også helseminister Bent Høie (her på skjermen bak) forholde seg til.
Lise Åserud / NTB
FHI-ansatte jobbet over 300 timer overtid i 2020 – ledere fikk millioner i kompensasjon
Bent Høie
Leif Martin Kirknes
Skjenkereglene endres: – For tidlig, mener Bent Høie
Erlend Wiborg (Frp) er leder av arbeids- og sosialkomiteen på Stortinget
Sissel M. Rasmussen