Høyesterett dømte takling
Brann-spilleren Jonas Jonsson har fått medhold fra Høyesterett om at taklingen bakfra som satte ham fullstendig ut av spill, er å betrakte som en yrkesskade. - En utrolig viktig dom for Jonas Jonsson og andre spillere, sier Silje Johannessen i NISO.
Saken oppsummert
I en NM-kamp i juni 2002 ble daværende Brann-spiller Jonas Jonsson skadet ved at en motspiller taklet ham bakfra. Jonsson fikk umiddelbart smerter og måtte forlate banen. Taklingen førte til en skiveutglidning i ryggen. Han har senere bare kunnet utføre begrenset trening.
Nei i Trygderetten
Jonsson søkte om å få skaden godkjent som yrkesskade, men trygdemyndighetene på alle nivåer avslo søknaden. Jonsson brakte trygderettens rettsanvendelse inn for Gulating lagmannsrett som frifant staten. Det så med andre ord ganske mørkt ut da han som en siste mulighet anket lagmannsrettens avgjørelse til Høyesterett. Her ble det avsagt dom sist fredag og Jonas Jonsson fikk medhold.
Ja i Høyesterett
I Høyesterett tok dommerne utgangspunkt i at risikoen for skade er betydelig for profesjonelle fotballspillere. En vesentlig del av denne risiko faller utenfor yrkesskadedekningen, da skadene er et resultat av ordinær utførelse av arbeid. Men den hendelse Jonsson ble utsatt for i NM-kampen, atskilte seg markert fra spillets ordinære gang og hadde betydelig skadepotensiale, mener Høyesterett.
Skaden må derfor anses som en arbeidsulykke etter folketrygdloven § 13-3 annet ledd. Trygderettens tidligere kjennelse ble kjent ugyldig på grunn av feil rettsanvendelse. Det betyr at neste gang Jonsson søker trygdekontoret om å få godkjent fotballskaden som yrkesskade, må han få medhold.
Høyesterett idømte også staten å betale Jonas Jonsson saksomkostninger han hadde da saken ble ført for lagmannsretten på til sammen 164 000 kroner.
Prinsipiell betydning
Saken har stor prinsipiell betydning for norske fotballspillere. Dommen betyr at skader som følger av stygge taklinger skal godkjennes som yrkesskader, framholder Silje Johannessen i spillerorganisasjon NISO.
– Det er viktig for oss å bli akseptert som arbeidstakere. Det å være fotballspiller er et yrke. Staten prøvde ¨å frata spillerne muligheten til yrkesskadeerstatning ved å si at i fotball må en regne med slike taklinger som det Jonas Jonsson var utsatt for. Heldigvis mente Høyesterett noe annet, sier Johannessen.
Nå: 0 stillingsannonser

