ISLANDSK LO: Nestleder Halldór Grönvold i ASI mener Island er på bedringens vei etter bank-kollapsen i 2008.
Line Scheistrøen
Frykter nedtur
ISLAND: Snart seks år etter bankkollapsen går det bedre på arbeidsmarkedet, men islandsk LO varsler trøbbel i tiden som kommer.
line.scheistroen@lomedia.no
Nylig streiket lærerne i den videregående skolen i tre uker. Like etterpå — på overtid — unngikk man streik blant lærere i barneskolen og i luftfarten.
— Det er uvanlig til Island å være, men dessverre tror vi at våren bare er begynnelsen på en vinter med konflikter og streiker, sier visegeneralsekretær Halldór Grönvold i ASI, islandsk LO, til LO-Aktuelt.
ASI og arbeidsgiverorganisasjonen i privat sektor inngikk en avtale i desember i fjor gjeldende ut 2014. Avtalen innebærer en generell lønnsvekst på 2,8 prosent og opp til 4 prosent for de lavest lønnede. Partene inngikk samtidig en avtale med regjeringen om en inflasjon på 2,5 prosent. De mente at dette skulle legge grunn for tryggere økonomisk utvikling, stabil kronekurs, lavere inflasjonstakt og lavere renter.
Ser til naboland
Partene i arbeidslivet har hentet inspirasjon fra nordiske naboland, blant annet den norske frontfagsmodellen. Men første forsøk har dessverre på lang vei havarert, ifølge Grönvold. Halvparten av ASIs egne fagforeninger stemte tommelen ned for den inngåtte avtalen. Fagforeninger og forbund utenfor ASI ga klart uttrykk for at de ønsket en bedre lønnsutvikling enn hva avtalen innebar. Spesielt ansatte i offentlig sektor mener at de i mange år har sakket akterut. De opplevde også lønnskutt som følge av den økonomiske krisen i 2008. Så istedenfor å opptre solidarisk til rammene som var lagt, gikk lærerne i den videregående skolen til streik i vår. Resultatet ble at de fikk betydelig mer i lønnsøkning.
— At andre får mye mer, langt ut over rammen for avtalen, er vanskelig. Medlemmer spør hvorfor de skal vise moderasjon og være sosialt ansvarlige når andre ikke er det, sier Grönvold.
Misfornøyde medlemmer
Han tror det er flere grunner til at avtalen ble dårlig mottatt.
• Generell misnøye blant medlemmene. Fortsatt relativt høye levekostnader og lave lønninger som følge av den økonomiske krisen i 2008.
• Lav lønnsvekst i flere år, spesielt for middelklassen.
• Liten tiltro til at regjeringen kan føre en økonomisk politikk som holder inflasjonen nede. Inflasjonen var 4 prosent da avtalen ble inngått.
Avtalen ble reforhandlet, og med små endringer er den vedtatt og omfatter de fleste i privat sektor.
— Vi tror fortsatt at dette er den riktige modellen for lønnsforhandlinger, men vi er avhengig av at alle er villige til å gå samme vei. Alle må være solidariske til rammen, og vi er avhengig av ansvarlige arbeidsgivere og myndigheter.
— En viktig grunn til at vi ikke lykkes denne gangen er at regjeringen ikke har hjulpet oss. Få tror på at den sittende regjering klarer å holde inflasjonen nede, sier Grönvold.
— Kanskje vi må oppleve en ny økonomisk nedtur før vi kan prøve frontfagsmodellen på nytt.
Etterlyser tiltak
Grönvold mener likevel Island er på bedringens vei etter bank-kollapsen i 2008 og den påfølgende krisen i landets økonomi, politikk og på arbeidsmarkedet.
Arbeidsledigheten, som gikk fra 2 til 10 prosent på det høyeste, er nå rundt 6 prosent. Aktiviteten i bransjer som ble hardest rammet, som bygg og service, har tatt seg opp. Arbeidsinnvandrere får seg igjen jobber. Fortsatt sliter ungdommer med å få innpass i arbeidslivet. Arbeidsledigheten blant ungdommer er dobbelt så høy som for andre grupper.
— Tiltakene for å bedre situasjonen på arbeidsmarkedet har gitt noen resultater, men det har ikke vært nok. Jeg er redd dagens regjering ikke er alt for opptatt av dette problemet, sier han.
— Krisen rammet alle innbyggerne hardt, selv om vi klarte å skjerme de mest utsatte gruppene som lavlønnede og eldre. Til forskjell fra mange land i Europa klarte vi også stort sett å beholde velferdsordningene. Det er en seier som fagbevegelsen deler med de andre partene i arbeidslivet, sier han.
En sterkere valuta har vært et av de viktigste argumentene for at ASI har ønsket forhandlinger om EU-medlemskap. I dag er forhandlingene satt på hold.
— Vi er avhengig av en valuta vi kan leve med. Med euro som valuta vil vi unngå store svingninger i inflasjonen. Til tross for krise i Europa, så mener vi at vi har det bedre innenfor enn utenfor, sier Grönvold.
Klubben = NAV
I større grad enn i Norge, er fagbevegelsen på Island også en serviceinstitusjon for medlemmene. Det forklarer den høye organisasjonsgraden, nær 90 prosent.
— Er du syk, trenger du omskolering, er du arbeidsledig eller skal på ferie — hvor får du hjelp? Hos fagforeningen din.
— Ideen er at det gir bedre resultater hvis fagforeningene, som står medlemmene nært, drifter deler av velferdssystemet, forklarer han.
Siden 2011 driver også 25 prosent av fagforeningene i privat sektor arbeidsformidling. Det er et treårig forsøksprosjekt.
— Fagforeningene kjenner medlemmene godt og situasjonen på arbeidsmarkedet. Vi mener vi har større sjans til å finne arbeidsledige nye jobber. Resultatene så langt tyder på at vi gjør det minst like bra, om ikke bedre, enn den offentlige arbeidsformidlingen, sier han.
ASI
• 95 000 medlemmer.
• Organiserer i hovedsak privat sektor, men har også medlemmer i offentlig sektor.
• Generalsekretær er Gylfi Arnbjörnsson.
• Forhandlingsmotpart: Islands industriforbund (SA).
Kanskje vi må oppleve en ny økonomisk nedtur før vi kan prøve frontfagsmodellen på nytt.
Halldór Grönvold, ASI
ASI
• 95 000 medlemmer.
• Organiserer i hovedsak privat sektor, men har også medlemmer i offentlig sektor.
• Generalsekretær er Gylfi Arnbjörnsson.
• Forhandlingsmotpart: Islands industriforbund (SA).
Mest lest
Tormod Ytrehus
Lønnsoppgjøret er i gang: Her er LOs krav
Arne Birkemo
Avdekket mareritt på Stavanger-restaurant: – Det verste jeg har sett
– Årets lønnsforhandlinger blir vanskelige, tror LO-lederen.
Leif Martin Kirknes
LO forbereder storstreik: Dette kravet må innfris
Det mangler 100 milliarder kroner for å oppfylle langtidsplanen for Forsvaret, ifølge en fersk rapport fra Forsvarets forskningsinstitutt.
Forsvaret
Forsvaret tapte mot ansatte. Nå skylder de store summer
Brian Cliff Olguin
Alle butikkene i denne kjeden bryter loven hver uke
Herman Bjørnson Hagen
Strømprisen kan bestemmes av staten, mener EØS-ekspert
Leif Martin Kirknes
May-Iren føler seg latterliggjort av ansatt i eget forbund
Skjærtorsdag, langfredag og 1. og 2. påskedag er eksempler på røde dager. (Illustrsjonsfoto)
Colourbox
Skal du jobbe i påska? Her er rettighetene dine
– De færreste går i butikker på påskeaften. De fleste har fri og drar bort. Påskeaften har aldri vært en god salgsdag, sier Nina Hjartøy (t.h.). Henriette Stray Juuhl er enig med kollegaen.
Eivind Senneset
Nina og Henriette kjempet fram fri på påskeaften: – Ledelsen måtte lese seg opp
Det britiske oljeserviceselskapet truer de ansatte med sparken om de streiker for å få tariffavtale. De jobber på et fartøy som gjør arbeid helt sør på Ekofisk-feltet på norsk sokkel.
ARKIVFOTO: ConocoPhillips Company
Oljearbeidere trues med sparken hvis de streiker: – Et gufs fra fortiden
– Den som smiler sist, har vunnet. Så vi vil smile sist, sa streikeleder Thomas Vaughn (nummer tre fra høyre) i sin appell.
Roy Ervin Solstad
Lagerarbeiderne streiker for et lønnshopp på 100.000 kroner
Anita Arntzen
Regjeringen vil avvikle au pair-ordningen
Striden rundt tips mellom tilsette og arbeidsgivarar, Fellesforbundet og NHO Reiseliv, har vore lang og vond.
Tormod Ytrehus
Kan arbeidsgivar forsyne seg av tipsen? No skal saka opp i Høgsterett
Nyvalgt forbundsleder i EL og IT, Geir Ove Kulseth (til venstre), møtte Alf-Tore Albrigsten i Bergen torsdag i forbindelse med vinterkonferansen til Fornybar Norge, arbeidsgiverforeningen der også Helgeland Kraft er medlem. Forbundet stiller seg hundre prosent bak Albrigtsen.
Ole Hagen
Hovedtillitsvalgt Alf-Tore ble oppsagt. Nå har han hele forbundet i ryggen
Raudt-politikarane Mímir Kristjánsson på Stortinget og Siavash Mobasheri i bystyret i Oslo.
Tormod Ytrehus
Raudt truar med å ta frå Olivia-restaurantane skjenkebevillinga
VANLIG: Thomas Tvedt hadde en normal oppvekst i det han kaller en uvanlig familie.
Jan-Erik Østlie
Ingen vil gi Thomas jobb: – Jeg kan ikke se. Da er du ikke verdt noe
LO-leder Peggy Hessen Følsvik og NHO-sjef Ole Erik Almlid meldte at det var brudd i forhandlingene torsdag før påske.
Herman Bjørnson Hagen
Det ble brudd i årets lønnsforhandlinger. Streikefaren øker
LO bidrar til å spre jødehat, mener Torkel Brekke, professor ved OsloMet. – Nei, det gjør vi slett ikke, svarer Liv Tørres, leder av LOs internasjonale avdeling.
CF-Wesenberg/kolonihaven.no og Sissel M. Rasmussen
Professor mener LOs Israel-boikott sprer hat mot jøder
Personer med flere arbeidsforhold som har søkt om sykepenger, kan ha fått feilaktig avslag, opplyser Nav selv.
Hanna Skotheim
Nav ber folk om å ta kontakt etter feil om sykepenger
Henrikke Tresselt (49), barnepleier på Rikshospitalet.
Jan-Erik Østlie