JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

EØS

Høyre-lederen advarer mot EØS-strid hos de rødgrønne

Norske interesser blir ikke sikret gjennom populisme og kortsiktig gevinst, mener Høyre-leder Erna Solberg.
Høyre-leder Erna Solberg er bekymret over at partiene i det rødgrønne samarbeidet ikke ser ut til å klare å samarbeide om forholdet til EU.

Høyre-leder Erna Solberg er bekymret over at partiene i det rødgrønne samarbeidet ikke ser ut til å klare å samarbeide om forholdet til EU.

Jan-Erik Østlie

steinar.schjetne@ntb.no

– At de ikke kan enes om noe så grunnleggende som at EØS-avtalen skal ligge til grunn for regjeringens arbeid. Det skaper et nytt politisk skille, sa Høyre-leder Erna Solberg da hun talte til sentralstyret mandag formiddag.

Hun siktet til uenigheten blant de rødgrønne partiene om EØS-avtalen og Norges samarbeid med Europa.

Senterpartiet forlot som kjent regjeringen i protest mot Arbeiderpartiet ønske om å innføre tre EU-direktiver på strømområdet.

Statsminister Jonas Gahr Støre har på sin side sagt at det er uaktuelt å innføre de fem resterende direktivene og forordningene i EUs energipakke. Samtidig har han og utenriksminister Espen Barth Eide gjort det klart at det nå blir satt fortgang i å implementere nye EU-regler i norsk lov.

Regjeringskrisen kan være et uttrykk for den splittelsen Solberg ser på venstresiden i norsk politikk. Det blir vanskelig å be EU om vern mot internasjonal handelskrig og beskyttelsestiltak, samtidig som vi ikke vil etterleve EØS-forpliktelsene, ifølge Høyre-lederen.

– Dette er ikke tiden for å la populisme og kortsiktig politisk gevinst sette viktige nasjonale interesser på spill. Dette er ikke tiden for eksperimenter i utenriks- og sikkerhetspolitikken, sa hun.

Warning
Annonse
Annonse