Trond Giske til næringskomiteen på Stortinget
Det har Arbeiderpartiet bestemt.
Tidligere nestleder i Ap og statsråd, Trond Giske, er tilbake på Stortinget.
Terje Pedersen / NTB
Saken oppsummert
alexander.vestrum@ntb.no
Partikollega Rune Støstad skal lede komiteen. Trond Giske ble i høst valgt inn på Stortinget, etter fire år ute.
– Jeg tenker jeg skal stille der det er mest bruk for meg, sa han til NTB i september.
For fire år siden droppet Giske gjenvalg til Stortinget etter de opprivende varslersakene i Arbeiderpartiet som startet i 2017.
I 2018 trakk han seg som Ap-nestleder etter sterkt press, og i 2020 ble han vraket som en del av ledelsen i Trøndelag Ap.
De siste årene har han brukt til å bygge seg opp politisk igjen, ikke minst gjennom lokallaget Nidaros Sosialdemokratisk Forum i Trondheim.
Ved årets valg sto han på førsteplass på Aps stortingsliste i Sør-Trøndelag, også det etter en opprivende nominasjonsprosess.
Giske har erfaring som både utdanningsminister, kulturminister og næringsminister og fra ulike komiteer på Stortinget.
Giske tilbake på Stortinget: – Vet ikke om noen er kritiske til meg


Nå: 0 stillingsannonser