JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Fremskrittspartiets førstekandidat i Oslo, Christian Tybring-Gjedde (arkivfoto).

Fremskrittspartiets førstekandidat i Oslo, Christian Tybring-Gjedde (arkivfoto).

Terje Pedersen, ANB

Oslo stortingsvalget 2021:

Katastrofe for Venstre og Frp i hovedstaden på fersk partimåling

De rødgrønne partiene fester grepet om Oslo, mens flere av de borgerlige partiene ligger an til å gjøre svært dårlige valg, viser det siste Oslo-barometeret fra Opinion.09.05.2021
19:58
18.05.2021 08:55

Sammenlignet med valgresultatet i Oslo i 2017 blir Fremskrittspartiet halvert fra 9,5 til 4,7 prosents oppslutning. Også Venstre faller kraftig fra 8,4 til 5,1 prosent. Det viser Oslo-barometeret Opinion har laget på vegne av Frifagbevegelse, Dagsavisen og ANB.

Tybring-Gjedde er rolig

– Det tar jeg ikke veldig seriøst. Vi ble målt til 9,2 prosent i Nettavisen for bare noen uker sida, så det tallet tar jeg med en klype salt, sier Oslo Frps førstekandidat og stortingsrepresentant Christian Tybring-Gjedde til Dagsavisen.

– Målingen viser at vi er 4-5 partier som slåss om andremandatet, som ved forrige valg. Det er vi klar over. Det er ikke uvanlig at valgkampene i Oslo blir tøffe, og jeg vet at min posisjon er en kampplass, sier andrekandidat og stortingsrepresentant for Oslo Venstre, Ola Elvestuen.

Ap tilbake, de rødgrønne fram

Selv om Høyre gjør en god stortingsmåling blant Oslofolk med 27,4 prosents oppslutning (+1,0) er målingen dårlig nytt for borgerlig side av politikken. I tillegg til at Venstre og Frp gjør det dårlig er også Krf langt unna et mandat, og Folkeaksjonen nei til mer bompenger (FNB) er så godt som utradert. Den rødgrønne siden av politikken styrker seg tilsvarende.

SV kraftig fram

Arbeiderpartiet går, sammenlignet med valgresultatet i 2017, tilbake 3,6 prosentpoeng til 24,8 prosents oppslutning, men både Rødt (+ 0,9), MDG (+ 1,5), Sp (+ 3,2) og særlig SV styrker seg. SV ligger an til å gjøre et brakvalg i hovedstaden. I 2017 landet de på 9,3 prosents oppslutning. I denne målingen blir partiet målt til 14,7.

– Koronakrisa har tydeliggjort behovet for mer rettferdig fordeling. Vi står midt i en samfunnskrise som virkelig forstørrer de underliggende klasseforskjellene vi hadde fra før, og det må vi få gjort noe med, sier leder i Oslo SV, Sunniva Holmås Eidsvoll.

Grafikk: Dagsavisen

Ap går fram fra 19-valget

Leder i Oslo Ap, Frode Jacobsen, trekker fram at selv om Ap går noe ned sammenlignet med valgresultatet 2017 er det en vesentlig framgang fra resultatet i lokalvalget i 2019. Da fikk Ap 20 prosent av stemmene.

– Dette er en veldig god måling å ha med seg inn i valgkampen. Fem prosent opp fra kommunevalget viser at flere Oslo-folk ønsker seg en ny regjering i Norge, sier Jacobsen.

Bompengepartiet borte

Valgforsker ved Institutt for samfunnsforskning, Johannes Bergh, sier hovedinntrykket av målingen er at det er nogen lunde stabilt i Oslo-politikken om dagen.

– Sammenlignet med valgresultatet i 2017 ser vi en trend der Arbeiderpartiet går litt tilbake, mens de andre rødgrønne partiene går fram. Oslo er jo stedet der SV, Rødt og MDG ligger virkelig godt an og har betydelig støtte. Også Senterpartiet går fram, så vi ser en fragmentering på den rødgrønne sida. Den ser vi i hele Norge, men særlig Oslo leder an, sier Bergh.

Også han merker seg at dette er en dårlig måling for Frp og Venstre. For Venstres del kan et godt valgresultat i Oslo være avgjørende for om de kommer over eller under sperregrensa på 4 prosent til høsten.

God måling for de rødgrønne

Bergh påpeker også at dette er en svært god måling for den rødgrønne blokken. Oslo har i mange år vært en by der det har vært ganske jevnt mellom blokkene på høyresida og venstresida ved valg. Nå ser den rødgrønne sida ut til å dra i fra.

– Oslo har bevegd seg mot den rødgrønne siden. Det er påfallende at både SV og Rødt går fram. Oslo blir en mer radikal by, men med en ganske fragmentert venstreside. Arbeiderpartiet dominerer ikke like mye som før, sier Bergh.

Bompenger

På denne målingen er Folkeaksjonen nei til mer bompenger (FNB), som var lokalvalgets store vinner i 2019 med 5,8 prosent, helt ute av kampen om en plass på Stortinget.

– FNB har omtrent forsvunnet helt fra velgernes oppmerksomhet. De er ikke det første partiet som har vært en døgnflue. De mobiliserte på én sak og var en protestbevegelse mot bompenger, men de har slitt litt her i Oslo med lite innflytelse. Ellers har mediedekningen vært preget av konflikter innad i partiet siden lokalvalget. Det som er interessant er hva de som stemte FNB ved lokalvalget sist gjør nå. Mange av dem bor i Groruddalen og er tidligere Ap-velgere. Kan Ap ta dem tilbake? Eller går de til Senterpartiet? Det er et interessant spørsmål, sier Bergh, som samtidig understreker at på denne tiden av året før lokalvalget, var heller ikke FNB særlig synlige på målingene.

Maktposisjon

Tybring-Gjedde i Frp ønsker ikke kommentere målingen ytterligere, men Elvestuen i Venstre mener han og partiet nå må vise fram hva de ønsker å få til framover etter å ha sittet i maktposisjon i snart åtte år.

– For meg handler det om at jeg skal få gjennom rusreformen og klima. Det handler også om viktige Oslosaker som satsing på kollektiv, nasjonalpark i Østmarka og en handlingsplan for Oslofjorden. Hvis du tar med Ullevål-saken, få nedgradert regjeringskvartalet og videre kamp for Manglerudtunnelen så er det mange saker som er helt avgjørende for Oslo der vi trenger Venstre framover, sier Elvestuen.

– Trygt under pandemien

Jacobsen i Oslo Ap, som er partiets femtekandidat til stortingsvalget, mener Aps tross alt ganske gode måling, er et tegn på at Oslo-folk ønsker at politikken som er ført i Oslo de siste fem og et halvt årene er noe de ønsker inn i regjeringskontorene.

– Vi har styrt Oslo trygt gjennom et krevende år prega av pandemien og konsekvenser for folks liv og helse. Jeg tror også velgerne i Oslo setter pris på det og ser at det er den måten vi styrer på i Oslo som bør prege den nasjonale politikken, sier han.

Eidsvoll i SV peker på noe av det samme.

– Jeg tror mange ser at det rødgrønne byrådet i Oslo får til endringer som handler om å rulle ut velferdsreformer og å ta miljø og klima på alvor. Den politikken er populær, og folk ønsker seg nok mer av det på nasjonalt nivå, sier hun.

Om Oslobarometeret

Opinions Oslo-måling er gjennomført på oppdrag fra FriFagbevegelse, Dagsavisen og ANB.

603 personer i Oslo er intervjuet ved tilfeldig utvalg, og ble spurt om hvilket parti de ville stemt på dersom det var stortingsvalg i morgen. 73,7 prosent avga svar om partipreferanse.

Intervjuene ble gjennomført 3.-5. mai per telefon. Feilmarginen er på 1,7 til 4 prosent, og er størst for de største partiene.

Var dette interessant? Vil du dele den med noen andre?
09.05.2021
19:58
18.05.2021 08:55Mest lest

«Dollemobilen» trekker daglig last som du og jeg vil kalle livsviktig. For anledningen munnbind til levering hos Asko. Anita «Dolly» Handeland mener likevel at prisen som betales for transporten, er for lav.

«Dollemobilen» trekker daglig last som du og jeg vil kalle livsviktig. For anledningen munnbind til levering hos Asko. Anita «Dolly» Handeland mener likevel at prisen som betales for transporten, er for lav.

Stein Inge Stølen

Anita jobber 15 timer dagen til under minstelønn som langtransportsjåfør

LOVFESTA: Norge har ingen lovfesta minstelønn for alle arbeidstakarar, men på blant anna byggeplassar er minstelønna i tariffavtala såkalla allmenngjort.

LOVFESTA: Norge har ingen lovfesta minstelønn for alle arbeidstakarar, men på blant anna byggeplassar er minstelønna i tariffavtala såkalla allmenngjort.

Håvard Sæbø

Ni bransjer får ny minstelønn 1. juli

EN RUNDE TIL: Linn Henriksen (32) har vært gjennom flere runder med arbeidsavklaring og arbeidspraksis, men Nav mener det ikke er nok. Legen hennes fraråder en ny runde med arbeidsutprøving. På tross av det fikk Linn tirsdag melding om å møte til oppstartssamtale for ny arbeidsavklaring på nokså kort varsel, dagen etter.

EN RUNDE TIL: Linn Henriksen (32) har vært gjennom flere runder med arbeidsavklaring og arbeidspraksis, men Nav mener det ikke er nok. Legen hennes fraråder en ny runde med arbeidsutprøving. På tross av det fikk Linn tirsdag melding om å møte til oppstartssamtale for ny arbeidsavklaring på nokså kort varsel, dagen etter.

Yngvil Mortensen

Mer enn ti år etter Linn kom inn i Nav-systemet, er hun ennå ikke ferdig avklart for jobb eller trygd

GODE PENSJONSNYHETER: Å få pensjon for all lønn betyr mye for mange arbeidstakere, spesielt for kvinner og lavtlønte.

GODE PENSJONSNYHETER: Å få pensjon for all lønn betyr mye for mange arbeidstakere, spesielt for kvinner og lavtlønte.

Martin Gutttormsen Slørdal

Regjeringen har vedtatt pensjon fra første krone. Se alle endringene her

De tre barnevernspedagogene er gode venner og kan snakke om lønnsforskjellene. Men når temaet kommer opp, kan det skape dårlig stemning på jobb.

De tre barnevernspedagogene er gode venner og kan snakke om lønnsforskjellene. Men når temaet kommer opp, kan det skape dårlig stemning på jobb.

Marie von Krogh

Elise tjener 32.000 mindre enn kollegaen, tross samme stilling og lik ansiennitet

TILSYN BLE TIL DOKUMENTBUNKER: Ove Holand har fulgt Arbeidstilsynets arbeid tett, selv etter at han sluttet ved asfaltverket. Dokumentbunkene vitner om at det har tatt tid å rydde opp i forholdene.

TILSYN BLE TIL DOKUMENTBUNKER: Ove Holand har fulgt Arbeidstilsynets arbeid tett, selv etter at han sluttet ved asfaltverket. Dokumentbunkene vitner om at det har tatt tid å rydde opp i forholdene.

Kai Hovden

Ove (49) jobbet 90 timer i uka ved asfaltverket – og fikk oppførte timer slettet

STORE KONSEKVENSER: Arbeidsutvalget i NNN-klubben på Ringnes-anlegget utenfor Oslo er svært skeptisk til at grossistene skal ta over distribusjonen av varene deres. Fra venstre Roar Ellingvåg, Rune Christensen, Anita Andersen, Erik Torkelsen og Leif Ritter.

STORE KONSEKVENSER: Arbeidsutvalget i NNN-klubben på Ringnes-anlegget utenfor Oslo er svært skeptisk til at grossistene skal ta over distribusjonen av varene deres. Fra venstre Roar Ellingvåg, Rune Christensen, Anita Andersen, Erik Torkelsen og Leif Ritter.

Erlend Angelo

Dagligvarekjedene presser ut Ringnes-sjåførene: – Dette er sosial dumping satt i system

LIVSKVALITET: Håvard Stokke (28) opplever utmattelse og kognitive senvirkninger etter en koronainfeksjon i fjor høst.

LIVSKVALITET: Håvard Stokke (28) opplever utmattelse og kognitive senvirkninger etter en koronainfeksjon i fjor høst.

Ole Martin Wold

Åtte måneder etter at Håvard (28) ble syk av korona, er han fortsatt glemsk

Tora Marie Norberg

Tallene som viser det ulike Norge, på godt og vondt

BEKYMRET: Matrosen Thomas Arnesen er redd Color Line taper i kampen med konkurrentene Fjordline og DFDS hvis dagens karanteneregler opprettholdes.

BEKYMRET: Matrosen Thomas Arnesen er redd Color Line taper i kampen med konkurrentene Fjordline og DFDS hvis dagens karanteneregler opprettholdes.

Privat

Om «danskefergen» frakter passasjerer fra Danmark må matrosen Thomas i 10-dagers karantene

Arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H) sender fire forslag til ulike modeller for redusert trygd for arbeidsinntekt på høring. (Arkivfoto)

Arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H) sender fire forslag til ulike modeller for redusert trygd for arbeidsinntekt på høring. (Arkivfoto)

Bjørn A. Grimstad

Fire modeller for redusert trygd mot arbeidsinntekt sendt på høring

Frp-leder Sylvi Listhaug vil ikke svare hva partiet mener om LOs viktigste saker før stortingsvalget.

Frp-leder Sylvi Listhaug vil ikke svare hva partiet mener om LOs viktigste saker før stortingsvalget.

Jan-Erik Østlie

Sylvi Listhaug nekter å svare på hva partiet mener om LOs viktigste saker før valget

Av alle de ansatte i selskapet er det kun Adrian Dumitrescu som er permittert, trass i at han har mye kompetanse og lang ansiennitet.

Av alle de ansatte i selskapet er det kun Adrian Dumitrescu som er permittert, trass i at han har mye kompetanse og lang ansiennitet.

Tormod Ytrehus

Adrian vant mot arbeidsgiver i retten. Så ble han permittert og har ikke fått erstatningen han har krav på

TRENGER VEILEDNING: Lillian Engvik takker veilederne og den tilrettelagte jobben for at hun er der hun er i dag. Uten kunne hun blitt sittende hjemme.

TRENGER VEILEDNING: Lillian Engvik takker veilederne og den tilrettelagte jobben for at hun er der hun er i dag. Uten kunne hun blitt sittende hjemme.

Tormod Ytrehus

Uføre Lillian (33) ville sittet hjemme uten god veiledning og tilrettelagt jobb. Nå vil regjeringa ha flere ut på anbud

– Det viktigste våpenet mot arbeidslivskriminalitet er et organisert arbeidsliv, sier forfatter Torgny Hasås.

– Det viktigste våpenet mot arbeidslivskriminalitet er et organisert arbeidsliv, sier forfatter Torgny Hasås.

Jessica Allande

Kampen om sjela i arbeidslivet vårt

Sandra Borch, Senterpartiet.

Sandra Borch, Senterpartiet.

Ragne B. Lysaker, Senterpartiet

Faktasjekk: Nei, ACER kan ikke pålegge oss å bygge strømkabler til utlandet

RETTFERDIG: For oss er det helt uakseptabelt å godta urettferdighet satt i system, sier Tor Egil Pålerud i NJF.

RETTFERDIG: For oss er det helt uakseptabelt å godta urettferdighet satt i system, sier Tor Egil Pålerud i NJF.

Morten Hansen

Streik i GlobalConnect: – Vi har møtt en lønnspolitikk som minner mest om 1930-tallet

GODT GRUNNLAG: Ingen av våre medlemmer skal stå på valgdagen og være i tvil om hva politikerne mener om de sakene som betyr aller mest for oss, påpeker LO-leder Peggy Hessen Følsvik.

GODT GRUNNLAG: Ingen av våre medlemmer skal stå på valgdagen og være i tvil om hva politikerne mener om de sakene som betyr aller mest for oss, påpeker LO-leder Peggy Hessen Følsvik.

Jan-Erik Østlie

Slik svarer partiene om fagbevegelsens viktigste saker

UENIG: Områdeleder Barbro Auestad i Industri Energi sier Høyres forslag om skattelettelser til unge arbeidstakere er meningsløst.

UENIG: Områdeleder Barbro Auestad i Industri Energi sier Høyres forslag om skattelettelser til unge arbeidstakere er meningsløst.

Arkivfoto: Petter Pettersen

Høyres skattelette for unge arbeidstakere er et meningsløst forslag, mener Industri Energi

FØRTE SAKEN: LO-advokat Imran Haider førte saken for Norsk Sjøoffisersforbund.

FØRTE SAKEN: LO-advokat Imran Haider førte saken for Norsk Sjøoffisersforbund.

Eirik Dahl Viggen

Viktig avklaring om selvbetjente kiosker på ferger


Flere saker