Andreas Sjalg Unneland (SV) brukte trontaledebatten på Stortinget til å ta opp problemet rundt mobilreklame for forbrukslån.
Helge Rønning Birkelund
Kredittkort
Politiker googlet forbrukslån. Det som skjedde etterpå, gjør ham forbannet
Andreas Sjalg Unneland vil ha slutt på at kredittkort veives foran ansiktet til mennesker med betalingsproblemer.
helge@lomedia.no
SV-politikeren på Stortinget har sett seg kraftig lei på hvordan aktører pusher forbrukslån på sårbare mennesker.
Nå ønsker han å tøyle bransjen gjennom å innføre forbud mot personlig rettet reklame av forbrukslån.
Forslaget blir fremmet i trontaledebatten og skal stemmes over torsdag kveld.
– Den økonomiske situasjonen med dyrtid gjør at flere som strevde fra før, har det enda vanskeligere. Forbrukslånsbransjen står klar til å «hjelpe» med skyhøye renter, aggressiv reklame og en bunnløs gjeldsspiral, sier Andreas Sjalg Unneland.
Googlet forbrukslån
Han deltok nylig i en debatt om forbrukslån i regi av Forbrukerrådet.
Under forberedelsene til debatten søkte han på kredittkort for å se på tilbudene i markedet.
Da begynte det plutselig å poppe opp en rekke tilbud om forbrukslån på hans mobil.
I løpet av få minutter fikk han opp sju reklamer for forbrukslån, og tilbud fra 20 långivere.
Et lån på 440 000 kroner ville for eksempel fått en effektiv rente på 11,5 prosent.
Han ble mildt sagt sjokkert.
Må bli slutt
Dette mener Unneland det må bli slutt på.
– Om du for eksempel søker på forbrukslån, men bestemmer deg for å droppe det, da står likevel kyniske forbrukslånsbanker klar med målrettet reklame til deg som du ser hver gang du går inn på telefonen. Da er det lett å hoppe på likevel, mener SV-representanten.
Det er gjennom cookies (informasjonskapsler lagret på forbrukerens pc eller mobil) aktører kan gå etter de som har betalingsvansker.
Økt med 7,4 milliarder
Bare på ett år har forbruksgjelden i Norge økt med 7,4 milliarder kroner. Det skriver Norsk Gjeldsinformasjon i en pressemelding.
– Du skal ha en viljestyrke av stål for å stå imot et slikt trykk. Det vet bankene godt. Det er derfor de bruker så mye penger på slik reklame. Det gjør meg rett og slett forbanna, sier han.
Unneland viser til at nordmenns inkassogjeld knyttet til boliglån har økt med over 15 prosent første halvår i 2023, sammenlignet med nivået ved nyttår.
Krav om tvangssalg av boliger i Oslo har økt med nesten 30 prosent.
Antall biler på tvangssalg har økt med over 130 prosent.
Nytt forslag
Unneland mener regjeringen må få fortgang i arbeidet med en ny inkassolov. Tidligere har SV foreslått totalforbud mot reklame for forbrukslån, uten å få flertall.
– Nå rekker vi ut en hånd til de andre partiene og håper de i hvert fall kan støtte et forbud som gjør at forbrukslånsbankene ikke målrettet går etter folk på denne måten, sier han.
– Er det en ting Stortinget burde kunne samle seg om, er det å forby personlig reklame av forbrukslån, mener han.
Ikke være aggressiv
Direktør for forbrukerpolitiske spørsmål i Finans Norge, Gry Nergård, er usikker på hvor på mobilen reklamen Unnelands viser til popper opp.
Hun er på generelt grunnlag enig i at reklame for forbrukslån ikke skal være aggressiv og påpeker at det er et generelt forbud mot aggressiv reklame i markedsføringsloven.
– Vi er også enige i at reklame for forbrukslån må gi god informasjon om hva det koster og så videre, noe som er regulert i finansavtaleforskriften. Det aller viktigste er likevel å sørge for at de som ikke kan betjene lån ikke får ta opp lån selv om de har sett reklame for forbrukslån og gjerne vil ha det, sier hun.
– Til det har vi noe som heter Utlånsforskriften, og vi har gjeldsregistrene. Det er veldig viktig at disse regelverkene er svært gode, legger hun til.
Hun er bekymret for at barne- og familiedepartementet ennå ikke har etterkommet det Stortinget har spurt om og departementet har lovet for halvannet år siden, nemlig å utvide gjeldsregistrene til å omfatte også pantsikret gjeld, slik at de vurderingene bankene skal gjøre etter Utlånsforskriften kan bli så gode som mulig med hensyn til å ikke gi lån til forbrukere som ikke skal ha det.
Mest lest
Leder i Fellesforbundet, Jørn Eggum, har tidligere argumentert for at uføre skal ha rettigheter i en AFP-ordning. Det har vedtaket på Fellesforbundets landsmøte satt en stopper for.
Håvard Sæbø
Det blir ingen AFP-pensjon for uføre, slår Eggum fast
Tore Kristiansen / VG
Fersk måling: Nedtur for Høyre og Erna Solberg
Målet med møtet på Stortinget er å høre hva Teslas norske ledelse mener om et organisert arbeidsliv.
Nam Y. Huh / AP / NTB
Tesla Norge innkalles til hastemøte på Stortinget
Fra lønnsoppgjøret 2023. (Arkivbilde)
Tormod Ytrehus
De avgjorde din nye lønn. Se hva toppene i arbeidslivet tjener
På kaotiske dager med snø er det viktig å si ifra til arbeidsgiver hvis du ikke rekker fram i tide.
Ole Palmstrøm
Forsinka på jobb fordi det er snø? Dette er reglene
I august 2017 fjernet Forsvaret et tillegg som ansatte med undervisningsplikt hadde, kalt «skoletillegget». 10. mars 2023 vant offiserene over Forsvaret i lagmannsretten, noe som resulterte i utbetalinger på 100 millioner kroner.
Sebastian Christiansen / Forsvaret
Over 400 i Forsvaret får nå etterbetalt store summer
Nav skal fra 1. juli 2024 hjelpe mottakere av sosialhjelp med telefonregninga eller bussbillett hjem til familien.
Colourbox
Folk på sosialhjelp får mer. Se hva det betyr her
Jonas Gahr Støre og resten av Ap-ledelsen vil lytte til folket når de nå skal utvikle ny politikk.
Jan-Erik Østlie
Ap ber om hjelp. Nå kan du si din mening
Ole Palmstrøm
FHI-ansatte beholder jobben. – Nå kan jeg ta jul med senkede skuldre
Yara-direktør og president i NHO, Svein Tore Holsether, er suveren vinner på inntektstoppen blant arbeidsgivere og fagforeningsledere.
REUTERS/Victora Klesty
Sjekk inntekten til over 130 topper i arbeidslivet
Erlend Angelo
Catos epost diskutert i Høyesterett: – Helt uvirkelig at det havnet her
NY RAPPORT: Fagbladet har fått innsyn i en spørreundersøkelse som 221 av landets 260 Nav-kontorer har svart på.
Ørn E. Borgen / NTB
Regjeringen lovet et «rausere» Nav. Her er fasiten
Plutselig dukker ikke lønna opp som avtalt. Da er det greit å vite hvilke steg man må ta.
Colourbox
Seks råd til folk som ikke har fått lønna de har krav på
BESKYTTELSE: Ettersom Xofigo er en radioaktiv medisin, må den pakkes godt inn og fraktes trygt.
Espen Solli
Medisinen de lager her, skal redde pasienter over hele verden
FÅR DET VERRE: Arbeidsledige som blir sanksjonert får enda strammere økonomi, mener Nav-forskerne.
Illustrasjonsfoto: Colourbox
Strengere regler for arbeidsledige virket ikke etter hensikten
Brannpersonellet på Avinors flyplasser må vente på kommunalt brannvesen.
Anne Marthe Vestre Berge
Brannfolk får ikke redde passasjerer fra røykfylte fly: – Jeg frykter at liv skal gå tapt
– Dette med rus og alkohol er fortsatt tabulagt og oppleves av mange som noe privat, sier rådgiver i Akan kompetansesenter.
Sissel M. Rasmussen
Drikker du for mye med kollegaene dine?
Leder i Elektroarbeidernes fagforening i Trøndelag stoler mer på Fellesforbundet enn på LO.
Torgny Hasås
Uføre må være med i ny AFP, mener fagforeningsleder
Etter to år venter sjøfolk fortsatt på reglene som skal gi norske lønns- og arbeidsvilkår i norske farvann.
Tri Nguyen Dinh
Intern strid i regjeringen kan hindre at sjøfolk får norsk lønn i norske farvann
FRYKTER REKRUTTERINGEN: Roy Omsland ved Skogmo VGS i Skien sier de kan gi all praktisk opplæring på skolen. Ulempen er at det blir vanskeligere for elevene å få læreplass etter skolen, siden elevene da ikke får vist hva de duger til mens de er utplassert i en bedrift.
Håvard Sæbø