Siv tilbake i manesjen
En friskmeldt Siv Jensen sparket i gang den lange valgkampen for Fremskrittspartiet i Stokke i Vestfold lørdag.
Blant tilhørerne var partinestor Carl I. Hagen.
– Jeg skal spille fjerdefiolin i valgkampen, etter Siv og våre to nestleder Per Sandberg og Per Arne Olsen. Det er jeg veldig tilfreds med, sier Hagen.
Han prøvde å holde seg i bakgrunnen under Jensens torgtale, men pressen flokket seg likevel om den gamle partilederen.
– Det er fullstendig vås at det skal være noen konflikt mellom oss to, sier han til NTB.
Flere kommentatorer mener Hagen gjorde vondt verre for en ryggskadd Siv Jensen da han i forrige uke slo fast at meningsmålingene var «for jævlige» og at han selv var blitt brukt for lite under valgkampen i 2009.
– Ingen splid
Siv Jensen avviser at den markante forgjengeren har skapt problemer for henne og sier hun ikke har som mål å fylle skoene hans
– Jeg har mindre føtter enn ham og må gjøre dette på min måte, sier Jensen, som hevder pressen har blåst opp en ikke-sak.
– Carl sitter i alle fora som jeg leder og har fremdeles en sentral plass i partiet. Det er absolutt ikke noen konflikt mellom oss.
Frp-lederen er nå friskmeldt etter ryggskaden hun fikk da hun falt i en båt for et par uker siden. Selv om hun fortsatt har smerter, føler hun seg mye bedre.
– Det går etter forholdene utrolig bra. Jeg har til og med svømt 500 meter i svømmehallen uten å få vondt. Det er et stort framskritt, sier hun.
Valgkampstart
Med løfter om mer oljepengebruk til veier, helse og eldreomsorg markerte en opplagt Siv Jensen at den uformelle valgkampen er i gang da hun talte under Stokkedagene lørdag ettermiddag.
Like før hadde Høyre-leder Erna Solberg vært i ilden, og det ble et hjertelig møte mellom de to partilederne som sammen håper å overta regjeringsmakten i 2013.
– Jeg har vært oppvarmingsband for deg, sa Solberg og ga Jensen en klem.
– Det håper jeg du fortsetter med, svarte Frp-lederen med et smil.
Harselerte
I talen harselerte hun med de rødgrønne og deres vegring mot bruk av oljepenger. Jensen slo fast at Frp vil lovfeste retten til sykehjemsplass for eldre som trenger det - koste hva det koste vil.
– Det er pleiebehovet som skal avgjøre om den enkelte får plass på sykehjem, ikke offentlige budsjetter, sa Jensen, som er klar for innsats i valgkampen.
– Det er ryggen og ikke hodet som er brukket. Og jeg er litt forundret over at dette beskrives som min comeback-tale. Jeg har jo bare vært borte i to uker. (ANB-NTB)
Mest lest
Anne Myklebust Odland
Mor ble innlagt i psykisk helsevern. Da flyttet barnevernet inn til far og babyen
Allmenngjorde minstelønna: Ulovleg for arbeidsgivarar å betale mindre lønn eller gi dårlegare arbeidsvilkår.
Colourbox
Lønnshopp før sommarferien: Sjekk den nye minstelønna i ni bransjar
Debatt
Det har vært fantastisk å være Norge lenge. De som har argumentert for at det er lurt for et lite land å ha en egen valuta, har hatt vind i seilene. Men regningen for en fest kommer alltid, skriver Kjetil Staalesen.
Erlend Angelo
Regninga kommer, og den sendes rett til norske arbeidstakere og pensjonister
En utbredt misforståelse er at IA-avtalen ikke gjelder lenger, forteller rådgiver i LO, Gry Gundersen.
Eirik Dahl Viggen
Sykefravær: Arbeidsgivere kutter i egenmeldingsdager
Brian Cliff Olguin
Kristin jobber gratis 240 timer i året for å få vaktplanen til å gå opp
«Kari» ble utfryst og mobbet av arbeidskollegaene om bord, hvor hun bodde 28 dager i strekk. (Illustrasjonsfoto)
Tri Nguyen Dinh
I flere år ble «Kari» trakassert: – Helt forferdelig å være på jobb
Avgjørelser i Arbeidsretten er endelige, og kan ikke ankes.
Håvard Sæbø
Ble syk etter én dag i ny jobb – nå må kommunen betale sykepenger
– Dette er en viktig seier for stillingsvernet og et seriøst arbeidsliv med faste ansettelser, sier faglig sekretær Joakim Gebhardt i Fellesforbundet.
Alf Ragnar Olsen
Peab Asfalt sa opp 150 arbeidere. Nå har de trukket oppsigelsene
Den takhøyden som liksom er så høy … den er ikke alltid så høy likevel, mener Olav Neerland om organisasjonen han er medlem av.
Hanna Skotheim
Olav ble kalt kvinnehater: – Jeg er ikke redd for å stikke hodet fram
– Jeg håper tilsynsrapporten fører til endring, men usikker på om den gjør det i virkelighetene, sier Frid Melling Vågenes (f.v.). Her sammen med Robin Knutsen og Joakim Johnsen.
Leif Martin Kirknes
Sjefen sendte grove e-poster i fylla. Får kritikk fra Arbeidstilsynet
Anna Granqvist
Pensjonistene vil være med når de skal få mer penger. Se hva partiene svarer
Høyre og Frp er ett mandat unna rent flertall dersom denne målingen hadde vært et valgresultat.
Stian Lysberg Solum / NTB
Høyresida knuser de rødgrønne på ny måling
Hos Bilfinger i Porsgrunn har de ansatte tilgang til kantine. Men de som jobber på gulvet her, spiser helst i hallen.
Sissel M. Rasmussen
Status og hierarki på jobb: Dette avslører matpausen om oss
Høyre-lederen beskylder venstresiden for nærmest å bygge ned velferdsstaten Norge.
Frederik Ringnes / NTB
Erna Solbergs fem beste grunner for å stemme Høyre
Ansatte ved flere plastbedrifter omfattes av Kjemisk-teknisk tariffavtale. Her jobber operatørene Chrisander Dahl (t.h.) og operatør Daniel Rafaelsen ved plastbedriften Protan i Lier.
Arkivfoto: Petter Pettersen
Over 3000 ansatte i kjemisk industri får ny lønn. Her er tallene
Streik kan føre til fulle søppelkasser fra 14. juni.
Tina Brandt
Streik kan føre til søppelkaos neste uke
Beate Oma Dahle / NTB
Rødt krever krisepakke før sommerferien
Asbjørn Jansen (18) har en god tone med lærer og barnevernspedagog Christian Dragøy mens de pakker vedsekker.
Hanna Skotheim
Denne skolen lager arbeidsfolk: – Vi har elever som hater ferie
Ekofisk-feltet var Norges første oljefeltet som ble satt i produksjon i 1971. Flere av oljearbeiderne som jobbet her på 70- og 80-tallet har fått skader og sykdommer i etterkant av dette arbeidet.
Arkivfoto: Håvard Sæbø
Mulig millionsum i vente for oljepionerene
Det er meir sannsynleg med eigenmeldt sjukefråvær på opne kontor. Det viser ei ny studie.
Vidar Ruud / NTB