Streikende deportert (test)
Fem streikende bussjåfører er arrestert og risikerer bøter og opptil ett år I fengsel. Ytterligere 29 er deportert til fastlandet etter Singapores første streik på 26 år.
Saken oppsummert
- Streiken var planlagt. Den forstyrret den offentlige transporten som er en essensiell tjeneste, og den utgjorde en trussel mot offentlig ro og orden, heter det i en melding fra bystatens arbeidskraftministerium.
Streiken pågikk i to dager, 26. og 27. november. Den første dagen deltok 171 kinesiske sjåfører, og dagen etter 88. Streiken ble avblåst etter at opprørspoliti ble utplassert ved overnattingsbrakkene til sjårførene og den kin esiske ambassaden hadde hatt et møte med dem.
Sjåførene streiket i protest mot at kinesiske sjåfører får nesten 40 % lavere lønn enn malaysiske kolleger som kjører buss i Singapore.
Strekeretten er svært begrenset i Singapore. Og forrige streik fant sted på et skipsverft i 1986.
Les mer hos The Guardian og hos Radio Netherlands Worldwide


Nå: 0 stillingsannonser