Varsler endringer i bilavgiftene
Regjeringen varsler nå at den kan komme til å endre systemet for bilavgifter på statsbudsjettet for neste år.
Finansminister Sigbjørn Johnsen (Ap) medgir at regjeringen mener det er grunn til å gjennomgå hele avgiftssystemet knyttet til bilbruk, bilhold og bilkjøp for å se om det fungerer etter hensikten. Eventuelle endringer i dagens system kommer trolig allerede neste år, ifølge finansministeren.
Ifølge tidligere signaler ønsker regjeringen å skattlegge bruk sterkere enn kjøp av bil. Det kan bety høyere drivstoff- og veibruksavgifter, og lavere engangsavgift ved kjøp av ny bil, ifølge Dagens Næringsliv. Allerede i årets budsjett er CO2-avgiftene økt noe, mens avgiften som knytter seg til motorens effekt redusert tilsvarende.
Staten tok i fjor inn snaut 50 milliarder kroner i året fra bilrelaterte avgifter. Trolig vil det bli gjennomført en vridning som ikke endrer denne rammen i stor grad, fordi det samlede skatte- og avgiftsnivået skal holdes på 2004-nivå.
– Tar bilistenes penger
Stortingsrepresentant Bård Hoksrud for Fremskrittspartiet mener avgiftssystemet langt på vei utelukkende har til hensikt å «ta bilistenes penger», slik han formulerte det i den muntlige spørretimen på Stortinget onsdag. Han mener staten villeder forbrukerne, blant annet fordi det ikke er samsvar mellom avgiftenes størrelse, utgiftene de er ment å skulle dekke og formålet med dem.
Johnsen kunne synes delvis enig med ham.
– Regjeringen har allerede varslet en full gjennomgåelse av alle bilavgifter, både de som er knyttet til drivstoff og sider ved bilbruk. Vi tar sikte på å legge fram resultatene i forbindelse med framleggelsen av statsbudsjettet for 2012, svarte Johnsen.
Ingen øremerking
Hoksrud etterlyste konkret informasjon til bilistene om nøyaktig hva avgiftskronene blir brukt til. Det får han neppe.
– Jeg får minne om at bilavgiftene inngår i de totale inntektene til fellesskapet. De er ikke øremerket. De går til alle gode formål som bidrar til at Norge fortsatt skal være verdens beste land å bo i, svarte Johnsen.
Daværende finansminister Kristin Halvorsen (SV) varslet i 2006 en større omlegging av bil-, vei- og drivstoffavgiftene i grønnere retning. Den gangen het det seg blant annet at bensintørste luksusdoninger skulle avgiftsbelegges sterkere, mens drivstoffgjerrige biler med lavt CO2-utslipp kunne bli flere tusen kroner billigere.
I årets statsbudsjett varsler regjeringen «en betydelig omlegging av bilavgiftene for å redusere gjennomsnittlig CO2-utslipp.» (ANB-NTB)
Mest lest
Debatt
Så klart det går an å bli rammet av inflasjon og rentesjokk uten å gi avkall på fredagskosen, skriver Selma Brodrej.
Helena Yankovska/Unsplash
Jeg fryder meg over middelklassens økonomiske krise
Politiets manglende kunnskap om hva sosialarbeidere gjør, kan få konsekvenser for hjelpen de gir, mener John Kjetil Støle.
Erling Slyngstad-Hægeland
I sju år var John Kjetil ute av politiet. Da innså han noe viktig
Hanna Skotheim
Forsinkelser i utbetalinger
En utbredt misforståelse er at IA-avtalen ikke gjelder lenger, forteller rådgiver i LO, Gry Gundersen.
Eirik Dahl Viggen
Sykefravær: Arbeidsgivere kutter i egenmeldingsdager
HOTELLFØLELSEN: I toppetasjen til IT-bedriften Intility kan de ansatte spise lunsj fra «hotellbuffet» hver dag. Stian Aas er svært fornøyd med tilbudet.
Sissel M. Rasmussen
Bli med på lunsj i fire ulike bransjer. Forskjellene er enorme
Brian Cliff Olguin
Kristin jobber gratis 240 timer i året for å få vaktplanen til å gå opp
«Kari» ble utfryst og mobbet av arbeidskollegaene om bord, hvor hun bodde 28 dager i strekk. (Illustrasjonsfoto)
Martin Guttormsen Slørdal
I flere år ble «Kari» trakassert: – Helt forferdelig å være på jobb
Avgjørelser i Arbeidsretten er endelige, og kan ikke ankes.
Håvard Sæbø
Ble syk etter én dag i ny jobb – nå må kommunen betale sykepenger
Bredtveit fengsel er dårlig egnet til å ta imot de som sliter mest, hevder både ansatte og eksperter fra en lang rekke fagmiljøer.
Eirik Dahl Viggen
Flere fengsles etter selvmordsforsøk. Bak murene blir det bare verre
For snart to år siden opplevde de ansatte ved Nav Årstad at en kollega ble knivdrept på jobb. Her et bilde fra kontoret i dagene etter drapet.
Torstein Bøe / NTB
Etter Nav-drapet: 25 ansatte ved kontoret har sluttet hittil i år
Oljearbeideren har jobbet mange år i bransjen før han ble skadet og ufør etter bruk av trange vernesko på en plattform på britisk sokkel. Illustrasjonsfoto er tatt på norsk side.
Erlend Angelo
Arbeider ble ufør av for trange vernesko – avvist av Høyesterett
I årets oppgjør økte grunnbeløpet i folketrygden med 7.143 kroner – fra 111.477 kroner til 118.620 kroner fra 1. mai 2023. Det tilsvarer 6,41 prosent.
Colourbox
SV vil gi mer til trygdede og minstepensjonister. Se hva regjeringa svarer
Den takhøyden som liksom er så høy … den er ikke alltid så høy likevel, mener Olav Neerland om organisasjonen han er medlem av.
Hanna Skotheim
Olav ble kalt kvinnehater: – Jeg er ikke redd for å stikke hodet fram
Sužinokite, kiek šįmet Norvegijoje didės atlyginimai
Brian Cliff Olguin
Kiek šįmet Norvegijoje didės atlyginimai
Det har vært en klar økning av unge AAP-mottakere med psykiske lidelser de siste ti årene.
Gorm Kallestad / NTB
Tre av fire unge på Nav-ordning har psykiske lidelser
Lønnstyveri er nå ifølge den mest brukte metoden for arbeidslivskriminalitet, ifølge Lars Mamen i Fair Play Bygg.
Torgny Hasås
Etterlyser straff ved lønnstyveri: – Det er ikke likhet for loven
Kommentar
Vi er vitne til en urovekkende utvikling som fagbevegelsen, med LO i spissen, må møte med aktive grep, skriver Kjell Werner.
Sissel M. Rasmussen
LO-jubel med bitter bismak
Håvard Sæbø
Kimek-ansatte beholder jobben inntil videre
Ansatte ved flere plastbedrifter omfattes av Kjemisk-teknisk tariffavtale. Her jobber operatørene Chrisander Dahl (t.h.) og operatør Daniel Rafaelsen ved plastbedriften Protan i Lier.
Arkivfoto: Petter Pettersen
Over 3000 ansatte i kjemisk industri får ny lønn. Her er tallene
Morten Holm / NTB