– Er dette en konspirasjon?
Jens Stoltenbergs høyre hånd, statssekretær Jan-Erik Larsen, har fått brev av kemneren i Bergen med krav om flytting dit.
Saken oppsummert
Bergen kommune og Skatt Vest har sendt ut 33.000 brev til folk de mener burde være folkeregistrert i Bergen. Poenget er å få skatteinntektene dit de hører hjemme.
Men i tilfellet Jan-Erik Larsen, statssekretær ved Statsministerens kontor (SMK), har nok kemneren vært noe overivrig.
«Vet hvor du bor»
I et brev til statssekretæren, skriver de at han jobber i et bergensbasert firma og trolig bor her.
– Det er overraskende at kemneren deres tror SMK befinner seg i Bergen. Men kanskje er dette en del av en større konspirasjon, der poenget er å få flyttet Statsministerens kontor til Bergen, spekulerer Larsen overfor BA.
Han lurer på om hovedpersonen i konspirasjonen er Erna Solberg, Høyres statsministerkandidat fra Bergen.
– Hun har jo en del medsammensvorne i byrådet, og de ser det nok som mer sannsynlig å erobre Statsministerens kontor dersom det befinner seg mellom de syv fjell.
Den tidligere journalisten, redaktøren og A-pressesjefen fra Kristiansund på Mørekysten har aldri bodd i Bergen. Men ifølge Larsen står det i brevet at han risikerer å bli forfulgt av myndighetene, dersom han ikke tar affære.
– Jeg kommer til å ta dette opp med både statsminister Jens Stoltenberg og finansminister Kristin Halvorsen, lover han.
Strengt
Det var VG.no som først bragte kemnerens blemme på bane. Larsen lurer på om presisjonsnivået i forhold til adressat er likt for alle de 33.000 mottakerne, og påpeker at tonen i brevet er streng.
– Det er et alvorstynget brev. Alvoret dempes riktignok noe av de tre søte pingvinene i øverste høyre hjørne, men det er ingen tvil om at de mener det de sier, sier statssekretæren.
– Kunne du tenke deg å inngå et kompromiss med kemneren og gi ti prosent av skatten din til Bergen?
– Hvis det går til en god sak, så kanskje det.
– Er det så fryktelig uaktuelt å flytte da?
– Hvis jeg ikke skulle bo i mitt kjære Kristiansund, kunne Bergen være et fint alternativ. Men det er fryktelig upraktisk enn så lenge jeg jobber i Oslo og familien bor i hjembyen.
– Vi er avslørt
Finansbyråd Henning Warloe uttrykker skuffelse over at høyrebyrådets geniale plan er gjennomskuet. Warloe er politisk ansvarlig for kemneren i Bergen.
– Det var en stor plan som vi ikke hadde tenkt å gå ut med offentlig ennå, fleiper han.
Warloe lurer på om statssekretæren har hemmelige bedrifter i Bergen som han mottar penger fra. For dersom en borger har tjent over 20.000 kroner her, uten å bo her, får vedkommende automatisk brev.
– Vi ser nok at grensen kunne vært høyere. Men folk er pålagt å folkeregistrere seg der hvor de faktisk bor. Noen somler. Andre lar være. Vi prøver å håndheve det med en humoristisk kampanje. (ANB)


Nå: 0 stillingsannonser