NY LØNN: Fra 1.1 2022 skal alle renholdere ha betalt for all reisetid mens de er på jobb, og eventuelle kostnader for reisa skal betales av arbeidsgiver. Fra 1. september i år får de en lønnsøkning på 3,73 kroner mer i timen.
Lina Winge
Ny overenskomst for renholdsbedrifter:
Nå skal renholderne få betalt for reisetid mens de er på jobb. Her er den nye lønna
Betaling for reisetid og dekning av utgifter har vært helt vesentlig for at renholderne skulle godta årets lønnsoppgjør. Nå er begge deler på plass.
ane.borrud@lomedia.no
Natt til 10.desember ble Arbeidsmandsforbundet og NHO Service og Handel enige om forslag til ny tariffavtale for overenskomst for renholdsbedrifter.
Alle renholdere går opp 3,73 kroner i timen fra 1. september. Dette inkluderer et garantitillegg på 1,73 kroner.
Tillegget for renholdere med fagbrev økes med 50 øre, til 13 kroner i timen. Og satsene for lærlinger økes til 103,88 kroner i timen.
I tillegg ble det enighet om en ny tekst i avtalen som gjøre det helt klart at alle renholdere skal ha betalt for all reisetid mens de er på jobb, og eventuelle kostnader for reisa skal betales av arbeidsgiver.
– Vi er veldig fornøyde med å få på plass betaling for reisetiden og dekning av utgifter. Begge deler var helt nødvendig for at vi skulle si ja til forslag om ny avtale, vi kunne ikke leve med teksten som sto i avtalen, sier forbundssekretær Trine Wiig.
Kritisk stilling: Mouloud (41) bruker kluten som våpen mot koronaspredning på sykehuset
Betalt for reisetid på jobb - bakgrunn
I august i fjor kom en dom i Arbeidsretten som slo ned som en bombe i Arbeidsmandsforbundet. I tariffavtalens paragraf fire nummer tre sto det:
«Renholdere som blir pålagt arbeidsoppdrag på flere arbeidssteder for samme bedrift skal ha beregnet arbeidstid og lønn for løpende tid mellom oppdragene. Dette gjelder også patruljetjeneste.»
Arbeidsrettens flertall mente at ordet bedrift betyr samme kunde eller oppdragsgiver. Dermed slo Arbeidsretten fast at en renholder som jobber flere steder for samme kunde, har krav på betalt reisetid mellom oppdrag. Men er det reisetid mellom forskjellige kunder, da har ikke renholderen krav på å få betalt for reisetiden.
For eksempel: Hvis en renholder gjør rent i flere Kiwi-butikker etter hverandre, skal renholderen ha betalt for reisen mellom butikkene. Men – hvis renholderen først gjør rent i en Kiwi-butikk, og deretter på et postkontor, da har han ikke krav på å få betalt for reisetiden.
Koronasmitte: Her desinfiseres Norges travleste togstasjon
Ny tekst – reisetid skal betales
Dommen var uholdbar for Arbeidsmandsforbundet. Alle renholdere må få betalt for reisetiden så lenge de er på jobb – uansett hvem de vasker hos.
Nå har partene blitt enige om at teksten i avtalen skal være slik:
«Reisetid mellom ulike oppdrag som følger rett etter hverandre i tid skal enten regnes inn i arbeidstiden, lønnes særskilt for den tiden som medgår til forflytning eller regnes inn i rammetimetallet.
I den grad arbeidstaker påføres ekstra kostnader i forbindelse med reise mellom oppdrag, dekkes dette etter avtale.»
Alle renholdsbedrifter med tariffavtale skal innføre dette senest fra l. januar 2022. Og bedrifter som allerede har tilsvarende ordning skal fortsette med det.
Med denne nye teksten slår tariffavtalen fast både at renholdere skal ha betalt for reisetid, og at bedriftene skal betale for eventuelle utlegg renholderne har i forbindelse med reise mellom kunder.
– Vi har hatt dialog med arbeidsgiversiden siden rettssaken, og vi har vært veldig tydelige på at dette må vi finne en løsning på, forteller forbundssekretær Trine Wiig.
Fra skam til stolthet: Motia (29) skammet seg over å arbeide som renholder: – Med tiden har jeg skjønt at dette er en veldig viktig jobb
Forskuttering av sykepenger
Partene ble også enige om at alle ansatte i renholdsbedriftene skal behandles likt når det gjelder forskuttering av sykepenger fra 1. januar 2022.
Wiig er ganske sikker på at det vil betyr at alle renholdere vil få forskuttering av sykepenger, ikke at ledelsen som i dag har forskuttering skal slutte å ha det.
– Hvis renholdere får forskuttering av sykepenger så er det et enormt løft. Det kommer til å ha stor betydning i hverdagen. Med dagens ordning kommer sykepengene mange uker etter at lønna skulle ha kommet. For en renholder med lav lønn er det en katastrofe at pengene fra NAV ikke kommer samme dag som lønningsdagen.
Forbundssekretæren er veldig fornøyd med at de klarte å bli enige med arbeidsgiversiden under forhandlingene.
– Vi har ikke tradisjon for å bli enige under forhandlingene, vi pleier alltid å måtte ta en tur innom Riksmekleren. I dette tariffoppgjøret hadde vi ikke fått plass der før i slutten av januar. Nå ble vi ferdige før jul. Og vi må kunne si at resultatet av disse forhandlingene er en bra julegave til renholderne, selv om de må vente til 1. januar 2022 med å få den.
Mest lest
– Hvis du lurer på hvorfor Norges største parti ikke lenger er Norges største parti, så kan dette være en av forklaringene, sier HK-lederen, med klar henvisning til Tonje Brennas siste uttalelse om matkøene i Norge. (Arkivfoto)
Jan-Erik Østlie
LO-forbund etter Brennas uttalelser om matkøer: – Vi er sjokkert
Et flertall på Stortinget ønsker at uføre skal kunne tjene mer ved siden av trygden. (Illustrasjonsfoto)
Brian Cliff Olguin
Stortinget ønsker at uføre skal kunne tjene mer
Leder i Fellesforbundet, Jørn Eggum, har tidligere argumentert for at uføre skal ha rettigheter i en AFP-ordning. Det har vedtaket på Fellesforbundets landsmøte satt en stopper for.
Håvard Sæbø
Det blir ingen AFP-pensjon for uføre, slår Eggum fast
Tore Kristiansen / VG
Fersk måling: Nedtur for Høyre og Erna Solberg
– Jeg føler meg ikke noe verdsatt. Om de ikke ville ha meg der, kunne de jo gitt beskjed tidligere – jeg har tre barn og regningene må betales, sier Siyyam.
Jan-Erik Østlie
Siyyam føler seg presset ut av jobben: – Jeg ble for dyr
Fra lønnsoppgjøret 2023. (Arkivbilde)
Tormod Ytrehus
De avgjorde din nye lønn. Se hva toppene i arbeidslivet tjener
Ap- nestleder og statsråd Tonje Brenna forsvarer hun sosialhjelp som velferdsstatens «nødhjelp», sier en julekrisepakke ikke er rett lut mot matkøene. (Arkivfoto)
Jan-Erik Østlie
Brenna får kritikk for matkø-budskap: Arrogant og hjerterått
I august 2017 fjernet Forsvaret et tillegg som ansatte med undervisningsplikt hadde, kalt «skoletillegget». 10. mars 2023 vant offiserene over Forsvaret i lagmannsretten, noe som resulterte i utbetalinger på 100 millioner kroner.
Sebastian Christiansen / Forsvaret
Over 400 i Forsvaret får nå etterbetalt store summer
Jonas Gahr Støre og resten av Ap-ledelsen vil lytte til folket når de nå skal utvikle ny politikk.
Jan-Erik Østlie
Ap ber om hjelp. Nå kan du si din mening
Ole Palmstrøm
FHI-ansatte beholder jobben. – Nå kan jeg ta jul med senkede skuldre
Plutselig dukker ikke lønna opp som avtalt. Da er det greit å vite hvilke steg man må ta.
Colourbox
Seks råd til folk som ikke har fått lønna de har krav på
BESKYTTELSE: Ettersom Xofigo er en radioaktiv medisin, må den pakkes godt inn og fraktes trygt.
Espen Solli
Medisinen de lager her, skal redde pasienter over hele verden
TRIVES: Kommunen har kjøpt opp én bolig i hver blokk i dette området. – Det er dritlurt, for da blir det ikke så mye spetakkel, sier Berit.
Berit Baumberger
Skitbyen-Berit med ti råd til Nav
FÅR DET VERRE: Arbeidsledige som blir sanksjonert får enda strammere økonomi, mener Nav-forskerne.
Illustrasjonsfoto: Colourbox
Strengere regler for arbeidsledige virket ikke etter hensikten
Barnetrygden øker med 2400 kroner i året for barn over seks år.
Martin Guttormsen Slørdal
Enige om statsbudsjettet: Øker barnetrygden og minstesatsen for uføre
Arild Martinsen (55) er bekymret for pensjonen: – Ingen kunne forestilt seg at endringene skulle skje så fort.
Ylva Lie Bjerke
Arild har jobbet i kommunen i 14 år. Nå er han bekymret for pensjonen
– Dette med rus og alkohol er fortsatt tabulagt og oppleves av mange som noe privat, sier rådgiver i Akan kompetansesenter.
Sissel M. Rasmussen
Drikker du for mye med kollegaene dine?
Erlend Angelo
Catos epost diskutert i Høyesterett: – Helt uvirkelig at det havnet her
Brannpersonellet på Avinors flyplasser må vente på kommunalt brannvesen.
Anne Marthe Vestre Berge
Brannfolk får ikke redde passasjerer fra røykfylte fly: – Jeg frykter at liv skal gå tapt
Lina Winge