Unge vil ha tidligpensjon

Dagens unge arbeidstakere ønsker å trappe ned lenge før den gamle pensjonsalderen på 67 år.

JOBB

I aldersgruppen 45-64 år er det dobbelt så mange som ønsker å arbeide til de blir mellom 62 og 67 år, som i aldersgruppen 18-29 år.

– Les også: Null fravær på 41 år

Det viser en ny landsdekkende undersøkelse fra analysebyrået InFact.

Ifølge undersøkelsen ønsker 15 prosent av dagens yrkesaktive å pensjonere seg før de fyller 62 år.

I denne gruppen er det flere menn enn kvinner, 18 mot 11 prosent.

Over halvparten (59 prosent) ønsker å pensjonere seg i alderen 62-67 år, mens bare 11 prosent opplyser at de vil jobbe til de er minst 70 år.

– Les også: Ingen lukrative pensjonsordningen

– Innføringen av AFP-ordningen og pensjonsreformen i 2010 ble gjort for å motivere arbeidstakere til å jobbe lengre. Og det er helt nødvendig for å opprettholde velferdssystemet fordi vi sliter med både lave fødselstall og eldrebølge, sier administrerende direktør Hanne Zimmermann (bildet) i Xtra personell Norge som står bak undersøkelsen.

– Det er et kraftig varsku til politikerne at så mange yrkesaktive ønsker å ta tidligpensjon. Slår disse tallene inn, nærmer vi oss Hellas som har en pensjonsalder på bare 57 år.

– Les også: Offentlig gullpensjon

Spesielt urovekkende mener Zimmermann det er at jo yngre folk er, jo mindre lyst har de til å jobbe lenge. For de eldre er resultatet motsatt.

I aldersgruppen 18-29 år forteller 36 prosent at de vil gi seg i alderen 62-67 år, mot 72 prosent av yrkesaktive i gruppen 45-64 år.

For aldersgruppen 30-44 år er tallene noe høyere (60 prosent), men her sier hele 18 prosent at de vil gi seg FØR de fyller 62 år. Det er samme tall som for aldersgruppen 18-29 år.

Blant de eldste arbeidstakerne (over 65 år), er hele 19 prosent innstilt på å jobbe til de blir 75 år. I de øvrige aldersgruppene er det knapt noen som ønsker å stå så lenge i arbeid.

– Les også: «Gullpensjon» ikke nok

Zimmermann tror mange vil tolke tallene som at dagens 20-åringer har lavere arbeidsmoral enn eldre arbeidstakere, og at de heller vil nyte pensjonisttilværelsen framfor å jobbe i 10 år ekstra. Det mener hun blir altfor enkelt:

– Jeg tror tallene først og fremst bekrefter store kunnskapshull om pensjonssystemet, og hva som kan forventes i pensjon, sier hun.

– Selvsagt fristes mange av tanken om å slippe å jobbe de siste 20-30 årene av livet. Men det mange ikke vet, er at det kan medføre en tilværelse som minstepensjonist, med langt mindre å rutte med enn hva de vant til.

Zimmermann mener flere unge yrkesaktive vil skifte mening dersom de får presentert et korrekt regnestykke av pensjonsutbetalingene.

– Å jobbe noen år ekstra, kan gi store utslag på pensjonen, og det må myndighetene informere bedre om. Du kan ikke begynne å tenke på pensjon først når du runder 50 år. Det er altfor sent, sier hun.

Kvinner sårbare

De manglende kunnskapene på dette området bekreftes av en fersk analyse YS-forbundet Negotia har gjort.

Her framgår det at svært mange nordmenn vet lite om sin økonomiske framtid etter endt arbeidsliv, og dårligst står det til blant kvinner:

Omtrent halvparten av norske kvinner vet lite eller ingenting om egen pensjon. Det tilsvarende tallet for menn er 40 prosent. (ANB)

Powered by Labrador CMS