– Skjerp kampen mot vikarbyråene
Usikre arbeidsvilkår i vikarbyråene, sosial dumping, uføretrygden samt lav- og likelønn gikk igjen under debatten på møtet i LOs representantskap tirsdag.
stig.christensen@lomedia.no
Lars M. Johnsen fra Transportarbeiderforbundet (NTF) ville ha veto mot EUs vikarbyrådirektiv, og fikk støtte av flere. Han viste til den usikkerheten det er ikke å ha fast jobb. Folk tør ikke si ifra, og tar ikke sjansen på å føre kampen mot urettferdighet helt fram, av frykt for ikke å få videre jobb, som vikar. Johnsen viste til et konkret eksempel på DHL Ulven, der en vikar fikk beskjed om at han hadde jobbet sin siste arbeidsdag via sms.
– Vi manglet verktøy, sa Johnsen og viste til at fjorårets streik innen spedisjon førte fram til kollektiv søksmålsrett. Det var bare en betydelig hake ved det hele: NHO signerte ikke protokollen!
Stør økning
Lars M. Johnsen viste til at 31 prosent av arbeidstakere under 24 år var midlertidig ansatt i 3. kvartal i fjor. Han fryktet en sterk økning av mennesker uten fast jobb, med all den usikkerhet det innebærer.
– Arbeiderkollektivet blir undergravd, sa han, og la til at EU vil ha fri flyt på bekostning av faglige rettigheter.
Vidar Stang fra Telemark mente LO med sin samlede styrke burde klare å sette en stopper for vikarbyråer som Adecco, som «er på full fart inn i offentlig sektor», som han uttrykte det. Han kritiserte politikerne for ikke å være flinke nok til å kreve tarifflønn. Han viste til at FrP og Høyre har varslet at de skal vinne kampen om konkurranseutsetting, mens han selv mente at LO burde kaste inn kreftene for å motvirke dette.
Fast ansettelse
Roy Pedersen, leder av LO i Oslo, la vekt på LO-lederens åpningsperspektiv mot sosial dumping.
– Mye dreier seg om hvilket ansettelsesforhold du har, mente han og la til:
– Et av fagbevegelsens kjerneområder er faste ansettelser. Når dette utfordres, må vi slå tilbake. EUs vikarbyrådirektiv utfordrer dette, sa Pedersen og støttet Johnsens forslag om veto mot direktivet. Han la for øvrig vekt på kampen for utvidet solidaransvar og utvidet søksmålsrett for tillitsvalgte.
Både Rolf Bersås, Pedersen og andre var bekymret for at LO-kongressens vedtak om uføretrygden ikke ville innfris. Bersås foreslo blant annet politisk streik for å sikre de trygdedes rettigheter.
– Som fagbevegelse kan vi ikke godta noen forverring her, mente Roy Pedersen.
Likelønn og lavlønn
Mimmi Kvisvik fra FO talte for likestilling og likelønn. Hun viste til at kvinner ligger på 85 prosent av menns lønn og var spent for tallene for 2010. Spesielt viste hun til en setning i forslaget til vedtak, nemlig at frontfagsmodellen ikke er til hinder for kompensasjon til grupper som har blitt liggende etter i lønnsutviklingen.
Ole Kr. Paulsen fra IE mente det ble en god økning av minstelønnssatser i fjor, men understreket at lavlønnsprofilen fortsatt må settes i fokus.
Tone Rønoldtangen, leder i LO Stat, gledet seg over at LO-lederen snakket godt om likelønn, men mente han ga et noe for positivt inntrykk av fjorårets oppgjør i så måte.
Allmenngjøring
Allmenngjøring er stadig et tema når fagorganiserte møtes, så også på dagens representantskapsmøte. Johnny Hansen fra Sjømannsforbundet ville ha allmenngjøring innført for utenlandske sjøfolk på norsk sokkel, der de har lønninger helt nede i 22 kroner timen. Ove Toska fra EL & IT forbundet var sterkt bekymret for at Tariffnemnda hadde vendt tommelen ned for fortsatt allmenngjøring på petroleumsanleggene på land.
– Det setter kampen mot sosial dumping langt tilbake. Toska mente for øvrig at LO
burde være en pådriver for at de viktigste punktene fra finanskriseutvalget ble realisert.
Attføring
Jonny Simmenes, leder i FLT, slo et slag for varig tilrettelagt arbeid og målrettet attføringsinnsats.
– Antall tiltaksplasser må økes, var hans budskap.
Ove Toska pekte på økningen av langtidsledige og mente svaret var etter- og videreutdanning.
– Her må vi få trepartssamarbeidet til å fungere bedre, sa Toska.
Mest lest
Alf Jørgen Schnell og Ninthu Paramlingam i kollektivet Reduser Husleia mener mange lever i uverdige boforhold på leiemarkedet. Bildet innfelt er hentet fra annonsen det et kott med skyvedører tilbys for 6.200 kroner måneden.
Ida Bing og husleie.no
Dette «klesskapet» ble leid ut for 6.200 kroner i måneden: – Leiemarkedet blir bare verre og verre
STENGT: Klokka 12 lørdag formiddag stengte butikkene i Oslo og ni nabokommuner. Dagligvarebutikker og apotek er det eneste unntaket.
Lene Svenning
Nytt korona-sjokk: Tusenvis av ansatte i varehandelen på Østlandet står i fare for å bli permittert
SAKSØKER: Hege Berit Østgård er blant de 231 Industri Energi-medlemmene som går til gruppesøksmål mot Aker BP.
Jan Inge Haga
Hege Berit fikk hakeslepp da bedriften ville fjerne sluttpakken: – Respektløst overfor oss ansatte
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Forbundsleder i Fellesforbundet, Jørn Eggum.
Jan-Erik Østlie
Regjeringens nye veiselskap kan bli lagt ned. Fire LO-forbund mener det holder med Statens vegvesen
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Tormod Ytrehus
Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Erlend Wiborg (Frp) er leder av arbeids- og sosialkomiteen på Stortinget
Sissel M. Rasmussen
Frp ville ikke være med på å forlenge AAP-perioden
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie
Sp lover norsk vaksineproduksjon
Koronapandemien har bokstavelig talt kostet både helsedirektør Bjørn Guldvog og FHI-direktør Camilla Stoltenberg dyrt, i form av titusenvis av overtidstimer til både ledere og øvrige ansatte. Den regningen må også helseminister Bent Høie (her på skjermen bak) forholde seg til.
Lise Åserud / NTB