– Ikke alltid god sikkerhet
Høyre mener at lokalsykehus ikke alltid leverer god nok kvalitet på tjenestene.
Nestleder Bent Høie sier at helsedebatten er altfor opphengt i strukturer og at flere typer tilbud bør flyttes til spesialistmiljøer.
Under oppsummeringen av stortingssesjonen valgte Høyres ledelse å snakke primært om kvalitet i helsetjenesten og pasientsikkerhet. En rekke medieoppslag har den siste tiden avdekket enkeltskjebner, der pasienter er blitt utsatt for helsefarlig behandling og uakseptable utsettelser.
Høie viser også til helgens driftsstans ved Ahus som er annen side av problematikken rundt pasientsikkerhet.
– Det er et paradoks at det er bedre sikkerhetssystemer i pizzaproduksjonen enn i helsetjenesten, sier Høie.
Helhetlig plan
Rett over sommeren vil Høyre legge fram en helhetlig plan for bedre sikkerhet for pasienter, blant annet et forslag om å opprette en «havarikommisjon» for helsevesenet, etter modell av lignende kommisjoner i det sivile samfunnet.
Høie mente at større åpenhet om resultatene ved norske sykehus vil endre den politiske debatten og overbevise folk flest om at det vil være i deres interesse at det skjer en sentralisering av visse typer spesialisthjelp.
– Først med større åpenhet vil folk kunne foreta reelle valg. I dag har vi en debatt som bygger på falsk trygghet om hva de små sykehusene kan utrette. Pasientenes liv og helse er avhengig av hvor de behandles, og jeg er overbevist at de vil være villige til å reise noe lenger for å få den beste behandlingen, sier Høie.
Fullt innsyn
Høyre andre nestleder mener at fullt innsyn og åpenhet om hva slags pasientsikkerhet og kvalitet sykehusene tilbyr, koblet med en fornyet innsikt i pasientenes rettigheter, vil føre utviklingen i helsevesenet i denne retningen.
– Vi må få et system som fanger opp feil og mangler i forkant, et system som omfatter alle nivåer i helsetjenesten. I dag er det for mye tilfeldigheter og for mange feil. Ingen synes å legge vekt på den kvaliteten som pasienten selv og de pårørende opplever. Det foregår isteden en tautrekking mellom lokale ledere og politiske myndigheter, sier Høie.
Is i magen
Under oppsummeringen sa partileder Erna Solberg seg svært fornøyd med de siste månedenes meningsmålinger.
Hun viste til at Høyre siden forsommeren 2010 har hatt et snitt på 25 prosent oppslutning. Ikke siden 1980-tallet har Høyre vært så populært.
– Vi føler oss trygge på at dette ikke bare er et blaff, og vi har is i magen. Noen forklarer vår framgang med de rødgrønnes regjeringsslitasje, men vi mener det skyldes vårt politiske program og måten vi arbeider på. Vi unngår å score små poenger på andres bekostning. Dessuten sjekker vi om problemstillinger er reelle, og betyr noe for mennesker, før vi går inn i dem, sier Solberg. (ANB-NTB)
Mest lest
De nye pensjonene er klare. Etterbetaling kommer på ulike tidspunkter i mai og juni.
Hanna Skotheim
Trygdene øker fra 1. mai. Se når den blir etterbetalt
Pensjonistforbundets leder Jan Davidsen
Jan-Erik Østlie
Jan Davidsen hadde håpet på mer til minstepensjonistene: Slik blir den nye pensjonen
KJEMPER: Anna Maria Magnusson har lenge kjempet for å få en lønn som hun kan forsørge familien med mens hun er lærling i anleggsgartnerfaget. Hun mener lønna er for dårlig for voksenlærlinger.
Ole Palmstrøm
Anna (27) fikk 0 kroner i lærlinglønn: – Jeg har fått låne penger av mamma siden september i fjor
KONSUM: Tusener på hjemmekontor har økt sitt alkoholkonsum. Mest økning er blant godt utdannede og barneforeldre.
Eirik Dahl Viggen
«Hanne» så at kollegaen var beruset på Teams: – Det er ufattelig hvor lenge man kan gå slik i en statlig jobb
Elizabeth (19) har bodd i fosterhjem hos Tone Granaas siden hun var 17 år.
Anne Myklebust Odland
Tone kaller Elizabeth for datter, men vegrer seg for å bli fostermor en gang til
SJÅFÆR: Rebecca Husom (22) er Norges yngste yrkessjåfør, og anbefaler varmt å velge denne veien.
Alf Ragnar Olsen
Rebecca (22) er en av Norges yngste yrkessjåfører
Oljearbeider Øyvind Akselsen møter sin tidligere arbeidsgiver i retten. Utfallet av rettsaken kan få konsekvenser for mange oljearbeidere som i perioder jobber fra skip.
Jan Kåre Ness
Øyvind går til sak for å få betalt overtid: – Burde ikke vært tema i 2022
– Lene begynte å tulle med meg på et seminar, minnes Ulrikke (t.v.) om de første tegnene til at det var noe mer mellom dem. Så kasta kollegaene seg på og sendte et bilde av at de stod sammen og skrev: «Planlegger fremtiden sammen». Nå er de tidligere kollegaene snart gift.
Hanna Skotheim
Lene mente det var en privatsak da hun forelsket seg i Ulrikke på jobb. Flere er uenig med henne
Per Flakstad
Disse blir tatt ut hvis det blir kommunestreik 24. mai
Du har plikt til å ta ferie. Nå nærmer det seg sommer og et avbrekk fra jobb.
Colourbox
Kan arbeidsgiver bestemme når jeg skal ha sommerferie? 10 spørsmål og svar
Enigheten i Landsoverenskomsten for elektrofag (LOK) har ei økonomisk ramme på 3,7 prosent. (Arkivfoto)
Erlend Angelo
Den nye elektrikerlønna: 8,99 mer i timen og bedre betingelser for arbeidsreiser
Annkarin mener hun og andre med 16 års ansiennitet burde tjent 20.000 kroner mer i året.
Simen Aker Grimsrud
Da vernepleier Annkarin sjekket tilleggene for ansiennitet, ble hun overrasket: – Det føles feil
Først i fjor ble Katrine tilkjent 1,67 millioner. Nå vil hun hjelpe andre.
Per Flakstad
Katrine ble slått ned på jobb. Så startet en 13 år lang kamp mot Nav
Ole Palmstrøm
Lisa ble slått ned av en medelev som skrek «jævla neger». Først da grep de voksne inn
SJOKK: A-krimsamarbeidet i Møre og Romsdal avdekte sjokkerande lønns- og arbeidsvilkår hos underleverandørar på Vard Søviknes. No har verftet tatt grep, forsikrar verftsdirektør Arnt Inge Gjerde, klubbleiar Rune Torsvik og tillitsvald Kristian Ertresvåg i Fellesforbundet.
Tormod Ytrehus
Rumenarar jobba for 30 kroner timen hos underleverandør: – Vi mista kontrollen
ERFAREN: – Få deg fast jobb og bli medlem av en fagforening, råder det fortsatt stolte medlemmet av Handel og Kontor.
Brian Cliff Olguin
Torbjørn (92) har vært fagorganisert i snart 70 år. Her er hans beste råd
PRESTASJONEN AVGJØR: Marte Rian Aarnes har levd på lønn og provisjon i hele sitt yrkesaktive liv. Her sammen med sønnen Oskar (12).
Ylva Seiff Berge
Martes årslønn er 500.000 kroner. Men med en ekstra innsats kan hun tjene langt mer
Tor Arne Johansen, konserntillitsvalgt i Tine.
Erlend Angelo
Konserntillitsvalgt reagerer kraftig på hvordan Tine uttalte seg etter at de tapte i tingretten
North Sea Link kom i drift på høsten i fjor. Her jobbes det med å legge kabelen.
Statnett
Ny analyse: Strømprisene skyldes kraftkablene til utlandet
KLARE FOR KAMP: Vidar Martin Hasle Jensen og Lars Martin Mediaas i NTL Kommunal- og distriktsdepartementet er klare for å gå i streik om ikke kravene fra LO Stat blir møtt hos Riksmekleren.
Eirik Dahl Viggen