Vil ikke fengsle ungdom
Regjeringen vil innføre ny straffereaksjon for ungdommer mellom 15 og 18 år.
Den nye straffen har fått betegnelsen «ungdomsstraff».
Regjeringen fremmet fredag forslag om endringer i flere lover for å bedre unge forbryteres rettsstilling ved pågripelse, varetektsfengsling, fastsettelse av tilpasset straffereaksjon og under straffegjennomføringen.
I tillegg foreslår regjeringen flere andre satsingstiltak for å tilfredsstille kravene i Barnekonvensjonen om at fengsel for barn og unge kun skal brukes i helt spesielle saker når alle andre alternativer er funnet utilstrekkelige.
– Vi må unngå at de blir yrkesforbrytere. I stedet for fengsel skal kriminelle ungdommer få tett oppfølging for å hindre at de begår ny kriminalitet, sier justisminister Knut Storberget (Ap) om bakgrunnen for den nye ungdomssatsingen.
Friomsorgen positiv, men ...
Norsk Fengsels- og Friomsorgsforbund (NFF) liker forslaget om ungdomsstraff, men er betenkt over at konfliktrådene involveres.
Forbundet er enig i at et slikt nytt straffealternativ kan medføre at færre barn havner i fengsel, men er usikker på om ansvaret for gjennomføring av straff bør overføres til konfliktrådene.
– Dette kan føre til at konfliktrådene omdefineres til å være en del av samfunnets straffeapparat. Dette kan være uheldig for konfliktrådenes øvrige virksomhet som en upartisk aktør for konfliktløsning, sier forbundsleder Geir Bjørkli i en pressemelding.
Tett oppfølging
I stedet for fengsel skal unge kriminelle følges tett i inntil tre år. De må stille i møter med ofre, foreldre, politi og hjelpeapparat.
– Det er 20 år siden sist det ble innført en helt ny straffereaksjon, og det er noe vi veldig sjelden gjør i Norge. Det skal være en reaksjon overfor unge lovbrytere mellom 15 og 18, som skal ende med en ungdomsplan fulgt opp gjennom en avtale med hjelpeapparatet, sier justisministeren.
– Det virker ikke rehabiliterende på ungdommer å være innesperret sammen med tungt kriminelle voksne. Tvert imot kan det fungere som forbryterskole. Det viktigste for unge lovbrytere er at det kommer en rask, resolutt og riktig reaksjon, sier Storberget.
Stormøte
Den nye ungdomsstraffen, som idømmes av domstolen, innebærer at domfelte skal gjennom et ungdomsstormøte tilrettelagt av en ungdomskoordinator som er tilknyttet konfliktrådet.
Deltakerne i stormøtet er de parter som er berørt av saken - fornærmede, domfelte og deres verger, og instanser som kan bidra med tiltak. Det kan dreie seg om kriminalomsorg, politi, barnevern, skole, frivillige organisasjoner og lokale klubber.
Sammen skal de utarbeide en ungdomsplan og det skal utpekes et ungdomsteam som følger opp barnet i gjennomføring av planen, som vil vare fra seks måneder til to, maksimalt tre år.
Barnevernet sentralt
I tillegg til ungdomsstraff foreslår regjeringen flere tiltak for å unngå at unge blir satt på glattcelle. Hvert år settes minst 100 ungdommer i fengsel og minst 1.000 i politiarrest eller glattcelle her i landet.
Blant andre tiltak står barneverntjenesten sentralt. Barnevernet vil få plikt til å møte i fengslingsmøter og også få en viktig rolle i gjennomføringen av ungdomsstraff og under soning i ungdomsenhetene.
Regjeringen planlegger egne ungdomsenheter med til sammen ti plasser ved Bergen og Oslo fengsel. Der vil unge domfelte bli avsondret fra resten av fengselet og få tett oppfølging av kvalifisert personell. Disse plassene vil bli brukt i de fleste tilfellene der alternativ til fengsel ikke er aktuelt. Foreløpig er det som et prøveprosjekt etablert fire plasser i Bergen. (ANB-NTB)
Mest lest
De nye pensjonene er klare. Etterbetaling kommer på ulike tidspunkter i mai og juni.
Hanna Skotheim
Trygdene øker fra 1. mai. Se når den blir etterbetalt
Pensjonistforbundets leder Jan Davidsen
Jan-Erik Østlie
Jan Davidsen hadde håpet på mer til minstepensjonistene: Slik blir den nye pensjonen
KJEMPER: Anna Maria Magnusson har lenge kjempet for å få en lønn som hun kan forsørge familien med mens hun er lærling i anleggsgartnerfaget. Hun mener lønna er for dårlig for voksenlærlinger.
Ole Palmstrøm
Anna (27) fikk 0 kroner i lærlinglønn: – Jeg har fått låne penger av mamma siden september i fjor
KONSUM: Tusener på hjemmekontor har økt sitt alkoholkonsum. Mest økning er blant godt utdannede og barneforeldre.
Eirik Dahl Viggen
«Hanne» så at kollegaen var beruset på Teams: – Det er ufattelig hvor lenge man kan gå slik i en statlig jobb
Elizabeth (19) har bodd i fosterhjem hos Tone Granaas siden hun var 17 år.
Anne Myklebust Odland
Tone kaller Elizabeth for datter, men vegrer seg for å bli fostermor en gang til
SJÅFÆR: Rebecca Husom (22) er Norges yngste yrkessjåfør, og anbefaler varmt å velge denne veien.
Alf Ragnar Olsen
Rebecca (22) er en av Norges yngste yrkessjåfører. Her er hennes råd
Oljearbeider Øyvind Akselsen møter sin tidligere arbeidsgiver i retten. Utfallet av rettsaken kan få konsekvenser for mange oljearbeidere som i perioder jobber fra skip.
Jan Kåre Ness
Øyvind går til sak for å få betalt overtid: – Burde ikke vært tema i 2022
– Lene begynte å tulle med meg på et seminar, minnes Ulrikke (t.v.) om de første tegnene til at det var noe mer mellom dem. Så kasta kollegaene seg på og sendte et bilde av at de stod sammen og skrev: «Planlegger fremtiden sammen». Nå er de tidligere kollegaene snart gift.
Hanna Skotheim
Lene mente det var en privatsak da hun forelsket seg i Ulrikke på jobb. Flere er uenig med henne
Per Flakstad
Disse blir tatt ut hvis det blir kommunestreik 24. mai
Du har plikt til å ta ferie. Nå nærmer det seg sommer og et avbrekk fra jobb.
Colourbox
Kan arbeidsgiver bestemme når jeg skal ha sommerferie? 10 spørsmål og svar
Håkon Mosvold Larsen / NTB
Kommuneansatte har fått ny lønn – men lærerne varsler streik
Enigheten i Landsoverenskomsten for elektrofag (LOK) har ei økonomisk ramme på 3,7 prosent. (Arkivfoto)
Erlend Angelo
Den nye elektrikerlønna: 8,99 mer i timen og bedre betingelser for arbeidsreiser
Først i fjor ble Katrine tilkjent 1,67 millioner. Nå vil hun hjelpe andre.
Per Flakstad
Katrine ble slått ned på jobb. Så startet en 13 år lang kamp mot Nav
Annkarin mener hun og andre med 16 års ansiennitet burde tjent 20.000 kroner mer i året.
Simen Aker Grimsrud
Da vernepleier Annkarin sjekket tilleggene for ansiennitet, ble hun overrasket: – Det føles feil
LÆRES IKKE PÅ EN DAG: Det tar år å opparbeide seg kompetansen og kunnskapen som trengs for å lage delene til turbinene. Roar Sandmoen begynte i bedriften som lærling 16 år gammel i 1979. Han vet hva som skal til.
Håvard Sæbø
Dette verkstedet kan bidra til å løse strømkrisa: – Men da må politikerne satse på vannkraft
I mars hvert år kan det drysse bonus over Jonny Meland i Hydro.
Martin Guttormsen Slørdal
Er Jonny feilfri på jobb, kan han få en månedslønn i bonus
Eirik Dahl Viggen
Mekling på overtid i staten: – Det er jævlig vanskelig
Ole Palmstrøm
Lisa ble slått ned av en medelev som skrek «jævla neger». Først da grep de voksne inn
SJOKK: A-krimsamarbeidet i Møre og Romsdal avdekte sjokkerande lønns- og arbeidsvilkår hos underleverandørar på Vard Søviknes. No har verftet tatt grep, forsikrar verftsdirektør Arnt Inge Gjerde, klubbleiar Rune Torsvik og tillitsvald Kristian Ertresvåg i Fellesforbundet.
Tormod Ytrehus
Rumenarar jobba for 30 kroner timen hos underleverandør: – Vi mista kontrollen
ERFAREN: – Få deg fast jobb og bli medlem av en fagforening, råder det fortsatt stolte medlemmet av Handel og Kontor.
Brian Cliff Olguin