Petter Eriksen og Anne Marthe Hansson tar med datteren Ellen (1) på tur. I ett år har Petter vært sykmeldt fra jobben som konsulent.
Frøydis Falch Urbye
Dom i tingretten:
Petter vant mot velferdsselskap. Nå kan han få millionutbetaling og fast jobb
For velferdskonsulent Petter Eriksen er det en lettelse at han nå kan vente seg en trygg arbeidsplass.
frf@fagbladet.no
Eriksen er én av sju konsulenter som burde vært fast ansatt i velferdsselskapet Baos AS fra starten av, ifølge en ny dom.
– Det føltes som en lettelse, sier Petter Eriksen, før han raskt legger til at han er forberedt på at arbeidsplassen hans vil anke dommen.
Tidligere i høst fortalte Petter til Fagbladet at fordi han ble regnet som konsulent, og dermed ikke fikk lønn når han var syk, fortsatte han å gå på jobb til han ble så syk at det ikke lenger var fysisk mulig å jobbe.
ph
Endelig trygt på jobb
Ifølge den ferske dommen fra Drammen tingrett skal Petter og de andre såkalte konsulentene nå regnes som fast ansatte, en endring Petter er svært lettet over.
– For meg personlig føles det trygt å vite at jeg nå kan få en tilrettelagt og trygg arbeidsplass. Med en fast stilling får man luket ut trynefaktor – hvem som kjenner hvem får ikke lenger noe å si for hvor mange vakter du får. De konsulentgreiene er grobunn for intriger, spør du meg.
Blir dommen stående, kan den tidligere konsulenten vente seg fast ansettelse og omtrent én million kroner i erstatning.
– Man kan snakke mye om etterbetaling og erstatning, men for de fleste av meg og mine kollegaer handler det om prinsippet, om alt vi har stått igjennom.
Håper på oppvåkning
Nå håper han at dommen fører til at kommuner landet over begynner å stille kritiske spørsmål til private aktører som vinner anbudsrundene.
ph
– Det burde være offentlig innsyn i regnskapene, og det burde bli stilt spørsmål om hvordan arbeidsforholdene er. Sånn som det er nå, har kommunene bare lukket øynene – det er ansvarsfraskrivelse over hele linja. Jeg håper denne dommen virker som en oppvåkning, at det stilles strengere krav til private aktører som skal forvalte så mye offentlige midler, sier Petter Eriksen.
– Kommer du til å fortsette å jobbe for Baos?
– Jeg vet ikke. Jeg har fått en ganske klar beskjed fra legen min om at jeg burde vurdere noe annet.
Saken fortsetter under bildet.
Politikere engasjerer seg
Høyres Heidi Nordby Lunde sier følgende om dommen mot Baos:
– Arbeidsmiljøloven er krystallklar på dette området. Ved fast, vedvarende behov på arbeidsplassen, skal faste ansettelser benyttes. Det er ikke lov å organisere seg vekk fra arbeidsgiveransvaret, skriver hun i en epost.
– Heldigvis er dette unntakene blant private velferdsleverandører, som i hovedsak leverer gode velferdstjenester under ryddige forhold, sier hun.
Nordy Lunde sier videre at private velferdsleverandører som spekulerer i omgåelse av arbeidsmiljøloven, ikke bare undergraver seg selv, men en hel bransje som blir utsatt for svartmaling av venstresida og deler av fagbevegelsen.
– Det er bra at forholdene blir ryddet opp i. Jeg håper dommen blir stående som en lærepenge til andre. Faste, hele ansettelser er og skal være hovedregelen i norsk arbeidsliv, sier stortingsrepresentanten.
Bidrar til å rydde opp
Også andre politikere har ønsket å uttale seg om denne saken. En av dem er Rødt-leder Bjørnar Moxnes.
– Baos-dommen er en kjempeseier for de ansatte og fagbevegelsen, sier Moxnes.
– Denne dommen er stikk i strid med Stendi-dommen. Det betyr at siste ord ikke er sagt i kampen for faste ansettelser og mot velferdsprofitører som utnytter smutthull i loven og driver rovdrift på sine ansatte, sier Rødt-lederen i en epost til Fagbladet.
Arild Grande er Aps arbeidslivspolitiske talsperson. Han har følgende kommentar etter dommen:
– Dette er en utrolig viktig seier for arbeidstakerne og for norsk arbeidsliv! Vi har dessverre sett en rekke eksempler i det siste på arbeidsgivere som prøver å sno seg unna ansvaret for arbeidstakerne. Denne dommen bidrar til å rydde opp, sier Grande i en epost.
Sterk fagbevegelse
– Saken viser også hvor viktig det er å ha en sterk fagbevegelse, slik at arbeidsfolk ikke må stå alene i kampen for rettferdighet. Dette vil Arbeiderpartiet bidra til gjennom å doble fagforeningsfradraget, gi mer makt til tillitsvalgte og gjeninnføre kollektiv søksmålsrett. Arbeiderpartiet vil aldri akseptere et arbeidsliv hvor arbeidsgiverne får all makt og hvor arbeidsfolk blir fritt vilt, sier Grande.
ph
– Det som har kommet fram i denne saken, og dessuten også i Aleris/Stendi-saken, viser at det må ryddes opp i hele den private velferdsbransjen. Arbeiderpartiet krever at regjeringen kommer på banen, i det minste at de sørger for et effektivt tilsyn med regelverket, sier han.
Mest lest
Tore Kristiansen / VG
Fersk måling: Nedtur for Høyre og Erna Solberg
Målet med møtet på Stortinget er å høre hva Teslas norske ledelse mener om et organisert arbeidsliv.
Nam Y. Huh / AP / NTB
Tesla Norge innkalles til hastemøte på Stortinget
Fra lønnsoppgjøret 2023. (Arkivbilde)
Tormod Ytrehus
De avgjorde din nye lønn. Se hva toppene i arbeidslivet tjener
På kaotiske dager med snø er det viktig å si ifra til arbeidsgiver hvis du ikke rekker fram i tide.
Ole Palmstrøm
Forsinka på jobb fordi det er snø? Dette er reglene
Nav skal fra 1. juli 2024 hjelpe mottakere av sosialhjelp med telefonregninga eller bussbillett hjem til familien.
Colourbox
Folk på sosialhjelp får mer. Se hva det betyr her
Ole Palmstrøm
FHI-ansatte beholder jobben. – Nå kan jeg ta jul med senkede skuldre
Yara-direktør og president i NHO, Svein Tore Holsether, er suveren vinner på inntektstoppen blant arbeidsgivere og fagforeningsledere.
REUTERS/Victora Klesty
Sjekk inntekten til over 130 topper i arbeidslivet
NY RAPPORT: Fagbladet har fått innsyn i en spørreundersøkelse som 221 av landets 260 Nav-kontorer har svart på.
Ørn E. Borgen / NTB
Regjeringen lovet et «rausere» Nav. Her er fasiten
Erlend Angelo
Catos epost diskutert i Høyesterett: – Helt uvirkelig at det havnet her
FÅR DET VERRE: Arbeidsledige som blir sanksjonert får enda strammere økonomi, mener Nav-forskerne.
Illustrasjonsfoto: Colourbox
Strengere regler for arbeidsledige virket ikke etter hensikten
Brannpersonellet på Avinors flyplasser må vente på kommunalt brannvesen.
Anne Marthe Vestre Berge
Brannfolk får ikke redde passasjerer fra røykfylte fly: – Jeg frykter at liv skal gå tapt
– Dette med rus og alkohol er fortsatt tabulagt og oppleves av mange som noe privat, sier rådgiver i Akan kompetansesenter.
Sissel M. Rasmussen
Drikker du for mye med kollegaene dine?
Leder i Elektroarbeidernes fagforening i Trøndelag stoler mer på Fellesforbundet enn på LO.
Torgny Hasås
Uføre må være med i ny AFP, mener fagforeningsleder
Etter to år venter sjøfolk fortsatt på reglene som skal gi norske lønns- og arbeidsvilkår i norske farvann.
Tri Nguyen Dinh
Intern strid i regjeringen kan hindre at sjøfolk får norsk lønn i norske farvann
FRYKTER REKRUTTERINGEN: Roy Omsland ved Skogmo VGS i Skien sier de kan gi all praktisk opplæring på skolen. Ulempen er at det blir vanskeligere for elevene å få læreplass etter skolen, siden elevene da ikke får vist hva de duger til mens de er utplassert i en bedrift.
Håvard Sæbø
Nå dropper bedrifter å ta inn elever på byggeplassen
Halvparten av 7500 ansatte oppgir at det er en stor belastning å være konstant til stede følelsesmessig.
peopleimages/colourbox
Ansatte setter barn, elever og pasienter foran seg selv
Helsefagarbeider Sara Malene Henriksen jobber for at folk som er psykisk syke skal få hjelp i tide.
Kathrine Geard
Sara mistet moren i selvmord. Nå vil hun gjøre det lettere å tvangsinnlegge
Fagbevegelsens kamp mot Tesla sprer seg i Norden.
Martin Guttormsen Slørdal
Fagbevegelsens kamp mot Tesla sprer seg i Norden
Erik Fjellberg hjelp folk inn i arbeid.
Anita Arntzen
No må folk med «vanlege jobbar» gå på Nav
Streikevakt fra det svenske fagforbundet IF Metall utenfor Teslas filial i Malmö. Etter over fem uker med streik i Sverige, går nå danske 3F også til streik mot elbilselskapet.
Johan Nilsson / TT / NTB