Creative Commons / Cappelen Damm
Bok
«En hyllest til kjærligheten», skriver vår bokanmelder om Ingeborg Arvolas siste epos
jan.erik@lomedia.no
Ingeborg Arvolas siste epos «Kniven i ilden» er en historisk roman med start i 1859 og avslutning tre år seinere. Hovedpersonen, jeg-fortelleren Brita Caisa Seipajærvi, er fra Finland, er ei sterk kvinne på vei over grensa til Norge for å få et bedre liv. I hvert fall materielt sett. Hun trenger også en mann å gifte seg med, for livet blir enklere da, mener hun. Hun har med seg sine to sønner, gutter hun har fått med to forskjellige menn – hun er av den grunn nærmest bannlyst i sitt eget lokalsamfunn. Enslige mødre har ofte vært fritt vilt for all verdens moralpoliti. Også dette er en god grunn for å stikke derfra. Målet for reisen er Bugøynes, et sted det ryktes at havet koker av torsk.
Cappelen Damm
Det er denne vandringen denne romanen ytre sett handler om. Og alt det de tre møter på sin vei, noe som slett ikke er lite. Blant annet møter de Mikko, en gift mann som på bunnen ikke er mer gift enn mange andre som lar kjærligheten være fri og frank. Det oppstår såkalt søt musikk mellom de to, til sønnenes store irritasjon – og ikke minst til Mikkos kone Grethes fortvilelse. Ja, sjalusihistoriene her er ganske stygge, sånn de ikke sjelden er i virkelighetens verden også. I det hele tatt er det mange scener i denne fortellingen som har gjenkjennbar karakter. Men vi befinner også altså på 1800-tallet, moralkodeksene var noe annerledes da – verden går, om ikke på alle områder, heldigvis framover her og der. Og det er noe saftige seksualscener i romanen som forlaget også har vært «smarte» nok til å reklamere for i forkant av utgivelsen. Men saftige og saftige, fru Blom – de tåler nok lesingens lys av de fleste, det sterkeste ved dem er kanskje hvordan de hyller kjærligheten i ren form, hvordan Arvola klarer å få åndelig og kroppslig kjærlighet – eller gjerne begjær – til å gå opp i en slags høyere enhet. For, jo sexscenene her var sterke, men de var likevel så langt unna pornografi som bare mulig.
Språket i romanen er også verdt en kommentar og refleksjon. Det er prosapoesi i fullt monn, kanskje er det litt for mange finske og samiske ord og vendinger de mest norske av oss ikke forstår, kanskje ville en oversettelse noen steder vært å foretrekke? På den annen side gir dette teksten et identisk preg, et nærvær som hyppige oversettelser og avbrudd kunne ha ødelagt. Handlingen utspiller seg nemlig ikke på Oslos vestkant. Derfor godtar jeg dette grepet under tvil.
Det går ikke så bra med Brita Caisa og Mikko, men et råtips er at de nok står han av – tøffinger som de begge er. Og kanskje får vi en fortsettelse. Det er svært mye ved denne fortellingen som borger for en oppfølger eller to. Siste ord om Brita Caisa, Mikko og alle de andre fargerike personene i denne teksten er neppe skrevet. Og fint er det.
Ingeborg Arvola:
Kniven i ilden
Cappelen Damm 2022
Ingeborg Arvola:
Kniven i ilden
Cappelen Damm 2022
Mest lest
Heidi Wittrup Djup mener det er oppsiktsvekkende at en barnevernstjeneste fremsetter påstander om en fagperson uten nærmere begrunnelse.
Hanna Skotheim
Lydopptak fra barnevernet rystet Heidi: – Måten de snakker på gir meg frysninger
Søk i ulike yrker nederst i saken.
Rudfjord/Ruter, Angelo, Privat, Rasmussen, Colourbox
Nye tall: Dette er lønna i over 350 yrker
Du slipper å skatte av utbetalinga fra Nav.
Hanna Skotheim
Nav: Snart kommer ekstrautbetalingen
Synnøve Hovland-Nærø har en jobb som krever mye av henne både psykisk og fysisk.
Anne Marthe Vestre Berge
Etter at Synnøve har gjort en jobb, hender det hun setter seg i firmabilen og skriker
Michael Ulriksen
Ramona sov med ulv i soveposen. Nå betaler turister over en årslønn for å overnatte her
Det har blitt dyrere å ha gjeld, men økt rente svir mer i lommeboka for noen enn for andre.
Colourbox
Hvilke grupper merker egentlig renta mest? Her er tallene
Jana Walzer jobber ufrivillig deltid som renholder for ISS i Steinkjer. Hun vil helst ha heltidsstilling, men tror ikke den nye regelen om heltid i arbeidsmiljøloven kan hjelpe henne til å få det.
Sebastian Bang
Jana får ikke jobbe mer – selv om nye regler ble innført 1. januar
Lilly Hystad (74) er pensjonist og alene med boligutgifter. Hun har rustet seg så godt hun kan for enda en runde med prisvekst på mat denne uka.
Martin Næss Kristiansen/Dagsavisen
Lilly (74) tvinges til å handle mindre: – Tar ikke en liten sjokolade engang
Herman Bjørnson Hagen
«Sara» varsla om at skipperen seksuelt trakasserte henne: – Jeg vurderte å hoppe på sjøen
– Det er en tragedie, fordi det nå gjelder hele landet. Det har vært varslet lenge og alle har visst om det, sier tillitsvalgt Roger Nordland i Frost Kraftentreprenør.
Jan-Erik Østlie
Norge trenger desperat mer strøm – men de som bygger kraftnettet mister jobben
Vernepleier Marte Bogstad mener jobber hun og kollegene gjør ikke verdsettes godt nok.
Simen Aker Grimsrud
Marte var en av lønnstaperne i fjor: – Det er åpenbart urettferdig
De hadde hastemøte, olje- og energiminister Terje Aasland (f.v.), Bjørn Sigurd Svingen og Torhild Løkken fra Fellesforbundet, og næringsminister Jan Christian Vestre.
Pressefoto
Hastemøte om strømstreik: Aasland og Vestre kalte inn «opprørere»
Kommentar
Oljefondsjef Nicolai Tangen må se i øynene at 2022 ble en finansiell nedtur, skriver Kjell Werner.
Yngvil Mortensen
«Oljefondets tap bør være en tankevekker for nordmenn»
Rødt vil ha hele jernbanen samlet i én organisasjon.
Leif Martin Kirknes
Rødt vil legge ned Bane Nor: – Det er åpenbart at noe ikke fungerer som det skal
Pizza- og pastarestauranten i Oslo nektar å inngå tariffavtale med Fellesforbundet. No er tilsette klare til å streike for betre lønns- og arbeidsvilkår.
Tormod Ytrehus
Streik kan stenge populær restaurant: – Forsøkte å presse tilsette ut av fagforeining
Energikommisjonen foreslår en enorm utbygging av kraft framover. LO-sekretær Are Tomasgard, som også sitter i kommisjonen, ber politikerne få opp farta.
Norge kan mangle enorme mengder strøm i 2030: – Vi er skikkelig på hælene
Lærer og plasstillitsvalgt for Skolenes landsforbund (SL) Svein Olav Farstad (til høyre) og verneombud Stig Rune Myklebust Lothe står i front i kampen til ansatte ved Eide ungdomsskole for å få fjernet tre mobilantenner som står på taket til skolen. De er synlige på bildet i bakgrunnen.
Anders Tøsse
Lærere vurderer å bytte jobb grunnet strålefrykt
Byråleder Benjamin Nordling vil at hver seremoni skal gjenspeile livet til den avdøde: – Jeg tar ikke sorgen fra de pårørende, men kanskje jeg kan gjøre det lettere for dem å gå videre.
Hanna Skotheim
For Benjamin er hver begravelse en eksamen
– Jeg synes det er ganske kjipt at vi jobber sju til åtte timer hver dag uten at vi får betalt for det. Det er ganske demotiverende, sier Silje.
Omar Sejnæs
Silje fikk ikke lærlingplass. Nå må hun jobbe fulle dager uten betaling
Sissel M. Rasmussen