Debatt
Uten kraft dør Grenland?
Googles datasenter i Skien
Saken oppsummert
I tilknytning til industriuka i Porsgrunn kommer det frem i foredrag og uttalelser i media en ensidig fremstilling av kraftsituasjonen i Grenland.
Høyre, Skien
Jeg synes det er bemerkelsesverdig hvor de herrer i Power of Telemark, Aadne Naper og Einar Håndlykken, beskriver industridød uten at den planlagte etablering av datasenter i Grenland blir nevnt med et ord.
At fagbevegelsen på Herøya ikke ser koplingen er forunderlig.
Jeg mener å ha registrert at selv tidligere sjef på Yara Porsgrunn nå i ettertid antyder at det er en kopling mellom etablering av datasenter og industri hvor betalingsevnen er svært forskjellig.
Marginene på produktet de produserer er helt annerledes på Herøya kontra næringen datasenter representerer.
Yara betaler både eiendoms- og selskapsskatt til stat og kommune, datasentrene betaler tilnærmet - 0 - null, samt at de gir arbeid til et større antall egne ansatte og en stor tjenesteytende næring i distriktet.
Men hva er det Power of Telemark ikke går nærmere inn på? Hva slags følger får en enorm satsing på vindmøller for Grenland?
Datasentrene vi snakker om er: Google-840 MW, Herøya-40 MW, Frier Vest- 240 MW og til sist Bolvik 100 MW. I tillegg kommer Fyresdal med sine 365 MW.
Blir alt dette realisert og satt ut i livet og energien - 10 TWH- skal erstattes med vindmøller, må det bygges vindmøller på alle høydedrag i: Bamble, Drangedal, Porsgrunn og Skien.
Blir vindturbinene i størrelsen 6-8 MW må det bygges mellom 550-700 vindturbiner. Det vil anslagsvis beslaglegge 300 km2 eller 300 000 dekar. I tillegg må de store kraftanleggene være i stand til å levere effekt når det ikke blåser
Hvorfor snakker ikke Power of Telemark om dette inngrepet i naturmiljøet? Det trodde jeg tidligere grønne politikere og ungdomsledere var opptatt av.
Men dette tror jeg befolkningen i Grenland og Telemark vil ha svar på.
Vi er allerede der at det planlegges så mye som 6-8 ganger flere datasenter enn Norge trenger for å være i verdensklasse innenfor dataområdet, det være seg industrien eller befolkningen i Telemark.
Nå: 0 stillingsannonser

