Det positivt at regjeringen nå jobber fram et system som gjør fastpris på strøm mer lukrativt, skriver Kjell Werner.
Jan-Erik Østlie
Kommentar
«Vedum varsler en stor skatteendring. Det blir interessant å se hvem som må ta regningen»
Det jobbes nå med tiltak som skal gi bedre fastprisavtaler på strøm for husholdninger og vanlige bedrifter.
kjell.werner@anb.no
Skattesystemet for vannkraften må endres for å få det til.
Finansminister Trygve Slagsvold Vedum lover langsiktige strømtiltak som skal avløse de midlertidige støtteordningene. Ett av disse grepene er å legge til rette for fastprisavtaler som er bedre og rimeligere enn dagens. Her vil det også bli satt et tak på hva kraftprodusentene kan ta i påslag på strømprisen.
Vedum varsler en stor skatteendring, men han gjør det samtidig klart at omleggingen ikke vil gi staten mindre skatteinngang over tid. Det skal bli interessant å se hvem som da må ta regningen. Det finnes ingen gratis lunsj.
Problemet er at dagens grunnrenteskatt har som hovedregel at kraften verdsettes i tråd med strømprisen i spotmarkedet. Ifølge kraftbransjen fører det til at skatterisikoen blir for høy dersom omfanget av langsiktige fastprisavtaler blir for stort.
Enkelt sagt er kraftselskapene tjent med at flest mulig har avtaler hvor strømprisen følger spotmarkedet. Den jevne nordmann tar da risikoen, på godt og vondt. I dagens situasjon med rekordhøy strømpris blir det Ola og Kari som må punge ekstra ut. Mens kraftselskapene kan skumme fløten.
«Jeg forventer at bransjen raskt følger opp det de har signalisert, slik at de som trenger økonomisk trygghet kan sikre seg med fastprisavtaler til lavere priser enn det som finnes i dag», sier finansministeren. Han vil ha fastprisavtaler for tre, fem og sju år.
Aktuelt: Ny modell for nettleie kommer 1. juli: Strømmen blir dyrere på dagtid
Regjeringen tar sikte på at Stortinget kan behandle saken til høsten, slik at det nye fastprissystemet kan innføres 1. januar 2023. Samtidig bør det bli lettere å finne fram i jungelen av ulike typer kraftkontrakter. Mange føler seg lurt når det har gått en viss tid. Derfor må bransjen kjenne sin besøkelsestid.
Ola og Kari har i årevis vært nærmest bortskjemt med lave strømpriser. Vi har blitt tutet ørene fulle med at det lønner seg å velge spotpris. Derfor er det under fire prosent av husstandene her til land som har fastprisavtaler på strøm. Til sammenlikning er denne andelen på 25 prosent i Sverige. I Danmark og Finland har halvparten av vanlige strømkunder fastpris.
Spotprisen er ikke så mye mer gunstig enn fastpris som mange tror. Flere bør derfor velge fastpris dersom man tror det blir vanskelig å betale høye strømregninger når vi får pristopper som nå i vinter. Det vil gi større forutsigbarhet og i så måte være en billig forsikring. Derfor er det positivt at regjeringen nå jobber fram et system som gjør fastpris på strøm mer lukrativt.
Kommentar: «Ikke straff ren norsk kraft»
Mest lest
Butikken utlyste fire stillinger på 20 prosent. Da slo Grethe alarm
ORDNA FORHOLD: Med tariffavtale fikk Lars Hansen bedre lønn og ulempetillegg for å jobbe kvelder og helger.
Brian Cliff Olguin
Lars ble tilbudt 100.000 kroner i bonus, men sa nei. Han angrer ikke
HELSEPLAGER: Etter å ha operert begge tomlene, er Hege Sundsetviks gripeevne redusert.
André Kjernsli
Hege (54) tapte tusener i feriepenger som sykmeldt
UTSLITTE: – Arbeidspresset har bare økt og økt, og pakkene er blitt flere og tyngre. Men det er folk som har det verre enn meg. Noen kommer hjem helt utslitt, og klarer ingenting, sier Vigdis Pedersen. Nå ser hun frem til å gå av med pensjon til sommeren.
Alf Ragnar Olsen
Vigdis har jobba i Posten siden 1981. Nå blir hun sett på som en byrde
Elisabeth Thoresen i AAP-aksjonen forteller at karensåret har ført
Nanna Aanes Wolden
Regjeringen skroter «året uten penger» for syke og skadde som ikke er ferdig avklart i Nav
MEKLING: Ved midnatt 23, mai går fristen for meklinga i statsoppgjøret ut. Dermed kan det være streik i staten fra morgenen etter.
Jan-Erik Østlie
Her kan det bli streik i staten om to uker
LEI AV Å BLI LURT: Sylwester Niznik sier han må sjekke alt, og kjempe for seg selv. Han skulle gjerne byttet ut jobben i bemanningsbyrå med fast jobb hos en stor entreprenør.
Håvard Sæbø
Sylwester (34) vet bare når han har ferie, ikke om han skal jobbe i morgen eller neste uke
– Dagens pensjonssystem rammer dem med de tyngste jobbene, fastslår NNN-leder Anne Berit Aker Hansen.
Helge Rønning Birkelund
Folk med de tyngste jobbene har ikke råd til å gå av med pensjon, mener forbundsleder
– Følg opp ansatte som har opplevd dramatiske ting. Ledelsen må vite hva som trengs, for de vet ikke selv hva de trenger, råder Gunnar.
Werner Juvik
Gunnar så to kollegaer bli drept av en brannstifter med hagle. Det tok sju år før han fikk hjelp
Ifølge valgforsker Johannes Bergh har Ap og Sp mistet oppslutning mye raskere enn det som er vanlig etter et regjeringsskifte.
Tri Nguyen Dinh
Ny måling: Velgerne svikter de rødgrønne – flertallet ryker
Rentenivået vil påvirke alle som har boliglån. Her er et knippe boliger på Grefsen i Oslo
Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB
Revidert nasjonalbudsjett: Slik påvirker det lommeboken
NY LØNN: Økt kjøpekraft var et hovedkrav da forhandlingene startet for over 3 200 industriarbeidere. Bildet er tatt hos Trelleborg Offshore.
Arkivfoto: Tonje Paulsen Solem
Her er den nye lønna til industriarbeiderne
SKANDINAVISK FENGSEL: Arnett og Eddie bor på den nye avdelingen i fengselet i Pennsylvania i over to år, og førstnevnte sier det har vært en drastisk endring av livet bak murene.
Nina Hanssen
Arnett og Eddie soner i «norsk» fengsel i USA. De mener livet har forandret seg helt
KLUBBLEDER. Kim Olav Johansen er klubbleder for EL og IT Forbundet ved el- og automasjonsavdelinga ved Norske Skogs fabrikk i Skogn.
Knut Viggen
Nestleder i elektriker-fagforening risikerer å få sparken i Norske Skog
Pål Lønseth, sjef for Økokrim, viser til flere eksempler der flyktninger arbeider svart.
Guro Gulstuen Nordhagen
Ukrainske flyktninger havner i kriminelle nettverk når de skal skaffe seg jobb, frykter politiet
Krister Sørbø, VG/NTB
Ut mot lønninger i næringslivet: – Grådigheten nærmer seg et nivå vi ikke har sett før
Kommentar
Kommunalminister Sigbjørn Gjelsvik (Sp) vil ikke love økte bostøtte.
Leif Martin Kirknes
«Det er på høy tid å forbedre ordningen med bostøtte»
Kommentar
Frontfagsforhandlingene gir en retning som bidrar til å holde prisveksten nede og lønningene oppe., skriver Jørn Eggum.
Håvard Sæbø
«Vi øker lønna mest til de som har minst», skriver Jørn Eggum
OLJESERVICE: Forhandlingene for oljeserviceansatte starter i dag. Blant dem er de ansatte ved Aker Solutions i Ågotnes. Bildet er fra Aker Solutions i Egersund, og er kun en illustrasjon.
Arkivfoto: Erlend Angelo
Brudd i forhandlingene for flere tusen oljearbeidere
Debatt
Nå må LO svare på om det er greit at utdanningsgruppene i staten sakker akterut, for sjette lønnsoppgjør på rad, skriver Guro Elisabeth Lind.
Ole Palmstrøm