TEGNING: B. SKARRA WWW.JABEDIT.COM
Bård Skarra
Kommentar
«Vi kan like det eller ikke, men det var arbeiderklassen som trofast stemte Trump»
– Klarer ikke arbeiderbevegelsen å utvikle det fellesskapet vi trenger som arbeidstakere og samfunnsborgere, vil andre fylle tomrommet, skriver Svein-Yngve Madssen, redaktør i LO-Aktuelt.
sym@lomedia.no
Han sitter alene ved vinduet. De siste kveldene har han gjort det. Ved siden av brakka står en stor skogsmaskin og en sølete pick-up. Langs lysløypa hvor jeg løper med bikkja, rydder han trær. Det som før var kameratskap i koja og skogen, har blitt en ensom jobb. Det blir ikke noe bedre når du ukependler.
Ensomme mennesker trenger fellesskap. Økonomen og forfatteren Noreena Hertz skriver i boken «Ensomhetens århundre» at fagbevegelsen er ett av de fellesskapene som mange har mistet. Noen har blitt arbeidsløse. Andre opplever at de har arbeid, men ikke lenger som fast ansatt. Hva koronakrisen vil føre til av nye arbeidsformer er det ingen som vet. Men mange vil jobbe mer hjemme uten arbeidskamerater rundt seg.
Dette er en stor utfordring både for fagbevegelsen og arbeiderbevegelsen. Vi vet at for ensomme og frustrerte mennesker er veien kort til høye røster med enkelt budskap om fellesskap. Vi kan like det eller ikke, men det var arbeiderklassen som trofast stemte Trump. De velger høyrepopulistiske partier også i mange europeiske og nordiske land.
• Fagbevegelsen i USA øyner et håp med Joe Biden som landets neste president, mener norsk ekspert
Mitt første møte med arbeiderbevegelsen var gjennom AOFs kulturtilbud. Deretter ble det studiesirkler i AUF og et nærmest obligatorisk medlemskap i et LO-forbund da jeg begynte i arbeidslivet.
Én gang hadde arbeiderbevegelsen et mangfold av tilbud som traff mennesker nesten uansett hva de var interessert i. Små og store fellesskap som både skapte tilhørighet og engasjement. I dag er det meste borte. For mange fagorganiserte er det bare fagbladet i postkassen som regelmessig minner dem på at de har et fellesskap med nesten en million andre medlemmer av LO-forbund.c
• Thomas Seltzer: Den amerikanske draumen står sterkare i Norge enn i USA
Skogsarbeideren alene i brakka illustrerer et arbeidsliv som stadig flere mennesker vil oppleve. Det er ikke mulig å skru tida tilbake. Og det er heller ikke slik at alt var bedre før. Men klarer ikke arbeiderbevegelsen å utvikle det fellesskapet vi trenger som arbeidstakere og samfunnsborgere, vil andre fylle tomrommet. Det vil være krefter som har helt andre holdninger til demokrati, solidaritet og frihet.
Mest lest
ELENDIG BEHANDLING: Tommy Storeide Vangen har jobba i varehandelen i mange år.
Erlend Angelo
Tommy jobba seg i senk og ble sykmeldt: – Jeg har aldri blitt så dårlig behandla som av Coop
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
Charlotte Rødland Kristiansen er 22 år og må betale alle utgifter til tannlege selv. SV vil at det skal bli gratis.
Aslak Bodahl
Charlotte (22) får ikke fikset tennene fordi det er for dyrt: – Ekstremt frustrerende
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Folketrygda
Illustrasjon
Anna Granqvist
To pensjonistforeninger sier nei til stort løft i minstepensjonen, hvis det betyr mindre pensjon til andre grupper
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Redningsmannskapet i Gjerdrum var i konstant fare. Her er innsatslederens historie
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
Kommentar:
Stats,inister Erna Solberg måtte innse at opposisjonen var i ferd med å overkjøre regjeringen.
Leif Martin Kirknes
«Takket være firerbanden har regjeringen blitt presset fra skanse til skanse»
Mari Falck forteller at faren Morten alltid har vært en positivt innstilt person med et usedvanlig godt humør. Han ble veldig deprimert etter nedstengingen og følte seg innesperret.
Privat
Mari fikk besøke sin dødssyke far kun én gang i uka. Da kokte det over for overlegen
Harald Eia er sosiolog, komiker, programleder og forfatter.
Ida Bing
Harald Eia kurser Ap om Ulikhets-Norge. Her er hans advarsel
Illustrasjon
Håvard Sæbø
Rekordhøy arbeidsledighet i Lofoten – henter inn tusener av sesongarbeidere
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
Pernille Bügel fikk omsider sikret seg en jobb etter utallige forsøk.
privat
Nyutdannede Pernille (31) søkte 93 jobber før hun fikk vikariat og flyttet nordover
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan utelukke Wizz Air fra å delta i konkurransen om norske ruter
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren
I en intern LO-måling fra desember som TV 2 har fått tilgang til, får Ap og Jonas Gahr Støre 31,4 prosent oppslutning.
Jan-Erik Østlie
Kun tre av ti LO-medlemmer vil stemme Ap, viser intern måling
537 ansatte ved sju Tine-meierier kan bli tatt ut i streik fra lørdag.
Jan-Erik Østlie
Over 500 ansatte i Tine kan bli tatt ut i streik
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie