Diesen vil krympe Forsvaret
Avtroppende forsvarssjef Sverre Diesen mener Forsvaret må bli både mindre og mer spesialisert. Han vil stenge minst fem store militærleirer. Det får Norges Offisersforbund til å se rødt.
Politikerne må ha større vilje til å legge ned flere militærleire. Hvis man venter for lenge, vil kuttene bare bli enda større, fremholdt Diesen da han torsdag holdt sin siste pressekonferanse som forsvarssjef.
Bryr seg ikke om enkeltmennesker
Leder av Norges Offisersforbund, Peter A. Moe, svarer med å kalle Diesen en teknokrat uten evne til å bry seg om enkeltmennesket.
– Han er en teknokrat og en ingeniør som legger sammen to og to og prøver å få fire. Han bryr seg ikke om enkeltmennesket, sier Moe. Han mener Diesen ikke tar innover seg den harde belastningen norske soldater og familiens deres utsettes for når de annethvert år må tjenestegjøre i internasjonale operasjoner.
– Vi har ikke et større forsvar i dag enn hva vi trenger. Vi trenger flere folk hvis politikerne ønsker diplomatisk og politisk handlefrihet til å stille relevante styrker til internasjonale oppdrag, sier Moe.
Meningsløs pengebruk
Diesen understreker på sin side at det er ikke for få hoder som er Forsvarets største problem. Tvert imot mener han at den operative evnen vil bedres hvis man kutter i infrastruktur og antall militærleire og i stedet satser på økt kompetanse og flere kampstyrker.
Å bruke penger på infrastruktur ved leire som likevel må legges ned, er meningsløst og svekker Norges operative evne, fremholdt han.
– Antall baser må være i balanse med de kampstyrkene vi har. I dag har vi fem store leire for mye, sa Diesen, uten å si noe om hvilke leire han mener bør legges ned.
– Vår operative evne blir høyere med færre avdelinger. Dette har politikerne ikke forstått, eller så har de forstått det, men uten at de har vilje til å gjøre noe med det.
Intern motstand
Men også Diesen innser at nedleggelser kan være vanskelig å gjennomføre. Og han innrømmer at motstanden også er markant innen Forsvarets egne rekker. For mange betyr det både flytting og ødelagte karrierer.
– Det er vanskelig for politikere å si til et lokalsamfunn at leiren deres blir borte. Også internt i Forsvaret motsetter vi oss slike endringer. Folk ønsker å fortsette å bo der de har etablert seg sammen med familien, sa Diesen, som likevel mener at endringene presser seg fram, og at de vil bli mer smertefulle desto lengre man venter.
Den avtroppende forsvarssjefen ønsker også en omlegging av verneplikten, slik at om lag 1 000 av de 9 000 som hvert år avtjener verneplikten, får spesialisert opplæring for å kunne brukes i vervede bataljoner.
Med dagens ordning er kompetansen blant de vernepliktige for lav mesteparten av året til at brigaden i for eksempel Nord-Norge fungerer som et reelt forsvar.
– De som begynner i januar, er ikke utlærte før etter ni måneder, og først i oktober kan de sendes ut i oppdrag. Dette er min største bekymring, sa Diesen.
Fornøyd
Diesen ga imidlertid uttrykk for at han likevel er fornøyd med hva han har oppnådd i sine fire år som forsvarssjef ettersom han har fått regjeringen med på både økte budsjetterammer og storsatsing på nytt og oppgradert materiell.
– Så langt ser dette lovende ut. Det tyder på at politikerne har forstått og tenkt til å levere. Det er et helt avgjørende fremskritt, og jeg gir regjeringen all ære for det, sa Diesen.
Diesen ser også for seg at Heimevernet vil kunne klare seg med 20.000 færre personer enn i dag, ettersom den mest aktuelle oppgaven ikke lenger er å mobilisere de konvensjonelle styrkene ved et eventuelt angrep, men å forhindre terrorangrep.
Han vil også ha en tilsvarende styrking av Sivilforsvaret, slik at blant annet oljeberedskapen langs kysten kan styrkes.
Diesen har som forsvarssjef vært en iherdig forkjemper for et nordisk forsvarssamarbeid. Å integrere og dele på oppgavene er helt nødvendig hvis Norge skal ha et komplett forsvar, mener han. Men det vil også bety at virksomhet legges ned og flyttes til naboland.
– Det kan bety at et teknisk verksted må legge ned fordi vedlikeholdet skal utføres i Sverige. Utviklingen vil presse fram en rekke vanskelige avgjørelser, sier Sverre Diesen.
Mest lest
Heidi Wittrup Djup mener det er oppsiktsvekkende at en barnevernstjeneste fremsetter påstander om en fagperson uten nærmere begrunnelse.
Hanna Skotheim
Lydopptak fra barnevernet rystet Heidi: – Måten de snakker på gir meg frysninger
Søk i ulike yrker nederst i saken.
Rudfjord/Ruter, Angelo, Privat, Rasmussen, Colourbox
Nye tall: Dette er lønna i over 350 yrker
Du slipper å skatte av utbetalinga fra Nav.
Hanna Skotheim
Nav: Nå kommer ekstrautbetalingen
Synnøve Hovland-Nærø har en jobb som krever mye av henne både psykisk og fysisk.
Anne Marthe Vestre Berge
Etter at Synnøve har gjort en jobb, hender det hun setter seg i firmabilen og skriker
Michael Ulriksen
Ramona sov med ulv i soveposen. Nå betaler turister over en årslønn for å overnatte her
Det har blitt dyrere å ha gjeld, men økt rente svir mer i lommeboka for noen enn for andre.
Colourbox
Hvilke grupper merker egentlig renta mest? Her er tallene
Jana Walzer jobber ufrivillig deltid som renholder for ISS i Steinkjer. Hun vil helst ha heltidsstilling, men tror ikke den nye regelen om heltid i arbeidsmiljøloven kan hjelpe henne til å få det.
Sebastian Bang
Jana får ikke jobbe mer – selv om nye regler ble innført 1. januar
– Det er en tragedie, fordi det nå gjelder hele landet. Det har vært varslet lenge og alle har visst om det, sier tillitsvalgt Roger Nordland i Frost Kraftentreprenør.
Jan-Erik Østlie
Norge trenger desperat mer strøm – men de som bygger kraftnettet mister jobben
Herman Bjørnson Hagen
«Sara» varsla om at skipperen seksuelt trakasserte henne: – Jeg vurderte å hoppe på sjøen
Lilly Hystad (74) er pensjonist og alene med boligutgifter. Hun har rustet seg så godt hun kan for enda en runde med prisvekst på mat denne uka.
Martin Næss Kristiansen/Dagsavisen
Lilly (74) tvinges til å handle mindre: – Tar ikke en liten sjokolade engang
Vernepleier Marte Bogstad mener jobber hun og kollegene gjør ikke verdsettes godt nok.
Simen Aker Grimsrud
Marte var en av lønnstaperne i fjor: – Det er åpenbart urettferdig
De hadde hastemøte, olje- og energiminister Terje Aasland (f.v.), Bjørn Sigurd Svingen og Torhild Løkken fra Fellesforbundet, og næringsminister Jan Christian Vestre.
Pressefoto
Hastemøte om strømstreik: Aasland og Vestre kalte inn «opprørere»
Kommentar
Oljefondsjef Nicolai Tangen må se i øynene at 2022 ble en finansiell nedtur, skriver Kjell Werner.
Yngvil Mortensen
«Oljefondets tap bør være en tankevekker for nordmenn»
Rødt vil ha hele jernbanen samlet i én organisasjon.
Leif Martin Kirknes
Vil legge ned Bane Nor: – Åpenbart at noe ikke fungerer som det skal
Pizza- og pastarestauranten i Oslo nektar å inngå tariffavtale med Fellesforbundet. No er tilsette klare til å streike for betre lønns- og arbeidsvilkår.
Tormod Ytrehus
Streik kan stenge populær restaurant: – Forsøkte å presse tilsette ut av fagforeining
Energikommisjonen foreslår en enorm utbygging av kraft framover. LO-sekretær Are Tomasgard, som også sitter i kommisjonen, ber politikerne få opp farta.
Norge kan mangle enorme mengder strøm i 2030: – Vi er skikkelig på hælene
Lærer og plasstillitsvalgt for Skolenes landsforbund (SL) Svein Olav Farstad (til høyre) og verneombud Stig Rune Myklebust Lothe står i front i kampen til ansatte ved Eide ungdomsskole for å få fjernet tre mobilantenner som står på taket til skolen. De er synlige på bildet i bakgrunnen.
Anders Tøsse
Lærere vurderer å bytte jobb grunnet strålefrykt
Byråleder Benjamin Nordling vil at hver seremoni skal gjenspeile livet til den avdøde: – Jeg tar ikke sorgen fra de pårørende, men kanskje jeg kan gjøre det lettere for dem å gå videre.
Hanna Skotheim
For Benjamin er hver begravelse en eksamen
– Jeg synes det er ganske kjipt at vi jobber sju til åtte timer hver dag uten at vi får betalt for det. Det er ganske demotiverende, sier Silje.
Omar Sejnæs
Silje fikk ikke lærlingplass. Nå må hun jobbe fulle dager uten betaling
– Når det finnes avdelinger ved sykehus som har opp til 40 prosent vikarer så gjør det systemet sårbart. Det er en skummel trend, og ikke en mulighet for oss som samfunn, sier lederen i Norsk Sykepleierforbund, Lill Sverresdatter Larsen. Hun krever et eget helseløft for helsesektoren for å øke rekrutteringen.
Tri Nguyen Dinh