Fortsatt nedgang i Sverige
Fallet i produksjonen i Sverige fortsetter. Brutto nasjonalprodukt (BNP) i første kvartal sank med 6,5 prosent i første kvartal i år sammenliknet med samme kvartal i fjor.
Likevel mener LO i Sverige at det er rom for årlig lønnsøkning på mellom 2,5 og 3 prosent, fremgår det av en rapport, som LO-økonomer presenterte i formiddag. Økonomene mener at krisa som også har rammet Sverige, først og fremst skyldes fall i etterspørselen, ikke som resultat av lønnskostnadene. Så lenge lønn ikke spiller stor rolle i arbeidet med å bekjempe krisen, bør det derfor være rom for lønnsøkninger, fremgår det av rapporten.
Fall også i importen
Til tross for det kraftige fallet mener Mats Dillén, lederen for det svenske Konjunkturinstitutet, at fallet var lavere enn forventet. Dette er et tegn på at Sverige er på vei mot en stabilisering og at statistikken er i tråd med det som var forventet.
Både eksporten og importen sank kraftig i løpet av første kvartal i år. Eksporten falt med hele 16,2 prosent, mens importen ble redusert med 16,2 prosent. Husholdningene reduserte sine utgifter med 3 prosent i samme tidsrom ifølge det svenske statistikkbyrået SCB. Utgifter til kjøp av biler og transport bidro til å redusere husholdningenes utgifter. Dette medførte at BNP falt med 1,4 prosentenheter. Samtidig økte de disponible innkomstene med 6,1 prosent
Krisen er alvorlig
– Krisen i svensk økonomi er alvorlig og dyp, understreker svensk LOs sjefsøkonom, Lena Westerlund.
– Krisen har store negative virkninger på lønnstakerne. Dette er ført til fall i etterspørselen etter varer og tjenester som vi selv produserer. Også etterspørselen etter svenske varer og tjenester i utlandet har falt av mangel på kjøpekraft. Samtidig har vi ikke problem med vår konkurransekraft overfor omverdenen. Fordi reallønnsøkninger bidrar til å opprettholde etterspørselen i svensk økonomi, er det viktig at disse finner sted også i krisetider.
Lena Westerlund sier at den svake utviklingen i investeringer som en følge av krisen vil ha negativ innflytelse på produksjonen. Dette kan medføre at lønnsramma blir lavere enn ellers. Likevel er det etter hennes oppfatning rom for en årlig lønnsvekst på mellom 2,5 og 3 prosent i kommende år.
Mest lest
Mennene vil jobbe for å minske frykt for barnevernet i det somaliske miljøet i Skien. F.v: Abdirahman Hasan, Siidali Omar og Abdirahman Hassan Adow.
Hanna Skotheim
– Det er sykt at somaliere reiser ut av Norge fordi de er redde
Hanna Skotheim
Forsinkelser i utbetalinger
Politiets manglende kunnskap om hva sosialarbeidere gjør, kan få konsekvenser for hjelpen de gir, mener John Kjetil Støle.
Erling Slyngstad-Hægeland
I sju år var John Kjetil ute av politiet. Da innså han noe viktig
Debatt
Så klart det går an å bli rammet av inflasjon og rentesjokk uten å gi avkall på fredagskosen, skriver Selma Brodrej.
Helena Yankovska/Unsplash
Jeg fryder meg over middelklassens økonomiske krise
Elisabeth Thoresen leder AAP-aksjonen og deltar på flere arrangementer for å snakke om saken.
Hanna Skotheim
Nav skriver vedtak det er helt umulig å forstå, mener AAP-lederen
HOTELLFØLELSEN: I toppetasjen til IT-bedriften Intility kan de ansatte spise lunsj fra «hotellbuffet» hver dag. Stian Aas er svært fornøyd med tilbudet.
Sissel M. Rasmussen
Bli med på lunsj i fire ulike bransjer. Forskjellene er enorme
Hanna Skotheim
Da Wenche fikk kreft innså hun hvor lite hun skjønte av Nav-systemet
Brian Cliff Olguin
Kristin jobber gratis 240 timer i året for å få vaktplanen til å gå opp
Bredtveit fengsel er dårlig egnet til å ta imot de som sliter mest, hevder både ansatte og eksperter fra en lang rekke fagmiljøer.
Eirik Dahl Viggen
Flere fengsles etter selvmordsforsøk. Bak murene blir det bare verre
For snart to år siden opplevde de ansatte ved Nav Årstad at en kollega ble knivdrept på jobb. Her et bilde fra kontoret i dagene etter drapet.
Torstein Bøe / NTB
Etter Nav-drapet: 25 ansatte ved kontoret har sluttet hittil i år
Oljearbeideren har jobbet mange år i bransjen før han ble skadet og ufør etter bruk av trange vernesko på en plattform på britisk sokkel. Illustrasjonsfoto er tatt på norsk side.
Erlend Angelo
Arbeider ble ufør av for trange vernesko – avvist av Høyesterett
I årets oppgjør økte grunnbeløpet i folketrygden med 7.143 kroner – fra 111.477 kroner til 118.620 kroner fra 1. mai 2023. Det tilsvarer 6,41 prosent.
Colourbox
SV vil gi mer til trygdede og minstepensjonister. Se hva regjeringa svarer
«Kari» ble utfryst og mobbet av arbeidskollegaene om bord, hvor hun bodde 28 dager i strekk. (Illustrasjonsfoto)
Tri Nguyen Dinh
I flere år ble «Kari» trakassert: – Det var helt forferdelig å være på jobb
Avgjørelser i Arbeidsretten er endelige, og kan ikke ankes.
Håvard Sæbø
Ble syk etter én dag i ny jobb – nå må kommunen betale sykepenger
Sužinokite, kiek šįmet Norvegijoje didės atlyginimai
Brian Cliff Olguin
Kiek šįmet Norvegijoje didės atlyginimai
Lønnstyveri er nå ifølge den mest brukte metoden for arbeidslivskriminalitet, ifølge Lars Mamen i Fair Play Bygg.
Torgny Hasås
Etterlyser straff ved lønnstyveri: – Det er ikke likhet for loven
Det har vært en klar økning av unge AAP-mottakere med psykiske lidelser de siste ti årene.
Gorm Kallestad / NTB
Tre av fire unge på Nav-ordning har psykiske lidelser
Morten Eitran (til høyre) har det fint. Arbeidsmandens journalist (til venstre) har det ikke så fint.
Martin Guttormsen Slørdal
Camilla har ikke kjørt på 10 år. Slik gikk det da hun kjørte opp på nytt
Kommentar
Vi er vitne til en urovekkende utvikling som fagbevegelsen, med LO i spissen, må møte med aktive grep, skriver Kjell Werner.
Sissel M. Rasmussen
LO-jubel med bitter bismak
Håvard Sæbø