FrPs teselskap med bitter ettersmak
Siv Jensens skal lære av sine nye venner i den amerikanske Teaparty-bevegelsen å mobilisere massene foran neste valg. Det kan bety en mer aggressiv og skitnere valgkamp.
nina.hanssen@lomedia.no
I kjent, surmaget stil langet Siv Jensen på landsmøtet til FrP i helga ut mot det hun kaller «Arbeiderparti-staten» og manet til et grasrotopprør fram mot valget i 2013.
Dette er ikke nye toner fra FrP, men en gammel slager som dukker opp i valgkampen ved jevne mellomrom. Det samme sa Jensens forgjengere Anders Lange og Carl I. Hagen.
Tesen er at Norge er udemokratisk fordi alt er styrt av Arbeiderpartiet.
For å hente inspirasjon til årets grasrotoppgjør har altså Jensen nå invitert Tim Phillips fra «Americans for Prosperity» som tilhører teselskapsbevegelsen i USA. En konservativ bevegelse som ifølge dem selv har hentet sin inspirasjon fra det historiske «teselskapet» i Boston i 1773 som var en protest mot britenes skattepolitikk.
Hovedparolen til Philips bevegelse er «Frihet, ikke sosialisme».
Et slagord som faller i god jord hos de fleste borgerlige politikere.
Phillips kom hjem til sine egne da han gjestet FrPs landsmøte på Gardermoen og fortalte om hvordan de kjempet imot venstresiden i USA, blant andre Demokratene.
Teselskapet er imot flere reguleringer, høyere avgifter, helsereform og klimatiltak. Og det er med inspirasjon fra denne bevegelsen FrP nå skal starte sin valgkamp her hjemme.
Den største trusselen for denne «folkebevegelsen» er mer sosialisme. Og den går langt i kampen for reformer som kan lette hverdagen for vanlige folk. I flere måneder nå har dette amerikanske teselskapet vært busy med å kjempe mot Demokratenes helsereform som de så som en stor trussel. De stilte blant annet opp med sterke virkemidler for å vise sin avsky mot «sosialismen» som de fryktet dette ville føre til. Plakater av president Barack Obama med Hitler-bart var også en del av denne kampanjen.
Men hva slags velferdssamfunn kan norske velgere forvente seg med Siv Jensen som statsminister?
Se det sa hun ingenting om på Gardermoen i helga.
I stedet gikk hun til et kraftig angrep på tilstanden i helsevesenet og eldreomsorgen, NAV-systemet, manglende integrering og dårlig infrastruktur. Jensen ønsker å bytte ut ledelsen i NAV og opprette et eget NAV-ombud.
«Systemet er viktigere enn menneskene i denne Arbeiderparti-staten», hevdet hun og sammenlignet helsekøene med forholdene i Sovjet-tiden.
Årets 1. mai-slagord for LO er «Samarbeid for arbeid» og årets 1. mai aksjon går til Norsk Folkehjelps prosjekter og er kalt «Folk forandrer verden».
Siv Jensen vil også at folk skal forandre verden, men ikke på den måten LO vil. Hun ser for seg en minimalstat som ikke «blander seg inn»,men lar individene få skattelette fremfor velferd. I partiprogrammet hennes står det klart og tydelig lavere skatter og avgifter, et mer fleksibelt arbeidsliv og et mindre byråkrati.
Ønsker Jensen å bygge ned det velferdssamfunnet arbeiderbevegelsen har bygd opp, bør velgerne snart få klar beskjed. Alternativet er at Siv Jensen ser mot Sverige og «tar en Reinfeldt»?
Da Fredrik Reinfeldt fra Moderatene i Sverige utfordret sosialdemokratene, lånte han nemlig sosialdemokratisk retorikk og snakket om sosial rettferdighet.
Men Reinfeldt-regjeringen er i ferd med å demontere velferdssamfunnet skrue for skrue. Og da hjelper det ikke med IKEAS monteringsbruksanvisning for å reversere dette.
Ingen vet ennå hvordan FrPs nye teselskapstaktikken vil slå ut på meningsmålinger og valg, men får Siv Jensen slippe til, er nok oddsen god for at det ikke blir mer sosial rettferdighet. Jensen er nemlig ikke opptatt av hva hun skal gjøre for å redusere arbeidsledigheten eller finne løsninger på utfordringer i kjølvannet av finanskrisen. Tvert imot står det i FrPs program for 2009 – 2013 at «en målsetning med vår økonomiske politikk er å bygge ned det offentlige eierskapet».
Det er for meg en gåte hvordan Jensen skal klare å bygge opp en protestbevegelse og engasjere folk flest for å protestere med et slikt partiprogram.
Hvor surmaget er det mulig å bli?
Mest lest
Heidi Wittrup Djup mener det er oppsiktsvekkende at en barnevernstjeneste fremsetter påstander om en fagperson uten nærmere begrunnelse.
Hanna Skotheim
Lydopptak fra barnevernet rystet Heidi: – Måten de snakker på gir meg frysninger
Søk i ulike yrker nederst i saken.
Rudfjord/Ruter, Angelo, Privat, Rasmussen, Colourbox
Nye tall: Dette er lønna i over 350 yrker
Du slipper å skatte av utbetalinga fra Nav.
Hanna Skotheim
Nav: Nå kommer ekstrautbetalingen
Synnøve Hovland-Nærø har en jobb som krever mye av henne både psykisk og fysisk.
Anne Marthe Vestre Berge
Etter at Synnøve har gjort en jobb, hender det hun setter seg i firmabilen og skriker
Michael Ulriksen
Ramona sov med ulv i soveposen. Nå betaler turister over en årslønn for å overnatte her
Det har blitt dyrere å ha gjeld, men økt rente svir mer i lommeboka for noen enn for andre.
Colourbox
Hvilke grupper merker egentlig renta mest? Her er tallene
Jana Walzer jobber ufrivillig deltid som renholder for ISS i Steinkjer. Hun vil helst ha heltidsstilling, men tror ikke den nye regelen om heltid i arbeidsmiljøloven kan hjelpe henne til å få det.
Sebastian Bang
Jana får ikke jobbe mer – selv om nye regler ble innført 1. januar
– Det er en tragedie, fordi det nå gjelder hele landet. Det har vært varslet lenge og alle har visst om det, sier tillitsvalgt Roger Nordland i Frost Kraftentreprenør.
Jan-Erik Østlie
Norge trenger desperat mer strøm – men de som bygger kraftnettet mister jobben
Herman Bjørnson Hagen
«Sara» varsla om at skipperen seksuelt trakasserte henne: – Jeg vurderte å hoppe på sjøen
Lilly Hystad (74) er pensjonist og alene med boligutgifter. Hun har rustet seg så godt hun kan for enda en runde med prisvekst på mat denne uka.
Martin Næss Kristiansen/Dagsavisen
Lilly (74) tvinges til å handle mindre: – Tar ikke en liten sjokolade engang
Vernepleier Marte Bogstad mener jobber hun og kollegene gjør ikke verdsettes godt nok.
Simen Aker Grimsrud
Marte var en av lønnstaperne i fjor: – Det er åpenbart urettferdig
De hadde hastemøte, olje- og energiminister Terje Aasland (f.v.), Bjørn Sigurd Svingen og Torhild Løkken fra Fellesforbundet, og næringsminister Jan Christian Vestre.
Pressefoto
Hastemøte om strømstreik: Aasland og Vestre kalte inn «opprørere»
Kommentar
Oljefondsjef Nicolai Tangen må se i øynene at 2022 ble en finansiell nedtur, skriver Kjell Werner.
Yngvil Mortensen
«Oljefondets tap bør være en tankevekker for nordmenn»
Rødt vil ha hele jernbanen samlet i én organisasjon.
Leif Martin Kirknes
Vil legge ned Bane Nor: – Åpenbart at noe ikke fungerer som det skal
Pizza- og pastarestauranten i Oslo nektar å inngå tariffavtale med Fellesforbundet. No er tilsette klare til å streike for betre lønns- og arbeidsvilkår.
Tormod Ytrehus
Streik kan stenge populær restaurant: – Forsøkte å presse tilsette ut av fagforeining
Energikommisjonen foreslår en enorm utbygging av kraft framover. LO-sekretær Are Tomasgard, som også sitter i kommisjonen, ber politikerne få opp farta.
Norge kan mangle enorme mengder strøm i 2030: – Vi er skikkelig på hælene
Lærer og plasstillitsvalgt for Skolenes landsforbund (SL) Svein Olav Farstad (til høyre) og verneombud Stig Rune Myklebust Lothe står i front i kampen til ansatte ved Eide ungdomsskole for å få fjernet tre mobilantenner som står på taket til skolen. De er synlige på bildet i bakgrunnen.
Anders Tøsse
Lærere vurderer å bytte jobb grunnet strålefrykt
Byråleder Benjamin Nordling vil at hver seremoni skal gjenspeile livet til den avdøde: – Jeg tar ikke sorgen fra de pårørende, men kanskje jeg kan gjøre det lettere for dem å gå videre.
Hanna Skotheim
For Benjamin er hver begravelse en eksamen
– Jeg synes det er ganske kjipt at vi jobber sju til åtte timer hver dag uten at vi får betalt for det. Det er ganske demotiverende, sier Silje.
Omar Sejnæs
Silje fikk ikke lærlingplass. Nå må hun jobbe fulle dager uten betaling
– Når det finnes avdelinger ved sykehus som har opp til 40 prosent vikarer så gjør det systemet sårbart. Det er en skummel trend, og ikke en mulighet for oss som samfunn, sier lederen i Norsk Sykepleierforbund, Lill Sverresdatter Larsen. Hun krever et eget helseløft for helsesektoren for å øke rekrutteringen.
Tri Nguyen Dinh