Kjøleboksen er et produkt å være stolt av, mener Sofia Davis (til venstre), Jun Mo, Nathaniel Osvold og Bjørn Grindvold.
Håvard Sæbø
Denne boksen fra Raufoss skal ta USA med storm
Et splitter nytt patent for kule kjølebokser har allerede skapt industrihistorie og over 17 årsverk.
eline@lomedia.no
has@lomedia.no
Raufoss: Kjøleboksen fra Oyster Thermal er pen utenpå og hvem vet, kanskje den rommer noe spennende? Akkurat som østersen, altså.
Tanken om å lage en kjøleboks som faktisk virker, som faktisk holder drikka eller maten kald mer enn et par lusne timer, er utgangspunktet for det som er en helt ny fabrikk på Raufoss.
Inne i industriparken på industristedet Raufoss har det i et par år foregått utprøving og testing, og i våres startet produksjonen for fullt.
Et helt nytt, ferdig produkt som sendes ut i verden, er ikke hverdagskost. Selv på Raufoss.
Nå er det 17,8 årsverk på Oyster, og de sender i disse dager den fjerde konteineren med bokser til USA. Det er i hovedsak dette markedet Oyster retter seg mot.
Boksen er ifølge de ansatte på Oyster mye bedre – og litt dyrere – enn det konkurrentene tilbyr.
Håvard Sæbø
Holder ølen kald
Selve boksen fungerer som en stor termos, eller som et lite, portabelt kjøleskap om du vil.
Materialet er aluminium, og ved hjelp av tynne lag og vakuum mellom lagene, har den svært gode kjøleegenskaper.
Med et par gode kjøleelementer oppi, holder den mat og drikke kald en langhelg og vel så det, sier fabrikksjef Finn Arne Børresen.
– Tanken er at det skal være enkelt og solid. I tillegg er boksen romslig, med 23 liter. Det er plass til seks sixpacks.
Å få det tettest mulig er viktig for å minske kuldetapet. Her peker fabrikksjef Finn Arne Børresen på patentet med ekstremt tynne lag med aluminium.
Håvard Sæbø
Deltar i utviklingen
Det har vært en prosess på pilotfabrikken med nye innovasjon, særlig for å minimere kuldetapet. Selv om kjøleboksen allerede er i salg, skjer det hele tiden forbedringer av produksjonen.
– Det er spennende å jobbe med et nytt produkt i en nystartet bedrift. Vi er også heldige som har sjefer som lar oss være med og utvikle kjøleboksene, sier skiftleder og tillitsvalgt for Fellesforbundet-klubben Oskar Johannes Løken. Fabrikksjefen nikker.
– Flere hoder tenker bedre enn ett. Vi trenger hele tiden å tenke nytt og gjøre ting smartere.
Det er mye manuelt arbeid i produksjonen, selv om den gradvis blir mer automatisert, forteller klubbleder Oskar Løken.
Håvard Sæbø
I tillegg til fin design og god kjøleevne som gjør det trygt å bruke den til å oppbevare mat i, vektlegger Oyster at produktet er bærekraftig.
Alt kan demonteres og smeltes eller brukes om, og aluminium er et veldig anvendelig materiale.
– I tillegg kan alle deler som går i stykker byttes ut, sier fabrikksjefen. Så de går ikke for bruk og kast.
Litt luksus
For å lage en kjøleboks, er det om lag ti ulike arbeidsoperasjoner. Mye er manuelt håndarbeid, selv om utstyret på fabrikken gradvis blir bedre og mer avansert.
Nå er det for eksempel en robot som står for flere av lime-jobbene som kreves for å få montere de ulike delene sammen.
Etter et drøyt halvår med drift, er de nå oppe i en produksjon på 70 bokser om dagen. Planene er å øke, og dermed også gå fra ett til to skift.
Boksen er ifølge de ansatte på Oyster mye bedre – og litt dyrere – enn det konkurrentene tilbyr.
Derfor er det ekstra viktig at alt ser presentabelt ut når kunden mottar boksen. Ingenting overlates til tilfeldighetene i sluttkontroll og pakking. En kjøleboks fra Oyster skal rett og slett ose litt av luksus – i tillegg til å holde ølen kald på fisketuren.
Les mer: «Magisk» norsk mat har mettet soldater og turgåere i tre tiår
Oyster Thermal AS
• Nystartet kjøleboksfabrikk på Raufoss
• 17,8 årsverk i fabrikken på Raufoss, 4 årsverk på utvikling, salg og marked
• Norskeid
• Retter seg mot det amerikanske markedet, men selger også til norske kunder gjennom nettbutikken sin
Oyster Thermal AS
• Nystartet kjøleboksfabrikk på Raufoss
• 17,8 årsverk i fabrikken på Raufoss, 4 årsverk på utvikling, salg og marked
• Norskeid
• Retter seg mot det amerikanske markedet, men selger også til norske kunder gjennom nettbutikken sin
Mest lest
Leder i Fellesforbundet, Jørn Eggum, har tidligere argumentert for at uføre skal ha rettigheter i en AFP-ordning. Det har vedtaket på Fellesforbundets landsmøte satt en stopper for.
Håvard Sæbø
Det blir ingen AFP-pensjon for uføre, slår Eggum fast
Tore Kristiansen / VG
Fersk måling: Nedtur for Høyre og Erna Solberg
Målet med møtet på Stortinget er å høre hva Teslas norske ledelse mener om et organisert arbeidsliv.
Nam Y. Huh / AP / NTB
Tesla Norge innkalles til hastemøte på Stortinget
Fra lønnsoppgjøret 2023. (Arkivbilde)
Tormod Ytrehus
De avgjorde din nye lønn. Se hva toppene i arbeidslivet tjener
I august 2017 fjernet Forsvaret et tillegg som ansatte med undervisningsplikt hadde, kalt «skoletillegget». 10. mars 2023 vant offiserene over Forsvaret i lagmannsretten, noe som resulterte i utbetalinger på 100 millioner kroner.
Sebastian Christiansen / Forsvaret
Over 400 i Forsvaret får nå etterbetalt store summer
På kaotiske dager med snø er det viktig å si ifra til arbeidsgiver hvis du ikke rekker fram i tide.
Ole Palmstrøm
Forsinka på jobb fordi det er snø? Dette er reglene
Jonas Gahr Støre og resten av Ap-ledelsen vil lytte til folket når de nå skal utvikle ny politikk.
Jan-Erik Østlie
Ap ber om hjelp. Nå kan du si din mening
Ole Palmstrøm
FHI-ansatte beholder jobben. – Nå kan jeg ta jul med senkede skuldre
Yara-direktør og president i NHO, Svein Tore Holsether, er suveren vinner på inntektstoppen blant arbeidsgivere og fagforeningsledere.
REUTERS/Victora Klesty
Sjekk inntekten til over 130 topper i arbeidslivet
Erlend Angelo
Catos epost diskutert i Høyesterett: – Helt uvirkelig at det havnet her
NY RAPPORT: Fagbladet har fått innsyn i en spørreundersøkelse som 221 av landets 260 Nav-kontorer har svart på.
Ørn E. Borgen / NTB
Regjeringen lovet et «rausere» Nav. Her er fasiten
Plutselig dukker ikke lønna opp som avtalt. Da er det greit å vite hvilke steg man må ta.
Colourbox
Seks råd til folk som ikke har fått lønna de har krav på
BESKYTTELSE: Ettersom Xofigo er en radioaktiv medisin, må den pakkes godt inn og fraktes trygt.
Espen Solli
Medisinen de lager her, skal redde pasienter over hele verden
TRIVES: Kommunen har kjøpt opp én bolig i hver blokk i dette området. – Det er dritlurt, for da blir det ikke så mye spetakkel, sier Berit.
Berit Baumberger
Skitbyen-Berit med ti råd til Nav
FÅR DET VERRE: Arbeidsledige som blir sanksjonert får enda strammere økonomi, mener Nav-forskerne.
Illustrasjonsfoto: Colourbox
Strengere regler for arbeidsledige virket ikke etter hensikten
Nav skal fra 1. juli 2024 hjelpe mottakere av sosialhjelp med telefonregninga eller bussbillett hjem til familien.
Colourbox
Folk på sosialhjelp får mer. Se hva det betyr her
Brannpersonellet på Avinors flyplasser må vente på kommunalt brannvesen.
Anne Marthe Vestre Berge
Brannfolk får ikke redde passasjerer fra røykfylte fly: – Jeg frykter at liv skal gå tapt
Barnetrygden øker med 2400 kroner i året for barn over seks år.
Martin Guttormsen Slørdal
Enige om statsbudsjettet: Øker barnetrygden og minstesatsen for uføre
– Dette med rus og alkohol er fortsatt tabulagt og oppleves av mange som noe privat, sier rådgiver i Akan kompetansesenter.
Sissel M. Rasmussen
Drikker du for mye med kollegaene dine?
Arild Martinsen (55) er bekymret for pensjonen: – Ingen kunne forestilt seg at endringene skulle skje så fort.
Ylva Lie Bjerke