Dette er en sak fra
NJF-Magasinet
Vi skriver om de ansatte i alle deler av jernbanen og busstransport.
Les mer fra oss
Lederlønninger
Fastlønnen til jernbanesjefene økte minst like mye som lønnen til de ansatte i fjor, men lavere utbetaling av bonus gjorde at noen av toppsjefene fikk mindre å rutte med.
Ifølge Statens eierberetning for 2019 hadde toppsjefene i Flytoget, Vygruppen og Norske tog negativ lønnsutvikling fra 2018 til 2019.
Mest ned gikk Øystein Risan, administrerende direktør i Norske tog. Han fikk åtte prosent mindre i lønn. Selv påpeker Risan at det har en naturlig forklaring: I 2018 fikk han blant annet utbetalt kompensasjon for bortfall av bonusavtale.
– Jeg har hatt en normal lønnsutvikling på linje med selskapet for øvrig, skriver Risan i en epost.
Han viser til notene i regnskapet, der det blant annet heter at administrerende direktør økte lønnen med 226.000 kroner fra 1.684 000 til 1.895.000 kroner fra 2017 til 2018.
Bortsett fra årlig regulering av lønn er grunnen til denne økningen at bonusen fra 2017 på kr. 213.000 ble utbetalt i 2018, samt at han har fått kompensert bortfall av bonus for 2018 i samme år.
Les også: Dette er snittlønna i over 350 yrker
Både Geir Isaksen, konsernsjef i Vygruppen, og Philipp Engedal, administrerende direktør i Flytoget, gikk 2 prosent ned i lønn som følge av mindre utbetalt i bonus.
Mens Isaksen fikk en økning i fastlønnen som tilsvarte gjennomsnittet i frontfaget – tre prosent – dempet Philipp Engedal bonusfallet med en fastlønnsvekst på det dobbelte – seks prosent.
Det kan også legges til at Engedals samlede lønnsvekst de foregående år var på 15 prosent.
Det er imidlertid ikke alle piler som peker nedover. Jernbanesektoren har også sine lønnsvinnere. Best ut kom Ingvild Storås, administrerende direktør i Baneservice. Hun fikk 5 prosent økning av fastlønnen og drøye 300 000 kroner utbetalt i bonus. Til sammen ble det hele 13 prosents lønnsvekst. Storås tjente rundt 3,3 millioner kroner i 2019.
Johnny Welle, administrerende direktør i Entur, tjener en million mindre enn Storås, men fikk en samlet lønnsøkning på 9 prosent. Også her var økningen i fastlønnen på 5 prosent.
Debatt: «Jernbanen blir ikke privatisert», skriver samferdselsminister Knut Arild Hareide
Gorm Frimannslund, administrerende direktør i Bane Nor, fikk en samlet lønnsvekst på 4 prosent – som må kunne sies å være innenfor intensjonen til frontfagsmodellen. Fastlønnen økte med tre prosent.
Mantena fikk en ny administrerende direktør, og lønnsveksten er derfor ikke mulig å beregne.