Fiskeindustrien
Sjømat-direktør forbanna på norske fiskere som leverer til Danmark
– Vi forventer en mye større lojalitet til norsk fiskeindustri, sier Geir Ove Ystmark i Sjømat Norge.
9.000 tonn sild er solgt til Danmark. Det får den norske fiskeindustrien til å rase.
Jan-Erik Østlie
Saken oppsummert
erlend@lomedia.no
Flere fiskebåter har i høst valgt å levere sin fangst til dansk industri framfor den norske.
– De skjønner ikke samfunnskontrakten sin, sier administrerende direktør Geir Ove Ystmark i NHO-foreningen Sjømat Norge til Fiskeribladet.
Store penger
Silda selges på auksjon, og ifølge Fiskeribladets beregninger selges silda for minst én krone mer per kilo i Danmark.
Da kan en stor fangst selges for 1,5 millioner kroner mer i Danmark.
«Østerbris» fra Austevoll er blant båtene som har valgt å levere i Danmark.
Medeier Christian Østervold mener de bare følger markedet.
– Dette er den evinnelige sjø-land-diskusjonen. Hvem skal tjene penger? Vi synes jo i utgangspunktet at prisen er litt lavere enn forventet i år. Vi har en butikk, og de har en butikk, sier Østervold til avisa.
– Ta fangsten hjem
«De» er fiskeindustrien, altså de som videreforedler fisken på land. Industrien lider under store kvotekutt for flere fiskebestander.
Logisk nok landes det mindre fisk, og det blir mindre å gjøre for industriarbeiderne. Det rammer både enkeltarbeidere, bedrifter og mange småsteder langs kysten.
Ystmark i Sjømat Norge mener situasjonen betyr at fiskerne må ta et samfunnsansvar.
Geir Ove Ystmark, direktør i Sjømat Norge.
Erlend Angelo
– Dette er en veldig tydelig henstilling om at vi forventer en mye større lojalitet til norsk fiskeindustri. De må se at fiskeindustrien kommer i en større skvis nå med store kvotekutt, sier Ystmark til Fiskeribladet.
Nå: 0 stillingsannonser

