Stortingsvalget 2025
Høyre lover 1000 flere politifolk. – Skivebom, mener NTL
Høyre vil ha flere politifolk i gatene for å bekjempe kriminaliteten. NTL mener det er en bredere kompetanse som trengs i etaten.
KRIMINALITET: Høyre vil ha flere politifolk. NTL mener politiet trenger en bredere kompetanse for å bekjempe kriminaliteten.
Colourbox
Saken oppsummert
anders@lomedia.no
Høyre lover minst 1000 flere politifolk i gatene hvis de vinner valget.
I tillegg vil de ha en nasjonal operasjon mot kriminelle gjenger.
– De siste årene har Norge blitt mer utrygt. Mange frykter å bli utsatt for kriminalitet, og kriminelle gjenger har fått fotfeste i hele landet. I takt med at gjengene og nettverkene har vokst, har kriminaliteten økt kraftig. Den har blitt grovere, mer brutal og mer synlig, sier Høyre-leder Erna Solberg.
Partiets løsning er blant annet mer politi, noe NTL ikke har tro på.
NTL: – Trenger bredere kompetanse
Norsk Tjenestemannslag organiserer ulike grupper i politiet, og forbundsleder Kjersti Barsok mener Høyres medisin er helt feil.
– Å møte økt organisert kriminalitet med 1000 flere politifolk ut i gatene er skivebom, sier hun.
Barsok mener det trengs helt andre tiltak for å få has på kriminaliteten.
– Det er viktig å fortsette det digitale løftet i politiet, øke etterretning, forebygging og mer økonomisk kompetanse, sier hun.
Det er en langt bredere kompetanse som må til, mener hun.
– Det er et bredt kompetansebehov som må ligge til grunn for bemanningen, ikke å fastsette antall politifolk ute i gatene, sier Barsok.
Hun viser til Politimeldingen fra noen år tilbake, som kritiserte bemanningsmålet i politiet for å redusere handlingsrommet til politiet, og at det binder opp ressurser som gir mindre fleksibilitet.
Solberg: – Et retningsvalg
Høyre-lederen mener at dagens regjering har mistet kontrollen over kriminaliteten.
– Valget i høst er et retningsvalg også på dette området. Det står mellom en venstreside som bygger ned politiet og sier nei til tiltak for å bekjempe den økende kriminaliteten, eller en Høyre-ledet regjering som vil vise handlekraft i møte med de kriminelle gjengene og miljøene, sier Solberg.
Hun viser til at utenlandske kriminelle gjenger kommer over grensen og nå er aktive i alle landets politidistrikter.
– Gjengene er blitt mer kyniske og profesjonelle, og driver utstrakt økonomisk kriminalitet, bruker grove svindelmetoder og selger narkotika. Ungdommer lokkes til gjengene med penger, ære og statussymboler, sier hun.
Sliter på målingene
Høyre sliter kraftig på målingene for tiden, og man må tilbake 15 år for å se like lave nivåer som på snittmålingene de siste tre månedene, ifølge Poll of polls.
Kommentar: Det er noe krampaktig over Høyre
Høyre-leder Erna Solberg har avvist at partiet er i krise, men har varslet tre pressekonferanser hvor de vil legge fram ny politikk som de tror skal snu velgerne.
Fredagens pressekonferanse er den andre av disse. I tillegg til flere politifolk, pekte Solberg på en nasjonal operasjon mot gjengkriminalitet, nulltoleransepakke mot ungdomskriminalitet og å ruste Norge bedre for å håndtere hybride trusler som tiltak.
Bakgrunn: Høyre lover skattekutt på 12.000 kroner til arbeidsfolk

Dette er en sak fra
Vi skriver om de ansatte i staten og virksomheter med statlig tilknytning.

Nå: 0 stillingsannonser