Forhandlinger om pensjon i kultursektoren

LO Stat har brutt forhandlingene med Spekter om pensjoner i kultursektoren. Streikefaren er stor

I seks år har LO Stat og Spekter forhandlet om pensjon for kultursektoren uten å komme til enighet. – Sannsynlighet for streik er stor, sier Lise Olsen i LO Stat.

STOR SANNSYNLIGHET FOR STREIK: – I seks år har vi diskutert uten å bli enige. Det var heller ikke tegn til enighet i år, sier Lise Olsen.
STOR SANNSYNLIGHET FOR STREIK: – I seks år har vi diskutert uten å bli enige. Det var heller ikke tegn til enighet i år, sier Lise Olsen.
Publisert Sist oppdatert

JOBB

– Spekter må oppfylle inngåtte avtaler, ellers er vi i streik i kultursektoren, sier forhandlingsleder Lise Olsen, nestleder i LO Stat i en pressemelding.

LO Stat har brutt forhandlingene fordi arbeidsgiverorganisasjonen Spekter ikke oppfyller avtaler om kjønnsnøytrale og livsvarige pensjonsytelser til ansatte i teatre, orkestre og opera. Spekter vil ha alle ansatte over på en innskuddspensjon.

– I seks år har vi prøvd å få på plass en ny varig pensjonsordning uten å lykke, sier Olsen til FriFagbevegelse.

Har forhandlet om ny pensjon i seks år

Det hele startet i 2015 med at partene – LO Stat, Fagforbundet, Creo og Norsk Tjenestemannslag (NTL) på arbeidstakersiden og Spekter som representerer arbeidsgiverne – var enige om at den ytelsespensjonsordningen de hadde, var såpass ødeleggende for virksomhetenes økonomi at kulturtilbudet ville bli rammet.

I kjølvannet av det inngikk de en midlertidig ordning for å styrke økonomien til teatrene, orkestrene og operaene. De bestemte de seg å forhandle fram en ny pensjonsordning.

De ansatte hadde i 2015 en offentlig tjenestepensjonsordning som var forutsigbar, kjønnsnøytral og livslang. En hybridordning tilfredsstiller de kravene. Spekter vil ha innskuddspensjon.

– Partene ble i 2015 enige om at det nye ordningen også skulle være livslang og kjønnsnøytral. En innskuddsordning er ikke slik, sier Olsen.

– Vi har opplevd en arroganse uten sidestykke, selv om vi var med på å gi virksomhetene millionbesparelser og mulighet til å rydde opp i regnskapene, sier Olsen i pressemeldingen.

Hvor stor er streikefaren?

– Sannsynlighet for streik er stor. I seks år har vi diskutert uten å bli enige. Det var heller ikke tegn til enighet i år. En streik vil ramme alle teatrene i Norge, tre orkestre og operaene i Oslo og Kristiansund.

Innskuddspensjon rammer kvinner

Ansatte godtok den midlertidige avtalen, fordi kultursektoren hadde stramme budsjetter.

– Vi gikk med på en midlertidig pensjonsordning for å sikre kulturlivet en levedyktig framtid. Spekter viser i forhandlingene at alle løftene om å dra lasset sammen kun var fagre ord, sier nestleder Christine Thomassen i Creo i pressemeldingen.

MISFORNØYD: – Spekter nekter å se verdien av kulturlivets ansatte, og at de også skal ha en rettferdig pensjonsordning, sier Christine Thomassen.
MISFORNØYD: – Spekter nekter å se verdien av kulturlivets ansatte, og at de også skal ha en rettferdig pensjonsordning, sier Christine Thomassen.

NTL reagere på at Spekters tilbud rammer kvinner som i snitt lever tre år lengre enn menn. De risikerer dermed lavere pensjon med en innskuddsordning. I kulturlivet er rundt halvparten av de ansatte kvinner.

– Spekter krever dermed at vi skal godta en pensjonsordning hvor kvinner diskrimineres og taper penger, sier Dag Agledal, NTLs forhandlingsleder.

Spekter-direktør avviser kritikken

Spekters administrerende direktør Anne-Kari Bratten er ikke enig med arbeidstakerorganisasjonene.

– Vi tar sterkt avstand fra LOs påstander om løftebrudd om pensjon hos Spekters kulturmedlemmer. Ansatte i teatre, orkestre og opera har Norges beste innskuddspensjonsordning, sier Bratten i en pressemelding på nettsida til Spekter.

– Det er urimelig av LO å påstå at «kvinner rammes» og at det er «arroganse» å ha den aller beste pensjonsordningen Stortinget har vedtatt at det er mulig å tilby, sier Bratten.

Det er ikke bestemt når partene skal mekle, bortsett fra at det blir etter sommerferien.

KONFLIKT: Anne-Kari Bratten i Spekter har ikke blitt enige med LO Stat om pensjon for ansatte i kultursektoren. Her er LO Stat representert ved leder Egil André Aas.
KONFLIKT: Anne-Kari Bratten i Spekter har ikke blitt enige med LO Stat om pensjon for ansatte i kultursektoren. Her er LO Stat representert ved leder Egil André Aas.
Powered by Labrador CMS