FATTIGDOM: 193 land har underskrevet FNs barnekonvensjon, som feirer 25 år i dag. Fortsatt gjenstår mye for å oppfylle konvensjonen, også i et land som Norge.
colourbox
Barns rettigheter brytes daglig
I dag er FNs barnekonvensjon 25 år. Samtidig lever flere tusen barn i styrtrike Norge i en hverdag uten nok penger til et fullverdig liv.
ola.tommeras@fagforbundet.no
– Det er et åpenbart brudd på barns rettigheter når familien ikke har penger nok til at barnet får delta i aktiviteter og utnytte sitt fulle potensial, sier juridisk rådgiver i Unicef, Ivar Stokkereit.
Unicef ga for et par uker siden ut en rapport om barn i fattige familier i Norge. Bak tallene om utvikling i lavinntektsfamilier og beregninger av fattigdom framkommer helt konkret:
• 17.500 barn i Norge har ikke økonomisk mulighet til å utvikle seg på en best mulig måte.
• 4600 barn har kun ett par sko.
• 3670 barn har ikke ett eneste nytt klesplagg.
Sprikende om fattige
Det er vanskelig å definere fattige familier i Norge. Definisjonene spriker. I løpet av høsten er det lagt fram rapporter som viser alt fra økning til halvering av antall barn i fattige familier.
Første rapport om barn i fattige familier kom i år fra Riksrevisjonen. Den konkluderer med at det blir flere fattige familier i Norge. Antallet barn i fattige familier har nådd 78.000.
Noen uker senere kom Unicef med en rapport der FN-organisasjonen har studert fattigdom i 41 av de rikeste landene i verden. Den konkluderer med at Norge er blant de beste i klassen. Antall barn i fattige familier er halvert i perioden 2008 til 2012. Det er 17.500 barn i fattige familier i Norge, sier Unicef.
– Tiltak har fungert
– Ser vi oss blinde på relativ fattigdom i samfunnet, så er det ikke mulig å måle effekt av tiltakene. Da klarer vi ikke å fange opp hvem og hvor mange som lever i absolutt fattigdom, kommenterer Stokkereit. Han mener det er nødvendig med Unicefs utregning (se fakta) for å vurdere om tiltakene virker.
– Det er helt åpenbart at mange tiltak har fungert. Det vi må spørre oss om er hvorfor tiltakene ikke har nådd alle de fattige barnefamiliene, sier Ivar Stokkereid, juridisk rådgiver i Unicef.
Han tror det er nødvendig med ytterligere beregninger enn den Riksrevisjonen og SSB bruker, for å få oversikt over barnefattigdommen.
Viser økende forskjeller
Unicefs rapport viser at fattige barnefamilier til en viss grad har tatt del i velstandsøkningen i Norge, i motsetning til i andre land, men ikke i samme grad som i familier med høyere inntekter.
– Det er grunn til å tro at dette først og fremst skyldes at sosiale stønader og barnetrygden har stått stille siden 2008, samtidig som lønningene har økt. Dermed er spriket blitt større, påpeker Stokkereit.
Han legger til at spriket i seg selv kan virke ytterligere sosialt ekskluderende på barn, ved at lista for å delta i aktiviteter legges høyere når flertallet har bedre råd.
Bak tallene
Brukes de forskjellige definisjonene for fattigdom, EU, OECD og regjeringens, så varierer antall barn i fattige familier i Norge fra 67.000 til 124.000. Unicef sier 17.500 basert på sin beregning, men har i tillegg utarbeidet en egen indeks for å måle sosial eksklusjon. I indeksen listes opp 14 nødvendigheter som et barn trenger for å leve godt, med alt fra tre måltider om dagen til to par sko, klær, et sted å gjøre lekser og penger til fritidsaktiviteter. Barnet betraktes som sosialt ekskludert dersom familien ikke har råd til 12 eller færre av disse nødvendighetene.
– Styrk barnetrygden
Oppfordringen fra Unicef på 25-årsdagen for barnekonvensjonen, er å styrke barnetrygden, se på hvordan den kan bli mer målrettet og vurdere å gjeninnføre søskentillegget.
– Vi trenger konkrete tiltak for å utligne forskjeller og for å bryte fattigdomsspiraler. Fattigdom arves ved at barn i fattige familier er mindre på sosial arenaer, oftere tar kortere utdanning, lettere ramler ut av skolen og har større risiko for psykiske lidelser. De får ikke utnyttet sitt potensial for fullt, noe som klart bryter med barnekonvensjonen, sier Stokkereit.
Sprik om fattigdom
Riksrevisjonens rapport: Antall barn i fattige familier i Norge er 78.000, og er økende.
EU: Antall barn i fattige familier i Norge er 124.000, og er økende.
Unicefs rapport: Antall barn i fattige familier i Norge er 17.500, og er halvert fra 2008 til 2012.
Utregningene
Relativ fattigdom: I Norge er nivået for å definere en familie som fattig satt til et inntektsnivå lavere enn halvparten av median inntekt. Median inntekt er den midterste av inntektene i et samfunn. EU definerer familier med inntekter lavere enn 60 prosent som fattige. Svakheten med den måten å beregne er at når folk flest får mer penger, så stiger median inntekt og antall fattige vil øke.
Absolutt fattigdom: I Unicefs rapport er absolutt fattigdom satt til nivået for lavinntektsfamilier i 2008. Deretter er det sammenliknet med antallet på samme nivå fem år senere, kun regulert for prisvekst gjennom årene.
Sprik om fattigdom
Riksrevisjonens rapport: Antall barn i fattige familier i Norge er 78.000, og er økende.
EU: Antall barn i fattige familier i Norge er 124.000, og er økende.
Unicefs rapport: Antall barn i fattige familier i Norge er 17.500, og er halvert fra 2008 til 2012.
Utregningene
Relativ fattigdom: I Norge er nivået for å definere en familie som fattig satt til et inntektsnivå lavere enn halvparten av median inntekt. Median inntekt er den midterste av inntektene i et samfunn. EU definerer familier med inntekter lavere enn 60 prosent som fattige. Svakheten med den måten å beregne er at når folk flest får mer penger, så stiger median inntekt og antall fattige vil øke.
Absolutt fattigdom: I Unicefs rapport er absolutt fattigdom satt til nivået for lavinntektsfamilier i 2008. Deretter er det sammenliknet med antallet på samme nivå fem år senere, kun regulert for prisvekst gjennom årene.
Mest lest
Mennene vil jobbe for å minske frykt for barnevernet i det somaliske miljøet i Skien. F.v: Abdirahman Hasan, Siidali Omar og Abdirahman Hassan Adow.
Hanna Skotheim
– Det er sykt at somaliere reiser ut av Norge fordi de er redde
Debatt
Så klart det går an å bli rammet av inflasjon og rentesjokk uten å gi avkall på fredagskosen, skriver Selma Brodrej.
Helena Yankovska/Unsplash
Jeg fryder meg over middelklassens økonomiske krise
Politiets manglende kunnskap om hva sosialarbeidere gjør, kan få konsekvenser for hjelpen de gir, mener John Kjetil Støle.
Erling Slyngstad-Hægeland
I sju år var John Kjetil ute av politiet. Da innså han noe viktig
Hanna Skotheim
Forsinkelser i utbetalinger
Elisabeth Thoresen leder AAP-aksjonen og deltar på flere arrangementer for å snakke om saken.
Hanna Skotheim
Nav skriver vedtak det er helt umulig å forstå, mener AAP-lederen
HOTELLFØLELSEN: I toppetasjen til IT-bedriften Intility kan de ansatte spise lunsj fra «hotellbuffet» hver dag. Stian Aas er svært fornøyd med tilbudet.
Sissel M. Rasmussen
Bli med på lunsj i fire ulike bransjer. Forskjellene er enorme
Brian Cliff Olguin
Kristin jobber gratis 240 timer i året for å få vaktplanen til å gå opp
«Kari» ble utfryst og mobbet av arbeidskollegaene om bord, hvor hun bodde 28 dager i strekk. (Illustrasjonsfoto)
Martin Guttormsen Slørdal
I flere år ble «Kari» trakassert: – Helt forferdelig å være på jobb
Bredtveit fengsel er dårlig egnet til å ta imot de som sliter mest, hevder både ansatte og eksperter fra en lang rekke fagmiljøer.
Eirik Dahl Viggen
Flere fengsles etter selvmordsforsøk. Bak murene blir det bare verre
Avgjørelser i Arbeidsretten er endelige, og kan ikke ankes.
Håvard Sæbø
Ble syk etter én dag i ny jobb – nå må kommunen betale sykepenger
For snart to år siden opplevde de ansatte ved Nav Årstad at en kollega ble knivdrept på jobb. Her et bilde fra kontoret i dagene etter drapet.
Torstein Bøe / NTB
Etter Nav-drapet: 25 ansatte ved kontoret har sluttet hittil i år
Oljearbeideren har jobbet mange år i bransjen før han ble skadet og ufør etter bruk av trange vernesko på en plattform på britisk sokkel. Illustrasjonsfoto er tatt på norsk side.
Erlend Angelo
Arbeider ble ufør av for trange vernesko – avvist av Høyesterett
I årets oppgjør økte grunnbeløpet i folketrygden med 7.143 kroner – fra 111.477 kroner til 118.620 kroner fra 1. mai 2023. Det tilsvarer 6,41 prosent.
Colourbox
SV vil gi mer til trygdede og minstepensjonister. Se hva regjeringa svarer
Sužinokite, kiek šįmet Norvegijoje didės atlyginimai
Brian Cliff Olguin
Kiek šįmet Norvegijoje didės atlyginimai
Det har vært en klar økning av unge AAP-mottakere med psykiske lidelser de siste ti årene.
Gorm Kallestad / NTB
Tre av fire unge på Nav-ordning har psykiske lidelser
Lønnstyveri er nå ifølge den mest brukte metoden for arbeidslivskriminalitet, ifølge Lars Mamen i Fair Play Bygg.
Torgny Hasås
Etterlyser straff ved lønnstyveri: – Det er ikke likhet for loven
Morten Eitran (til høyre) har det fint. Arbeidsmandens journalist (til venstre) har det ikke så fint.
Martin Guttormsen Slørdal
Camilla har ikke kjørt på 10 år. Slik gikk det da hun kjørte opp på nytt
Den takhøyden som liksom er så høy … den er ikke alltid så høy likevel, mener Olav Neerland om organisasjonen han er medlem av.
Hanna Skotheim
Olav ble kalt kvinnehater: – Jeg er ikke redd for å stikke hodet fram
Kommentar
Vi er vitne til en urovekkende utvikling som fagbevegelsen, med LO i spissen, må møte med aktive grep, skriver Kjell Werner.
Sissel M. Rasmussen
LO-jubel med bitter bismak
Håvard Sæbø