BLE NEKTET MUNNDBIND: Coop extra ansatt Adeleide Jeanette Dybsland fikk ikke bruke munnbind selv om hun hadde legeerklæring. Etter at saken dukket opp i media, snudde arbeidsgiveren.
Privat
Koronakrisen:
Butikkansatt ble nektet å bruke munnbind på jobben – så snudde arbeidsgiveren
Coop-ansatt Adeleide Jeanette Dybsland (25) har legeerklæring på at hun bør bruke munnbind og hansker på jobb. Likevel fikk hun ikke lov til det av arbeidsgiveren.
ylva.seiff.berge@lomedia.no
Da Covid-19 for alvor ble en trussel i Norge i mars, ble butikkmedarbeider Adeleide Janette Dybsland sykmeldt på flekken.
– Jeg har nedsatt immunforsvar på grunn av medisiner jeg går på. Hvis jeg blir smittet av korona, vet ikke legene hvordan kroppen min vil reagere. I verste fall kan jeg dø, forteller Dybsland til HK-Nytt.
Siden 12-årsalderen hun hatt grå stær og betennelse på regnbuehinnen. For å kontrollere øyesykdommen går hun på medisiner som er immundempende, det vil si at immunforsvaret hennes er mindre motstandsdyktig.
Fikk ikke bruke beskyttelse
To måneder senere kom hun tilbake på jobb med legeerklæring om at hun bør bruke munnbind og hansker for å beskytte seg på jobben. Men det fikk hun ikke lov til.
– Da jeg kom tilbake på jobb sa sjefen min at jeg ikke fikk lov til å bruke munnbind og hansker. Grunnen var at det var bestemt av Coop sentralt at de ansatte ikke skulle bruke det i butikkene, og det var heller ikke noen anbefaling fra FHI på det tidspunktet, sier Dybsland.
Hun beskriver tre stressende måneder på jobben, der hun var engstelig for å bli smittet og redd for sin egen helse. Ved ett tilfelle fikk hun et angstanfall på jobben. Det endte med at to kunder i butikken ringte ambulansen.
Sykehjemmet fikk skrekkbeskjeden: «Du har en medarbeider som er smittet. Hva har du tenkt til å gjøre med det?»
Unnskyldning fra Coop
Så grep faren hennes inn. Han tok kontakt med Coop, mend nådde ikke fram, forteller Dybsland. Derfor tok han kontakt med Adresseavisen. Da regionavisen satte søkelys på saken, snudde arbeidsgiveren.
– Vi beklager at den ansatte har blitt nektet dette og har ryddet opp i saken. Her har informasjonen ikke kommet godt nok fram til butikken, og det beklager vi, sier Coops kommunikasjonssjef Harald Kristiansen til VG, som også har omtalt saken.
Kristiansen opplyser om at retningslinjene sier at ved erklæring fra lege skal de ansatte få benytte munnbind på jobb.
Det er Adeleide Jeanette Dybsland glad for.
– Nå får jeg lov til å beskytte meg på jobben, det gjør meg roligere, sier hun.
Norsk forsker: Omorganisering, nedbemanning og permitteringer kan gi langvarig psykisk knekk
– Fulgte bare ordre
HK-medlemmet forteller at for henne var dette en viktig sak å ta opp for sin egen sikkerhets skyld, men også for at andre som er i samme situasjon skal vite hvordan håndtere en slik situasjon.
– Jeg skylder ikke på sjefen min for den tunge tida, men mener at han bare fulgte ordre fra Coop sentralt, sier Adeleide Jeanette Dybsland til HK-Nytt.
Helsefag: Siri kan få autorisasjon i Sverige, men ikke i Norge
Mest lest
Ole Martin Kolberg, FOs hovedtillitsvalgt i Fredrikstad kommune, og Kine Kvamme Andersen er bekymret for hvordan kommunen skal klare å rekruttere nye vernepleiere.
Simen Aker Grimsrud
60 ansatte i kommunen må begynne i turnus: – Veldig mange søker seg bort
Roar må alltid være på vakt når han prepper løyper i Oslo-marka.
Sissel M. Rasmussen
Roar er en trygghet å ha i skogen, selv om livredning ikke står i stillingsbeskrivelsen
Martin Guttormsen Slørdal
Engelskmenn med jobb og familie trenger gratis mat for å overleve
– Jeg er trist. Det er vondt å gå rundt på min arbeidsplass nå, forteller operatør Inger Hilde Bårdsen.
Jan-Erik Østlie
Strømprisen kan koste Inger Hilde og 200 kollegaer jobben: – Har blitt noen søvnløse netter
Hjemmetjeneste (illustrasjonsfoto).
Anita Arntzen
Dette yrket har Norges høyeste sykefravær
Gerd-Liv Valla blir 75 år, men opplever en ny politisk vår som strømpolitiker. – Det er ingen strømkrise, det er en strømpriskrise, slår hun fast.
Knut Viggen
Gerd-Liv Valla skjønner ikke hvorfor arbeidslinja har blitt et skjellsord
Berit Roald / NTB
Ukjent antall Skeidar-ansatte mister jobben: – Har gått fort og brutalt
Aslak Bodahl
Nå får Hamza skattelette for å bo i brakke på jobb
Gjestearbeiderne i Ölands dyrepark jobbet seks dager i uka og fikk utbetalt mellom seks og sju tusen kroner i måneden.
Colourbox
Svensk dyrepark serverte ansatte samme mat som dyra
Tøffe tider: Olga Leach-Walters er fagforeningsrepresentant for 22 000 helsearbeidere i Royal College of Nursing. 6000 av dem jobber som sykepleiere på Birminghams største sykehus. Onsdag og torsdag denne uka streiket de. Det er andre gang på en måned.
Anita Arntzen
I England sover sykepleiere med 100 prosent stilling i bilen. Her er Olgas råd til Norge
Andrew Kelly Reuters/Ritzau Scanpix
Danskene kan miste fridag. Skammelig, mener fagbevegelsen
Matbutikken UMS Halden har holdt åpent alle dager hele uka.
Leif Martin Kirknes
Matbutikken er politianmeldt to ganger: Nå stenger UMS Halden om søndagene
BEKYMRET: – Vi er bekymra for at bedriften for raskt tar ut synergier etter en omorganisering, sier hovedtillitsvalgt for EL og IT Forbundet i Telenor Norge, Kenneth Pettersen.
Leif Martin Kirknes
200 mister jobben i Telenor: – Usaklig å sparke faste ansatte når man har så mange innleide
Naujasis minimalus darbo užmokestis devyniose ūkio šakose.
Brian Cliff Olguin
Naujasis minimalus darbo užmokestis Norvegijoje
– Nå har arbeidstakersiden helt andre rettigheter under forhandlinger, sier tillitsvalgt Arvid.
Privat
Arvid jubler for egen tariffavtale. Nå håper han på et statusløft
Brian Cliff Olguin
Butikkansatte stusser over matprisene: – Lurer på hvor pengene blir av
Den amerikanske storsatsingen på fornybar industri kan ramme europeisk industri hardt på sikt, mener utenriksminister Anniken Huitfeldt.
Adam Schultz (whitehouse.gov) via Wikimedia Commons / Jan-Erik Østlie
Bidens fornybar-satsning får EU og Norge til å skjelve
Anita Arntzen
500 unødvendige dødsfall hver uke: Sykepleier Ida står midt i en helsestorm
Kine Mariana Soma har drømt om å bli frisør helt siden hun var liten. Nå håper hun at hun holder seg skadefri og kan være lenge i drømmeyrket.
Eilin Lindvoll / Dagsavisen
Kine bør jobbe i 50 år til for å få en god pensjon: – Urealistisk
– Erna bommer bevisst, skaper frykt og usikkerhet ved å spre feilinformasjon, mener Peggy Hessen Følsvik.
Jan-Erik Østlie