JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

COLOURBOX

Debatt

Etter to år som bartender undrer jeg meg ennå over hvorfor min bransje ikke evner å organisere seg

06.11.2019
12:41
06.11.2019 12:41
Dette er et meningsinnlegg. Det er skribentens mening som kommer til uttrykk. Du kan sende inn kronikker og debattinnlegg til FriFagbevegelse på epost til debatt@lomedia.no

Sene nattetimer. Lav lønn. Fulle folk og spytørking. Dette er hverdagen for oss som jobber i barbransjen. Etter to år bak disken undrer jeg meg ennå over hvorfor min bransje ikke evner å organisere seg. Jeg har selv diskutert organisering med mine arbeidskamerater opptil flere ganger, likevel har det aldri ledet til mer enn ønsketenkning om tariffavtale og påvirkning. Hvorfor er det sånn?

En av hovedutfordringene synes å være at en stor andel av oss som jobber i barbransjen har en løs tilknytning. Vi jobber deltid, både frivillig og ufrivillig. Vi ser på arbeidet som noe midlertidig, noe vi bare skal gjøre mens vi venter på noe bedre eller mens man fullfører en utdanning. Slike holdninger er med på å true fundamentet i norsk arbeidsliv - høy grad av organisering. Dette er selvsagt ikke et problem som er unikt for barbransjen, men mine erfaringer tilsier at dette er noe som må settes høyere på dagsorden. Her er noen av løsningene som kan fungere.

For det første må vi sørge for at det å være organisert ikke er synonymt med det å ha en hel og fast stilling på en arbeidsplass du skal jobbe på resten av livet. Dette starter i skolen. De nye læreplanene må legge opp til at det læres om fagforeninger helt fra barneskolen av. Landet ble ikke bygga av Arbeiderpartiet, men av arbeiderbevegelsen. Dette er viktig. Det var de tidlige fagforeningene som sikra oss allmenn stemmerett og som la fundamentet for alle de viktige seirene til fagbevegelsen i løpet av 1900-tallet.

For det andre er det behov for en mer aktiv organisering av EØS-arbeidere og andre utenlandske arbeidere innenfor utelivsbransjen. Skal vi bygge opp sterke foreninger innenfor hotell og restaurant, må vi ha med alle på arbeidsplassen. Her er det behov for at alle, både fagforeningsfolk og partifolk, tar ansvar og blir med på dugnad. LOs Sommerpatrulje er et godt verktøy, men vi har behov for å jobbe aktivt med dette hele året.

Til sist er det behov for å øke fagforeningsfradraget. Utelivsbransjen er allerede blant de lavtlønna yrkene i Norge. Det å øke fagforeningsfradraget kan fjerne den økonomiske byrden fra mange slitne skuldre. Et krav til en ny regjering i 2021 bør være at det første statsbudsjettet skal doble fagforeningsfradraget i første omgang.

Og jeg skal være ærlig. Jeg er heldig som jobber i den baren jeg jobber i. Jeg har bra sjefer som er positive til at vi organiserer oss. Jeg har langt i fra de verste gjestene som frekventerer Oslos uteliv.

Men, jeg blir fortsatt skjelt ut når jeg nekter berusa mennesker servering. Jeg og mine kollegaer må fortsatt bruke ekstra lang tid på stenging fordi noen har kasta opp inne på toalettet. Vi må fortsatt plukke opp de brukte snusene folk legger fra seg på bordet. Jeg tjener fortsatt bare 161 kroner i timen. Jeg synes ikke det er så veldig kult. Men jeg gjør det fordi det var den jobben jeg fikk.

Det er feil å ta til takke med forholda slik de er i dag og si at det er godt nok. Derfor må vi kjempe. Arbeidet må starte nå! Vi i arbeiderbevegelsen kan ikke si oss fornøyde med allmenngjort tariff. Vi må anerkjenne at fagforeningsfolk er mer enn industriarbeidere. At de også kan være bartendere på hipsterbarer på Grünerløkka og servitører på Aker Brygge!

Var dette interessant? Vil du dele den med noen andre?
06.11.2019
12:41
06.11.2019 12:41Mest lest

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i møtet med avdeling 10 i Fellesforbundet. Her ved hovedtillitsvalgt Oksana Nilsen.

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i møtet med avdeling 10 i Fellesforbundet. Her ved hovedtillitsvalgt Oksana Nilsen.

Tormod Ytrehus

Oksana ba om svar fra Støre: – Jeg tror ikke dere forstår hvor tøft vi har det

GRATULERER: I arbeidet med lovendringen har stortingspolitiker Tuva Moflag (lyst krøllete hår) hatt dialog med Zara-tillitsvalgte Alejandra Castro (t.v.). Nå er det tid for å feire. Zizzi-ansatte Mari Skogli (grønn genser) jubler med.

GRATULERER: I arbeidet med lovendringen har stortingspolitiker Tuva Moflag (lyst krøllete hår) hatt dialog med Zara-tillitsvalgte Alejandra Castro (t.v.). Nå er det tid for å feire. Zizzi-ansatte Mari Skogli (grønn genser) jubler med.

Leif Martin Kirknes

Butikkansatte jubler over lovendring: Nå skal heltid være normen

FRA RØD TIL BLÅ Elektriker-sjef Glenn Hjelkerud er Arbeiderparti-mann i hjertet, men forteller at han nå ikke lenger vil stemme Ap.

FRA RØD TIL BLÅ Elektriker-sjef Glenn Hjelkerud er Arbeiderparti-mann i hjertet, men forteller at han nå ikke lenger vil stemme Ap.

Knut Viggen

Elektriker-sjef Glenn fikk nok. Nå har Ap-mannen skiftet side

NOMINERT: Styreleder Gina Rinehart i gruveselskapet Hancock Prospecting,  administrerende direktør Peter Hebblethwaite i det britiske rederiet P&O Ferries og styreleder Jeff Bezos i Amazon var alle nominert til årets versting pris i regi av ITUC - internasjonal fagbevegelse.

NOMINERT: Styreleder Gina Rinehart i gruveselskapet Hancock Prospecting, administrerende direktør Peter Hebblethwaite i det britiske rederiet P&O Ferries og styreleder Jeff Bezos i Amazon var alle nominert til årets versting pris i regi av ITUC - internasjonal fagbevegelse.

www.dfat.gov.au /House of Commons (Pa Photos / NTB)/ Wikimedia Commons

Dette er verdens verste sjef. Se kåringen

Mimir Kristjansson (R) er ikke nådig i kritikken sin av Hans Andreas Limi og Frps kutt i AAP-ordningen.

Mimir Kristjansson (R) er ikke nådig i kritikken sin av Hans Andreas Limi og Frps kutt i AAP-ordningen.

NTB/Ole Berg-Rusten, Torstein Bøe

Raser over Frp-kutt: – Et målrettet angrep mot de som har minst

PÅ JOBB: Cosmin er tilbake på jobb, og er svært fornøyd med Høyesterettsdommen.

PÅ JOBB: Cosmin er tilbake på jobb, og er svært fornøyd med Høyesterettsdommen.

Sissel M. Rasmussen

Cosmin ble utvist av landet etter han tok en søppelsekk. Så vant han i Høyesterett

Høyre mener ett år uten penger for syke folk som ikke er ferdig avklart i Nav, er med på å få fortgang i prosessen med å avklare dem for arbeid eller trygd. Det såkalte karensåret ble innført i 2018 av Solberg-regjeringa og fjernet av Støre-regjeringa i år.

Høyre mener ett år uten penger for syke folk som ikke er ferdig avklart i Nav, er med på å få fortgang i prosessen med å avklare dem for arbeid eller trygd. Det såkalte karensåret ble innført i 2018 av Solberg-regjeringa og fjernet av Støre-regjeringa i år.

Jan-Erik Østlie

Nav avviser Høyres påstand om arbeidsavklaringspenger

Partilederne Erna Solberg og Sylvi Listhaug i Høyre og Frp legger opp til en annen kurs enn statsminister Jonas Gahr Støre (Ap). (Arkivfoto)

Partilederne Erna Solberg og Sylvi Listhaug i Høyre og Frp legger opp til en annen kurs enn statsminister Jonas Gahr Støre (Ap). (Arkivfoto)

Jan-Erik Østlie

Slik ville Høyre og Frp styrt Norge. Se hva de bruker pengene på

Det kan lønne seg å sjekke opplysningene om inntekt og skattetrekk som arbeidsgiveren din sender til Skatteetaten.

Det kan lønne seg å sjekke opplysningene om inntekt og skattetrekk som arbeidsgiveren din sender til Skatteetaten.

Colourbox

Du kan få baksmell hvis sjefen ikke betaler riktig skatt for deg. Dette må du sjekke

Ole Palmstrøm

FHI-direktøren slår alarm: – Ekstremt risiko for at vi ikke klarer jobben vi er satt til å gjøre

FORSKJELLER: 70 prosent av alle husholdningene i Norge får kun 17 prosent av det høyeste tilskuddet fra Enova, ifølge forskning.

FORSKJELLER: 70 prosent av alle husholdningene i Norge får kun 17 prosent av det høyeste tilskuddet fra Enova, ifølge forskning.

Håvard Sæbø

Støtte til strømsparing går til de rikeste

En person er anmeldt for vold under LOs kartellkonferanse på Gol i Hallingdal.

En person er anmeldt for vold under LOs kartellkonferanse på Gol i Hallingdal.

Ole Palmstrøm

Voldshendelse på LO-konferanse er politianmeldt

Høyres alternative budsjett inneholder et kutt på 318 millioner kroner i regjeringas tannhelsereform.

Høyres alternative budsjett inneholder et kutt på 318 millioner kroner i regjeringas tannhelsereform.

Sissel M. Rasmussen

Kutt i tannhelsa: – Høyre gjør hullet i velferden enda større

NJF-leder Jane B. Sæthre advarer mot større avstand mellom folk og parti.

NJF-leder Jane B. Sæthre advarer mot større avstand mellom folk og parti.

Ole Palmstrøm

Tillitsvalgte bekymret for Aps utvikling

Kommentar

Det er ikke nok for Ap og Støre å servere «menigheten» det de ber om, skriver Kjell Werner.

Det er ikke nok for Ap og Støre å servere «menigheten» det de ber om, skriver Kjell Werner.

Ole Palmstrøm

«Litt mer ydmykhet hadde nok vært på sin plass, Støre»

Per Flakstad

Anngunn prøvde å skjule at hun var syk. Helt til naboen trodde hun hadde forlatt mann og barn

I varehandelen jobber mange ansatte ufrivillig deltid. Nå styrkes deres rett til en fulltidsstilling.

I varehandelen jobber mange ansatte ufrivillig deltid. Nå styrkes deres rett til en fulltidsstilling.

Martin Guttormsen Slørdal

Nå kommer lovendringen som styrker ansattes rett til heltidsstillinger

Kommentar

Sparegrisen vil være tom om 10-15 år hvis Frp fortsetter på samme galeien, skriver Kjell Werner.

Sparegrisen vil være tom om 10-15 år hvis Frp fortsetter på samme galeien, skriver Kjell Werner.

Leif Martin Kirknes

«Frp tar fra framtidige pensjonister»

I sommer blei hundrevis av SAS-flygninger innstilt midt i sommerferien på grunn av streik.

I sommer blei hundrevis av SAS-flygninger innstilt midt i sommerferien på grunn av streik.

Beate Oma Dahle / NTB

Prøver å unngå julestreik i SAS: – Vi godtar ikke å gå ned i lønn nok en gang

Kommentar

Å være rik er forjævlig. Hvorfor ikke bare betale skatten med glede og gi de ansatte en lønn å leve av i stedet? skriver Lars West Johnsen.

Å være rik er forjævlig. Hvorfor ikke bare betale skatten med glede og gi de ansatte en lønn å leve av i stedet? skriver Lars West Johnsen.

Colourbox

«For hvert år som går blir det bare verre og verre å være rik i Norge»