Olje og gass
Frps motstand kan berge elektrifiseringen av Melkøya
Partiet ønsker to motstridene ting. Her er dilemmaene.
Kristoffer Sivertsen (Frp) kan sitte med nøklene til et nytt Melkøya-vedtak.
Carina Johansen
Saken oppsummert
helge@lomdia.no
Kristoffer Sivertsen (Frp) er saksordfører for tre representantforlag som alle innebærer en stans av elektrifiseringen av Melkøya.
Et prosjekt hvor tillatelsen ble gitt i 2023, og som Stortinget bekreftet så sent som i april i år. Da var det Venstre som «reddet» fortsatt elektrifisering.
Nå går omkamp nummer to i Stortinget.
Sivertsen er klar på at torsdagens høring var en svært nyttig seanse.
– Vi fikk mye god informasjon fra flere aktører og begge sider av saken. Nå skal vi vurdere forslagene grundig i vår stortingsgruppe og ta stilling til saken, sier Kristoffer Sivertsen til FriFagbevegelse.
Flere dilemmaer
Vel vitende om at uansett utfall vil det få store konsekvenser for de som er berørt.
– Nettopp derfor skal vi ha en ryddig og grundig prosess i partiet. Derfor vil jeg heller ikke forskuttere noe som helst om resultat, poengterer han.
Det er flere dilemmaer for Frp i denne saken:
• Elektrifiseringen av Melkøya har kommet langt. Equinor har forpliktet seg til kontrakter for 14 milliarder kroner. Prosjektet er 50 prosent ferdigstilt.
• Et annet dilemma for Frp: Partiet er mot det alternativet som forslagsstillerne ønsker som erstatning for elektrifisering – nemlig karbonfangst- og lagring (CCS). Det mener Frp er for kostbart.
• Det er en utfordrende sak i Finnmark.
Andre muligheter
Kristoffer Sivertsen er ikke enig i at karbonfangst- og lagring er det eneste alternativet til elektrifisering.
– Jeg skal ikke forskuttere noe som helst, men det kan ligge andre muligheter der, sier Syvertsen.
Da viser han til gass uten rensing. Slik man gjør i dag.
Gasskraftverket på Hammerfest LNG-anlegg forsyner i dag anlegget med elektrisk kraft og varme. Det er blant Norges største punktutslipp av CO₂, og skal erstattes nettopp av elektrifiseringen som altså har kommet halvveis.
Ingen plan B
Prosjektdirektør Trond Bokn i Equinor har uttalt til E24 at selskapet ikke har noen annen plan enn å gjennomføre elektrifiseringen av LNG-anlegget på Melkøya.
Han mener prosjektet er avgjørende for fremtidig produksjon.
Innstillingen fra energikomiteen på Stortinget har en frist til 29. januar 2026, og saken behandles i Stortinget torsdag 5. februar.
Les også: NHO-sjefen raser mot omkamper om Melkøya
Nå: 0 stillingsannonser

