JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Mímir Kristjánsson var veldig glad for å vinne fram og at partiet fjernet oljesluttdatoen.

Mímir Kristjánsson var veldig glad for å vinne fram og at partiet fjernet oljesluttdatoen.

Helge Rønning Birkelund

Landsmøtet i Rødt:

Landsmøtet talte lederen midt imot: Rødt går mot havvind

Rødt-leder Bjørnar Moxnes advarte mot et bastant nei til havvind, men led nederlag under avstemningen på landsmøtet. Rødt er mot all form for vindkraft, til lands, i fjæra og offshore.08.03.2021
10:16
08.03.2021 10:16

helge@lomedia.no

De to store stridstemaene på Rødt-landsmøte var spørsmålet om sluttdato for olje- og gassproduksjon, og spørsmålet om havvind. Bjørnar Moxnes ville ikke si noe bastant på forhånd, men tok ordet i debatten om olje- og gass. Og havvind.

– Det finnes gode argumenter mot. Men et blankt nei til all havvind uansett hvilket krav som stilles, er jeg skeptisk til. Når det gjelder havvind og framtida til hundretusener av mennesker som i dag jobber i industri i sammenheng mellom olje og gass, kan vi ikke fjerne denne industrien uten å bygge ny. Skal vi si at selv om fiskeriet ivaretas, fellesskapet og naturen, skal det aldri bygges noen havvindindustri i Norge? Det er jeg skeptisk til. Jeg er mot alle ny vindkraftanlegg på land, men er mer åpen for vindkraft til havs med strenge krav, sa Bjørnar Moxnes.

Se lista: Dette var de viktigste vedtakene på Rødts landsmøte

Mimir vant

Det var Rødt i Molde og fylkeslaget i Møre og Romsdal som fremmet forslaget om at Rødt verken vil ha vindkraft til lands, i fjæra eller til havs. Det vil også si flytende havvind.

Selv etter en ekstra avstemningsrunde, ble flertallet klart.

Flertallet ble også massivt i spørsmålet om sluttdato for olje- og gassproduksjon.

For fire år siden ville Rødt ha stans i all oljeproduksjon innen 2030. Altså om ni år. Til dette landsmøtet hadde programkomiteens innstilling en annen «oljepipe». Flertallet i programkomiteen innstilte på at en «nedtrapping av olje- og gassnæringen skal skje planmessig og demokratisk styrt for å hindre tap av arbeidsplasser». En dissens gikk inn for at utvinning av norsk olje og gass skal reduseres med minst 55 prosent innen 2030, og med minst 95 prosent innen 2040.

Landsmøtedelegatene var imidlertid veldig klare. 130 stemte for å fjerne sluttdatoen – 56 ville ha sluttdato.

Her fikk dermed Rødt-lederen som han ville:

– I spørsmålet om vi vinner fighten om ny oljeleting her og nå kan en sluttdato stå i veien for å kunne bygge alliansen vi trenger mellom miljøbevegelsen og fagbevegelsen, sa Bjørnar Moxnes under debatten.

Hele Rogalands-benken forsvarte et klart nei til sluttdato.

– Det er ingen ting som passer oljekapitalen bedre enn å skremme folket med at Rødt en gang langt der framme skal gjøre noe skikkelig farlig for dere. Debatten vi må ta, er hva vi skal gjøre her og nå. Debatten om hvordan vi skal begynne omstillingen. Det er slik vi kan forene de klimastreikende ungdommene med industriarbeidere og folk over hele landet, sa Mímir Kristjánsson under debatten.

Han var veldig glad for å vinne fram og at partiet fjernet oljesluttdatoen.

– Det styrker Rødt som industriparti. Jeg tror svært mange arbeidsfolk nå vil få øynene opp for oss. Nå gjelder det å få på plass startdatoer for aktiv næringspolitikk og ny, grønn industri, sier han til FriFagbevegelse.

Vindkraftmotstand

Rødt-politikeren mener det har blåst en storm av vindkraftmotstand over landet, som i høyeste grad også har påvirket Rødt.

– Men det er godt at norsk politikk nå får et parti som er skeptisk til havvind. Hittil har det vært en veldig ukritisk holdning til vindkraft både på land og til vanns, mener han.

Sentralstyremedlem Aled Dilwyn Fisher var frontfigur for dem som ville ha en sluttdato. Også Rød Ungdom snakket varmt for en sluttdato.

08.03.2021
10:16
08.03.2021 10:16Mest lest

TILSETTE HAR RETT PÅ TIPSEN: Tips er ei gåve som tilsette har eit rettskrav på, og som er eigendommen til tilsette. Det meiner LO-advokatane Håkon Angell og Fredrik Wildhagen som representerer dei tilsette på Hotel Bristol i Oslo og Fellesforbundet.

TILSETTE HAR RETT PÅ TIPSEN: Tips er ei gåve som tilsette har eit rettskrav på, og som er eigendommen til tilsette. Det meiner LO-advokatane Håkon Angell og Fredrik Wildhagen som representerer dei tilsette på Hotel Bristol i Oslo og Fellesforbundet.

Tormod Ytrehus

Tilsette blir trekt i tips. No har dei saksøkt arbeidsgivaren

Hadde Erna Solberg vært statsminister, hadde hun sørget for å gjeninnføre «karensåret» for syke og skadde som lever av arbeidsavklaringspenger (AAP). Karensåret betyr ett år uten penger, selv om man ikke er ferdig avklart i verken Nav eller helsevesen. Etter ett år kan man søke på nytt om AAP.

Hadde Erna Solberg vært statsminister, hadde hun sørget for å gjeninnføre «karensåret» for syke og skadde som lever av arbeidsavklaringspenger (AAP). Karensåret betyr ett år uten penger, selv om man ikke er ferdig avklart i verken Nav eller helsevesen. Etter ett år kan man søke på nytt om AAP.

Jan-Erik Østlie

Erna vil gjeninnføre året uten penger for folk på AAP

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i møtet med avdeling 10 i Fellesforbundet. Her ved hovedtillitsvalgt Oksana Nilsen.

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i møtet med avdeling 10 i Fellesforbundet. Her ved hovedtillitsvalgt Oksana Nilsen.

Tormod Ytrehus

Oksana ba om svar fra Støre: – Jeg tror ikke dere forstår hvor tøft vi har det

GRATULERER: I arbeidet med lovendringen har stortingspolitiker Tuva Moflag (lyst krøllete hår) hatt dialog med Zara-tillitsvalgte Alejandra Castro (t.v.). Nå er det tid for å feire. Zizzi-ansatte Mari Skogli (grønn genser) jubler med.

GRATULERER: I arbeidet med lovendringen har stortingspolitiker Tuva Moflag (lyst krøllete hår) hatt dialog med Zara-tillitsvalgte Alejandra Castro (t.v.). Nå er det tid for å feire. Zizzi-ansatte Mari Skogli (grønn genser) jubler med.

Leif Martin Kirknes

Butikkansatte og politikere jubler over lovendringen: Nå skal heltid være normen

Endre Sæther har fri annenhver fredag og mandag. Det er synonymt med langhelg på hytta.

Endre Sæther har fri annenhver fredag og mandag. Det er synonymt med langhelg på hytta.

Leif Martin Kirknes

Endre (63) jobber 80 prosent og får 90 prosent av lønna

Statsminister Jonas Gahr Støre (t.v.) inviterer LO og de andre partene i arbeidslivet til møte om nytt utvalg. Her fra møte med LO i samarbeidskomiteen.

Statsminister Jonas Gahr Støre (t.v.) inviterer LO og de andre partene i arbeidslivet til møte om nytt utvalg. Her fra møte med LO i samarbeidskomiteen.

Martin Guttormsen Slørdal

Støre kaller inn til toppmøte for å dempe prisene og renta

– Denne saken viser hvor ille varslere i politietaten faktisk behandles, mener Alexander Karlsen.

– Denne saken viser hvor ille varslere i politietaten faktisk behandles, mener Alexander Karlsen.

Alf Ragnar Olsen

Politivarsleren Alexander ble etterforsket, utestengt og sykmeldt. Nå saksøker han staten

Ole Palmstrøm

FHI-direktøren slår alarm: – Ekstremt risiko for at vi ikke klarer jobben vi er satt til å gjøre

Mimir Kristjansson (R) er ikke nådig i kritikken sin av Hans Andreas Limi og Frps kutt i AAP-ordningen.

Mimir Kristjansson (R) er ikke nådig i kritikken sin av Hans Andreas Limi og Frps kutt i AAP-ordningen.

NTB/Ole Berg-Rusten, Torstein Bøe

Raser over Frp-kutt: – Et målrettet angrep mot de som har minst

Det kan lønne seg å sjekke opplysningene om inntekt og skattetrekk som arbeidsgiveren din sender til Skatteetaten.

Det kan lønne seg å sjekke opplysningene om inntekt og skattetrekk som arbeidsgiveren din sender til Skatteetaten.

Colourbox

Du kan få baksmell hvis sjefen ikke betaler riktig skatt for deg. Dette må du sjekke

Høyre mener ett år uten penger for syke folk som ikke er ferdig avklart i Nav, er med på å få fortgang i prosessen med å avklare dem for arbeid eller trygd. Det såkalte karensåret ble innført i 2018 av Solberg-regjeringa og fjernet av Støre-regjeringa i år.

Høyre mener ett år uten penger for syke folk som ikke er ferdig avklart i Nav, er med på å få fortgang i prosessen med å avklare dem for arbeid eller trygd. Det såkalte karensåret ble innført i 2018 av Solberg-regjeringa og fjernet av Støre-regjeringa i år.

Jan-Erik Østlie

Nav avviser Høyres påstand om AAP

En person er anmeldt for vold under LOs kartellkonferanse på Gol i Hallingdal.

En person er anmeldt for vold under LOs kartellkonferanse på Gol i Hallingdal.

Ole Palmstrøm

Voldshendelse på LO-konferanse er politianmeldt

Høyres alternative budsjett inneholder et kutt på 318 millioner kroner i regjeringas tannhelsereform.

Høyres alternative budsjett inneholder et kutt på 318 millioner kroner i regjeringas tannhelsereform.

Sissel M. Rasmussen

Kutt i tannhelsa: – Høyre gjør hullet i velferden enda større

NJF-leder Jane B. Sæthre advarer mot større avstand mellom folk og parti.

NJF-leder Jane B. Sæthre advarer mot større avstand mellom folk og parti.

Ole Palmstrøm

Tillitsvalgte bekymret for Aps utvikling

Kommentar

Vi står overfor en mild versjon av Høyre. La dere ikke bli lurt, skriver Kjell Werner.

Vi står overfor en mild versjon av Høyre. La dere ikke bli lurt, skriver Kjell Werner.

Herman Bjørnson Hagen

«Ikke la dere bli lurt av Høyre»

Kommentar

Det er ikke nok for Ap og Støre å servere «menigheten» det de ber om, skriver Kjell Werner.

Det er ikke nok for Ap og Støre å servere «menigheten» det de ber om, skriver Kjell Werner.

Ole Palmstrøm

«Litt mer ydmykhet hadde nok vært på sin plass, Støre»

I varehandelen jobber mange ansatte ufrivillig deltid. Nå styrkes deres rett til en fulltidsstilling.

I varehandelen jobber mange ansatte ufrivillig deltid. Nå styrkes deres rett til en fulltidsstilling.

Martin Guttormsen Slørdal

Nå kommer lovendringen som styrker ansattes rett til heltidsstillinger

Eirik Dahl Viggen

Regjeringen vil fjerne fast støtte til Pårørendesenteret: – Jobben min er i fare

Ulf Madsen fortsetter som forbundsleder i FLT

Ulf Madsen fortsetter som forbundsleder i FLT

Jan-Erik Østlie

Ulf Madsen er enstemmig gjenvalgt som forbundsleder i FLT

STATSMINISTEREN MOT STRØMMEN: Omtrent alle som har heiet på regjeringen Støre mener oppsplittingen av togtrafikken på Østlandet er et brudd på Hurdalsplattformen. Statsminister Jonas Gahr Støre står på sitt. Han sier nei.

STATSMINISTEREN MOT STRØMMEN: Omtrent alle som har heiet på regjeringen Støre mener oppsplittingen av togtrafikken på Østlandet er et brudd på Hurdalsplattformen. Statsminister Jonas Gahr Støre står på sitt. Han sier nei.

Ole Palmstrøm

Statsminister Støre står på sitt: Oppsplitting er ikke løftebrudd


Flere saker