JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Utleie

Leieboere kan tape flere tusen kroner på depositum

Oppsiktsvekkende lav rente på depositumskontoer har skapt reaksjoner. Nå krever MGD at renten heves.

Kasper Holgersen

Saken oppsummert

helge@lomedia.no

Mange norske banker har ulovlig lav rente på – ned mot 0,1 prosent – på leietakeres depositumskontoer, ifølge Dagens Næringsliv (DN).

Nå krever MDG at depositum må få rente tilsvarende høyrentekonto med uttaksbegrensning, som har opp mot 3,5 prosent rente.

– Depositum skal kun være en forsikringsløsning for at huseier ikke skal sitte igjen med store kostnader. Men pengene er jo leietaker sine, sier MDGs stortingspolitiker Oda Indgaard.

Den lave renten skjer til tross for at husleieloven krever vanlige rentevilkår.

– Mange har en ambisjon om å kjøpe bolig. Da trenger du egenkapital. Uten at et depositum kan vokse mens du leier tar det enda lengre tid å få nok egenkapital, sier Indgaard.

Rammer de med minst

Hun mener dette rammer de som har minst fra før og er en praksis som ikke bare er urettferdig, men også ulovlig.

– Dette er ikke minst en illustrasjon på problemet med urettferdighet i boligmarkedet. Og burde vært enkelt å gjøre noe med, mener Indgaard.

Regnestykket er enkelt: Depositum er i praksis tre ganger månedsleie. La oss si at det er 15 000 kroner måneden, blir det på 45.000 kroner.

0,1 prosent gir knapt noen rente.

3,5 prosent rente vil gi 1 350 kroner i rente per år. I løpet av tre år blir det 4 725 kroner.

Hvis en million leietakere går glipp av dette beløpet, er det snakk om flere millioner kroner som går tapt.

– Bankene har ikke endret praksis. Når kritikk fra Forbrukertilsynet ikke holder, trengs det hardere lut til. Og det haster, mener Indgaard.

Regulert i Husleieloven

Vilkårene i en depositumskonto er strengt regulert i Husleieloven. Det er denne loven Forbrukertilsynet mener bankene bryter.

Finans Norge bestrider at bankene gjør feil, og hevder at husleielovens krav er til «vanlige rentevilkår» og mener dette ikke kan tolkes i retning av at bankene må gi rente tilsvarende sparekonto på depositumskonto.

– Trygt og forutsigbart

Kommunalminister Bjørnar Skjæran (Ap) er landets boligminister. Han er klar på at leiemarkedet skal være trygt og forutsigbart.

– Både de som leier, utleiere, finansinstitusjoner og andre aktører som er involvert i et leieforhold må forholde seg til spillereglene, sier han til FriFagbevegelse.

Han lover at regjeringen vil se nærmere på reglene om depositum og jobber for tiden med en ny husleielov, som blant annet skal bli lettere å forstå og følge.

Ambisjonen er å fremme lovforslaget for Stortinget neste år.

Skjæran poengterer likevel:

– Selv om vi arbeider med en ny boligeierlov, må bankene forholde seg til gjeldende regelverk. Det er tydelig nok. Og i tillegg har bankene fått god veiledning fra Forbrukertilsynet, sier Bjørnar Skjæran til FriFagbevegelse.

Warning