LO tapte saken, men vant streikeretten
Arbeidsretten avviste NHOs syn på fortrinnsrett, ILO-konvensjon og streikerett.
JOBB
Transportarbeiderforbundet og LO stevnet NHO og Nor Lines i Tromsø inn for arbeidsretten etter at sistnevnte ikke benyttet havnearbeidere fra losse- og lastekontoret til lossing av et skip på Skattøra i Tromsø i fjor. I begynnelsen av juni gikk saken for arbeidsretten i Oslo, men først sent i går ettermiddag kom dommen.
I dommen blir NHO og Nor Lines enstemmig frifunnet for påstanden om tariffbrudd. Retten mener at verken praksis eller det faktum at Skattøra er en egen havn med eksklusivitet for Nor Lines, støtter LO og NTF sin syn om at det hadde foregått streikebryteri.
– Dommen sier at Nor Lines kan bruke egne ansatte til å losse og laste på Skattøra, så vi er skuffet over dommen, innrømmer forbundsleder i NTF, Roger Hansen.
NHO fikk kritikk
Men der er det også stopp for den verste skuffelsen. For dommen i Arbeidsretten er neppe hyggelig lesning for NHO når det gjelder deres syn på fortrinnsretten til havnearbeiderne, ILO-konvensjon 137 og ikke minst streikeretten. Desto hyggeligere er det for LO og NTF.
Retten peker blant annet på et sendt fra Rolf Nergård, forhandlingsdirektør i NHO i desember 2013. Der hevdet han at havnearbeiderne i Tromsø hadde frasagt seg fortrinnsretten siden de gikk ut i sympatistreik to dager tidligere. Dermed skulle det være fritt fram å bruke egne ansatte, uten at det var å regne som streikebryteri.
Det samme hevdet NHO og Nergård i hovedforhandlingene i juni.
Retten påpeker nemlig at den vanskelig kan se at NHO sin forståelse av fortrinnsretten er i samsvar med ILO-konvensjon 137 om at registrerte havnearbeidere skal ha fortrinnsrett ved tildeling av havnearbeid.
– Det NHO har gjort gjeldende om fortrinnsretten under hovedforhandlingene er vanskelig å forene med det organisasjonen tidligere har hevdet, står det å lese i dommen.
En seier
Arbeidsrettens dom bekrefter også at havnearbeiderne har streikerett, og at de ikke frasier seg fortrinnsretten ved en streik.
– Nor Lines AS var å anse som den streikerammede bedriften, og fortrinnsretten kan ikke forstås slik at bedriften da sto fritt til å benytte andre uten at dette representerer et tariffbrudd, står det ordrett i dommen.
– Dommen er en seier for havnearbeidernes streikerett, og retten har tatt avstand fra NHO sine påstander om ILO-konvensjonen og fortrinnsrett. De er lagt døde, sier LOs advokat Lornts Nagelhus fornøyd.
Det betyr at der tariffavtalene gjelder, har havnearbeiderne fortrinnsrett til losse- og lastearbeid.
Eksklusivitet
Til tross for at NTF og LO under hovedforhandlingene i juni nærmest oppfordret retten til å komme med en klarere definisjon av hva som ligger i eksklusiv rådighet over på egne anlegg i tariffavtalen, etter at arbeidsretten i en dom fra 8. oktober i fjor medførte en tolkning av det spørsmålet fra NHO sin side, som LO og NTF har vært uenige i. Det skjedde ikke. Særlig gjelder dette i spørsmålet om unntaket fra å bruke havnearbeiderne også gjelder om bord i båtene ved lossing og lasting.
I stedet bekrefter gårsdagens dom ordlyden i dommen fra 2014.
– Jeg konstaterer at det fremdeles er uavklart om eksklusivitet, sier Hansen.
Retten tok heller ikke hensyn til tidligere praksis med å bruke havnearbeidere på Skattøra.
– Det er ikke holdepunkter i bestemmelsens ordlyd, historikk eller formål for å legge til grunn at den praksis som hadde eksistert på Skattøra fra september 2005 kan ansees som tariffavtalt etter paragraf 1.1 i Sør- og Nordnorgeavtalen, heter det i dommen.
Ny rettsrunde
Frykten hos Transportarbeiderforbundet nå, er at NHO oppretter såkalte eksklusive havner over hele landet, for å slippe å bruke de registrerte havnearbeiderne. Roger Hansen og NTF har derimot ikke tenkt å la arbeidsgiversiden gjøre det uten kamp.
– Vi vil vurdere å stevne NHO for å få en avklaring på hvor langt eksklusiviteten på havnene gjelder, og vil diskutere det med LOs juridiske avdeling så raskt som mulig, sier Roger Hansen, leder i Transportarbeiderforbundet.
NHO: Viktig avklaring
NHO skriver på sine nettsider at dette er den andre saken som slår fast at tariffavtalte bestemmelser for losse- og lastearbeidere ikke gjelder på private bedriftskaier, og at ved slike havner står bedriften fritt til å benytte egne ansatte.
– Dommen gir både NHO og Nor Lines en viktig avklaring, sier avdelingsdirektør i NHO, Nina Melsom.