JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Masud Gharahkhani leder arbeidet med tillitsreform i Arbeiderpartiets programkomité.

Masud Gharahkhani leder arbeidet med tillitsreform i Arbeiderpartiets programkomité.

Jan-Erik Østlie

Slik vil Aps tillitsreform endre det offentlige

En tillitsreform står sentralt når Arbeiderpartiet mandag legger fram sitt forslag til nytt partiprogram. En prøveklut i Stortinget fikk bare rødgrønne stemmer torsdag.07.02.2021
13:00
08.02.2021 09:17

helge@lomedia.no

Masud Gharahkhani (Ap) har ledet arbeidet med tillitsreform i programkomiteen. Han er ikke overrasket over at Stortinget avviste forslagene.

– Det viser bare at det er tydelige ideologiske forskjeller i norsk politikk. For oss var det viktig å fremme disse forslagene nå, for å vise hvordan vi vil styrke og organisere offentlig sektor. Offentlig ansatte vil merke en stor forskjell hvis vi kommer i regjering, sier Masud Gharahkhani til FriFagbevegelse.

Økt medbestemmelse

Et sentralt punkt er økt medbestemmelse for dem som jobber i offentlig sektor.

– Det må tas på alvor at sju av 10 helsefagarbeidere jobber deltid. Det skaper ikke akkurat innovasjon at ansatte i offentlig sektor ikke får faste hele stillinger og har minst medbestemmelse av alle, mener Gharahkhani.

– Kunnskap og kompetanse om trepartssamarbeidet er en forutsetning for medbestemmelse i en arbeidshverdag som preges av stadig mer målstyring og rapportering. Og en arbeidshverdag som gir ansatte mer tid til det de skal gjøre, nemlig serve innbyggerne, legger han til.

Samtidig hevder han at staten er blitt en melkeku for konsulentbransjen, topplederne har lønnsfest og arbeidsfolk sitter igjen med smuler samtidig som velferden privatiseres på bekostning av kvaliteten i tjenestene.

– Fellesskapets penger går til å bygge opp bankkontoene til enkeltpersoner. På bekostning av ansattes lønn, pensjon og dårligere kompetansemiljøer i offentlig sektor. Det er heller ikke å vise arbeidsfolka tillit, mener Gharahkhani.

Dette ble stemt ned

Temaet i Stortinget torsdag var en stortingsmelding om innovasjon i offentlig sektor. Meldingen presenterer utviklingstrekk, status, endringsbehov og regjeringens politikk for det videre arbeidet med innovasjon i offentlig sektor.

Opposisjonens forslag ble nedstemt.

Blant annet et forslag om at regjeringen må legge fram en strategi for offentlig sektor som tar brukerorganisasjonene, de tillitsvalgte og ledelsen i alle store offentlige virksomheter med på en forpliktende tillitsreform som skal:

* Redusere bruken av markedsmekanismer som bestiller – utfører-modeller, outsourcing, internfakturering, konkurranseutsetting, privatisering og markedsbasert finansiering av velferdstilbudet.

* Færre og bedre kvalitetsmål med mye mindre papirarbeid.

* Styrke trepartssamarbeidet og rettighetene ansatte har til å bli involvert i alle viktige prosesser, både i staten og i kommunene.

* Bruke digital teknologi som verktøy for tillitsstyring og sørge for at store IKT-prosjekter i offentlig sektor baseres på tett involvering av brukere og ansatte,

* Bygge opp kompetanse i egen organisasjon framfor å kjøpe konsulenttjenester.

* Bidra til å få på plass lederutdanninger i offentlig sektor basert på den norske arbeidslivsmodellen.

* Egen digital kompetanse.

Nei til privatisering

Arbeiderpartiet sier tydelig nei til privatisering og kutt i velferdsstaten.

– Koronakrisen har tydelig vist oss hvor viktig velferdsstatens helter er for felles velferd. Det handler om å gi de ansatte tid, tillit og ansvar. Vi vil slå ring om offentlig velferd og ideelle aktører og sikre reell medbestemmelse. Derfor er tillitsreform en av våre viktigste prosjekter i en ny regjering, sier Gharahkhani.

I ungdomspsykiatrien forteller ansatte om en arbeidshverdag der en fjerdedel av dagen går til koding. Mindre tid går til behandling for hvert år som går.

– Dette er utbredt i flere sektorer. Sånn kan vi ikke ha det. Det er ikke å vise arbeidsfolk tillit, mener Ap-politikeren.

Flertallet på Stortinget trekker fram tre hovedprinsipp for innovasjon i offentlig sektor, inspirert av OECDs erklæring for innovasjon og innspill.

Det skal gi et viktig grunnlag for arbeidet og implementeringen av meldingen: Politikere og offentlige myndigheter må gi handlingsrom og insentiver til å innovere, ledere må utvikle kultur og kompetanse for innovasjon, der man har mot til å tenke nytt og lærer av feil og suksesser og offentlige virksomheter må søke nye former for samarbeid.

– Det er svært viktig med et tydelig mål om en effektiv offentlig sektor som leverer gode tjenester til innbyggerne, har høy grad av tillit i befolkningen, og som finner nye løsninger på samfunnsutfordringer i samarbeid med innbyggerne, næringslivet, forskningsmiljøer og sivilsamfunnet, heter det i merknadene til kommunalkomiteen.

Et flertall i komiteen, med unntak av Fremskrittspartiet, viser også til at trepartssamarbeidet i arbeidslivet er vellykket og viktig og bør være en sentral del av arbeidet med innovasjon i offentlig sektor.

07.02.2021
13:00
08.02.2021 09:17Mest lest

TILSETTE HAR RETT PÅ TIPSEN: Tips er ei gåve som tilsette har eit rettskrav på, og som er eigendommen til tilsette. Det meiner LO-advokatane Håkon Angell og Fredrik Wildhagen som representerer dei tilsette på Hotel Bristol i Oslo og Fellesforbundet.

TILSETTE HAR RETT PÅ TIPSEN: Tips er ei gåve som tilsette har eit rettskrav på, og som er eigendommen til tilsette. Det meiner LO-advokatane Håkon Angell og Fredrik Wildhagen som representerer dei tilsette på Hotel Bristol i Oslo og Fellesforbundet.

Tormod Ytrehus

Tilsette blir trekt i tips. No har dei saksøkt arbeidsgivaren

Hadde Erna Solberg vært statsminister, hadde hun sørget for å gjeninnføre «karensåret» for syke og skadde som lever av arbeidsavklaringspenger (AAP). Karensåret betyr ett år uten penger, selv om man ikke er ferdig avklart i verken Nav eller helsevesen. Etter ett år kan man søke på nytt om AAP.

Hadde Erna Solberg vært statsminister, hadde hun sørget for å gjeninnføre «karensåret» for syke og skadde som lever av arbeidsavklaringspenger (AAP). Karensåret betyr ett år uten penger, selv om man ikke er ferdig avklart i verken Nav eller helsevesen. Etter ett år kan man søke på nytt om AAP.

Jan-Erik Østlie

Erna vil gjeninnføre året uten penger for folk på AAP

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i møtet med avdeling 10 i Fellesforbundet. Her ved hovedtillitsvalgt Oksana Nilsen.

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i møtet med avdeling 10 i Fellesforbundet. Her ved hovedtillitsvalgt Oksana Nilsen.

Tormod Ytrehus

Oksana ba om svar fra Støre: – Jeg tror ikke dere forstår hvor tøft vi har det

GRATULERER: I arbeidet med lovendringen har stortingspolitiker Tuva Moflag (lyst krøllete hår) hatt dialog med Zara-tillitsvalgte Alejandra Castro (t.v.). Nå er det tid for å feire. Zizzi-ansatte Mari Skogli (grønn genser) jubler med.

GRATULERER: I arbeidet med lovendringen har stortingspolitiker Tuva Moflag (lyst krøllete hår) hatt dialog med Zara-tillitsvalgte Alejandra Castro (t.v.). Nå er det tid for å feire. Zizzi-ansatte Mari Skogli (grønn genser) jubler med.

Leif Martin Kirknes

Butikkansatte og politikere jubler over lovendringen: Nå skal heltid være normen

Endre Sæther har fri annenhver fredag og mandag. Det er synonymt med langhelg på hytta.

Endre Sæther har fri annenhver fredag og mandag. Det er synonymt med langhelg på hytta.

Leif Martin Kirknes

Endre (63) jobber 80 prosent og får 90 prosent av lønna

Statsminister Jonas Gahr Støre (t.v.) inviterer LO og de andre partene i arbeidslivet til møte om nytt utvalg. Her fra møte med LO i samarbeidskomiteen.

Statsminister Jonas Gahr Støre (t.v.) inviterer LO og de andre partene i arbeidslivet til møte om nytt utvalg. Her fra møte med LO i samarbeidskomiteen.

Martin Guttormsen Slørdal

Støre kaller inn til toppmøte for å dempe prisene og renta

– Denne saken viser hvor ille varslere i politietaten faktisk behandles, mener Alexander Karlsen.

– Denne saken viser hvor ille varslere i politietaten faktisk behandles, mener Alexander Karlsen.

Alf Ragnar Olsen

Politivarsleren Alexander ble etterforsket, utestengt og sykmeldt. Nå saksøker han staten

Ole Palmstrøm

FHI-direktøren slår alarm: – Ekstremt risiko for at vi ikke klarer jobben vi er satt til å gjøre

Det kan lønne seg å sjekke opplysningene om inntekt og skattetrekk som arbeidsgiveren din sender til Skatteetaten.

Det kan lønne seg å sjekke opplysningene om inntekt og skattetrekk som arbeidsgiveren din sender til Skatteetaten.

Colourbox

Du kan få baksmell hvis sjefen ikke betaler riktig skatt for deg. Dette må du sjekke

Mimir Kristjansson (R) er ikke nådig i kritikken sin av Hans Andreas Limi og Frps kutt i AAP-ordningen.

Mimir Kristjansson (R) er ikke nådig i kritikken sin av Hans Andreas Limi og Frps kutt i AAP-ordningen.

NTB/Ole Berg-Rusten, Torstein Bøe

Raser over Frp-kutt: – Et målrettet angrep mot de som har minst

Høyre mener ett år uten penger for syke folk som ikke er ferdig avklart i Nav, er med på å få fortgang i prosessen med å avklare dem for arbeid eller trygd. Det såkalte karensåret ble innført i 2018 av Solberg-regjeringa og fjernet av Støre-regjeringa i år.

Høyre mener ett år uten penger for syke folk som ikke er ferdig avklart i Nav, er med på å få fortgang i prosessen med å avklare dem for arbeid eller trygd. Det såkalte karensåret ble innført i 2018 av Solberg-regjeringa og fjernet av Støre-regjeringa i år.

Jan-Erik Østlie

Nav avviser Høyres påstand om AAP

Høyres alternative budsjett inneholder et kutt på 318 millioner kroner i regjeringas tannhelsereform.

Høyres alternative budsjett inneholder et kutt på 318 millioner kroner i regjeringas tannhelsereform.

Sissel M. Rasmussen

Kutt i tannhelsa: – Høyre gjør hullet i velferden enda større

En person er anmeldt for vold under LOs kartellkonferanse på Gol i Hallingdal.

En person er anmeldt for vold under LOs kartellkonferanse på Gol i Hallingdal.

Ole Palmstrøm

Voldshendelse på LO-konferanse er politianmeldt

NJF-leder Jane B. Sæthre advarer mot større avstand mellom folk og parti.

NJF-leder Jane B. Sæthre advarer mot større avstand mellom folk og parti.

Ole Palmstrøm

Tillitsvalgte bekymret for Aps utvikling

Kommentar

Vi står overfor en mild versjon av Høyre. La dere ikke bli lurt, skriver Kjell Werner.

Vi står overfor en mild versjon av Høyre. La dere ikke bli lurt, skriver Kjell Werner.

Herman Bjørnson Hagen

«Ikke la dere bli lurt av Høyre»

Kommentar

Det er ikke nok for Ap og Støre å servere «menigheten» det de ber om, skriver Kjell Werner.

Det er ikke nok for Ap og Støre å servere «menigheten» det de ber om, skriver Kjell Werner.

Ole Palmstrøm

«Litt mer ydmykhet hadde nok vært på sin plass, Støre»

I varehandelen jobber mange ansatte ufrivillig deltid. Nå styrkes deres rett til en fulltidsstilling.

I varehandelen jobber mange ansatte ufrivillig deltid. Nå styrkes deres rett til en fulltidsstilling.

Martin Guttormsen Slørdal

Nå kommer lovendringen som styrker ansattes rett til heltidsstillinger

Eirik Dahl Viggen

Regjeringen vil fjerne fast støtte til Pårørendesenteret: – Jobben min er i fare

Ulf Madsen fortsetter som forbundsleder i FLT

Ulf Madsen fortsetter som forbundsleder i FLT

Jan-Erik Østlie

Ulf Madsen er enstemmig gjenvalgt som forbundsleder i FLT

SNART JUL: Jonas Gahr Støre kom med en gladnyhet til Kriminalomsorgen på LO Stats kartellkonferanse.

SNART JUL: Jonas Gahr Støre kom med en gladnyhet til Kriminalomsorgen på LO Stats kartellkonferanse.

Eirik Dahl Viggen

Støre fant 100 millioner til kriminalomsorgen


Flere saker