Vil tette norske skattehull
Statsminister Jens Stoltenberg (Ap) sier at regjeringen vil tette flere hull i skattesystemet.
Internasjonale selskaper skal ikke lenger kunne snylte på skatten gjennom gunstige gjeldsfradrag i Norge, skattemyndighetene skal få innsyn i advokaters klientkontoer og Norge vil jobbe for innsynsrett i enda flere skatteparadiser.
– Dette handler om å tette skattehull. Det er et stort internasjonalt problem at selskaper utnytter hull i skattesystemet og forskjeller mellom land, sier Stoltenberg til NTB.
Nær 17 milliarder
Skatteetaten anslo i januar i år at multinasjonale selskaper forsøkte å unndra 16,7 milliarder kroner fra beskatning ved å handle med seg selv, ifølge NRK.
Også dette hullet tar regjeringen sikte på å tette igjen.
– Regjeringen vil legge fram et forslag om innstramming av rentefradrag på lån mellom selskaper i samme konsern, sa Stoltenberg da han talte på Youngstorget før årets 1. mai-tog i hovedstaden.
Urettferdig
– Internasjonale selskapers mulighet til å trekke fra gjeldsrenter er ubegrenset. Det betyr at de kan ta opp store lån i Norge, få store fradrag, og dermed nulle overskuddene i Norge og føre inntektene ut av landet, forklarer Stoltenberg.
Han sier at mye av dette er lovlig, men det betyr likevel ikke at det er bra:
– De nuller ut overskuddene og får lite eller ingenting i skatt. Det er urettferdig overfor norske selskaper som ikke har tilsvarende muligheter og som betaler full skatt. I tillegg taper fellesskapet store inntekter, og velferdsordninger undergraves. Derfor vil vi begrense disse mulighetene, sier Stoltenberg til NTB.
Starbucks
Hvilke selskaper som benytter disse hullene, vil statsministeren ikke si noe om. Men han er ikke i tvil om at det er snakk om store beløp.
– Over tid snakker vi om milliarder. Dette er penger vi vil bruke til å gi skattelettelser på andre områder, for det samlede nivået skal ikke økes, sier han.
I fjor ble det blant annet kjent at kafékjeden Starbucks kun har betalt cirka 90 millioner kroner i britisk selskapsskatt siden 1998, til tross for at kafékjeden har tjent over 30 milliarder kroner på virksomheten.
Eiere av lokale kaffebarer i England har påpekt at de må betale 20 prosent i skatt, mens Starbucks har sluppet unna med 2-3 prosent.
OECD-støtte
Også nettbutikken Amazon og internettgiganten Google har fått oppmerksomhet for skattetilpasning over landegrensene, og i februar i år tok Tyskland, Frankrike og Storbritannia initiativ for å hindre skattetriksing mellom ulike lands ulike regler.
Organisasjonen for økonomisk samarbeid og utvikling (OECD) støttet initiativet.
– Norge overtar formannskapet i OECD i mai. En hovedsak for oss blir å få til enda bedre internasjonale avtaler. I tillegg vil vi jobbe for ytterligere innsyn i flere skatteparadiser, sier Stoltenberg til NTB.
Advokatkontorer
I revidert nasjonalbudsjett som legges fram tirsdag, foreslår regjeringen å gi skattemyndighetene innsyn i advokaters klientkontoer slik de allerede har i kontoer i bank- og finansinstitusjoner.
– Det går store beløp ut av landet på denne måten. Innsyn gir oss mulighet til å avsløre juks, tilpasninger og unndragelse, sier Stoltenberg til NTB.
Forslaget kommer som en følge av en kjennelse i Høyesterett i 2010 som sa at navn på klienter som overfører penger via advokaters klientkonto, skal holdes hemmelig. Da hadde valutaregisteret i Skatt Øst funnet ut at seks advokatkontorer overførte til sammen 7,5 milliarder kroner til og fra skatteparadiser via firmaenes klientkontoer fra 2004 til 2009. (ANB-NTB)
Mest lest
Anne Myklebust Odland
Mor ble innlagt i psykisk helsevern. Da flyttet barnevernet inn til far og babyen
Allmenngjorde minstelønna: Ulovleg for arbeidsgivarar å betale mindre lønn eller gi dårlegare arbeidsvilkår.
Colourbox
Lønnshopp før sommarferien: Sjekk den nye minstelønna i ni bransjar
Debatt
Det har vært fantastisk å være Norge lenge. De som har argumentert for at det er lurt for et lite land å ha en egen valuta, har hatt vind i seilene. Men regningen for en fest kommer alltid, skriver Kjetil Staalesen.
Erlend Angelo
Regninga kommer, og den sendes rett til norske arbeidstakere og pensjonister
En utbredt misforståelse er at IA-avtalen ikke gjelder lenger, forteller rådgiver i LO, Gry Gundersen.
Eirik Dahl Viggen
Sykefravær: Arbeidsgivere kutter i egenmeldingsdager
Brian Cliff Olguin
Kristin jobber gratis 240 timer i året for å få vaktplanen til å gå opp
«Kari» ble utfryst og mobbet av arbeidskollegaene om bord, hvor hun bodde 28 dager i strekk. (Illustrasjonsfoto)
Tri Nguyen Dinh
I flere år ble «Kari» trakassert: – Helt forferdelig å være på jobb
Avgjørelser i Arbeidsretten er endelige, og kan ikke ankes.
Håvard Sæbø
Ble syk etter én dag i ny jobb – nå må kommunen betale sykepenger
– Dette er en viktig seier for stillingsvernet og et seriøst arbeidsliv med faste ansettelser, sier faglig sekretær Joakim Gebhardt i Fellesforbundet.
Alf Ragnar Olsen
Peab Asfalt sa opp 150 arbeidere. Nå har de trukket oppsigelsene
I dag er de enten 65, 63 eller 60 år, med en 85-årsregel som gir en mulighet til å gå av inntil tre år før aldersgrensen.
Colourbox
Pensjonen for 200.000 arbeidstakere i Norge på bordet
Den takhøyden som liksom er så høy … den er ikke alltid så høy likevel, mener Olav Neerland om organisasjonen han er medlem av.
Hanna Skotheim
Olav ble kalt kvinnehater: – Jeg er ikke redd for å stikke hodet fram
– Jeg håper tilsynsrapporten fører til endring, men usikker på om den gjør det i virkelighetene, sier Frid Melling Vågenes (f.v.). Her sammen med Robin Knutsen og Joakim Johnsen.
Leif Martin Kirknes
Sjefen sendte grove e-poster i fylla. Får kritikk fra Arbeidstilsynet
Høyre og Frp er ett mandat unna rent flertall dersom denne målingen hadde vært et valgresultat.
Stian Lysberg Solum / NTB
Høyresida knuser de rødgrønne på ny måling
Anna Granqvist
Pensjonistene vil være med når de skal få mer penger. Se hva partiene svarer
Hos Bilfinger i Porsgrunn har de ansatte tilgang til kantine. Men de som jobber på gulvet her, spiser helst i hallen.
Sissel M. Rasmussen
Status og hierarki på jobb: Dette avslører matpausen om oss
Kan det bli slutt på nattarbeid for butikkansatte? Det er blant spørsmålene et utvalg nedsatt av Stortinget skal vurdere.
André Kjernsli
Butikkansatte jobber sene kvelder og netter. Nå kan det bli en endring
Høyre-lederen beskylder venstresiden for nærmest å bygge ned velferdsstaten Norge.
Frederik Ringnes / NTB
Erna Solbergs fem beste grunner for å stemme Høyre
Bare i Oslo, Viken og Vestfold har ni av ti bygningsarbeidere i bemanningsselskaper mistet jobben etter innføringen av forbud mot innleie fra bemanningsforetak for byggenæringen i Oslo-regionen.
Håvard Sæbø
1200 oppsagt i byggebransjen
Streik kan føre til fulle søppelkasser fra 14. juni.
Tina Brandt
Streik kan føre til søppelkaos neste uke
Ansatte ved flere plastbedrifter omfattes av Kjemisk-teknisk tariffavtale. Her jobber operatørene Chrisander Dahl (t.h.) og operatør Daniel Rafaelsen ved plastbedriften Protan i Lier.
Arkivfoto: Petter Pettersen
Over 3000 ansatte i kjemisk industri får ny lønn. Her er tallene
Gruvearbeider og tidligere forbundsleder Anita Johansen mener valget ikke var rettferdig. Brede Edvardsen vant med et klart flertall - 124 mot 83 stemmer.
Ylva Seiff Berge