– Svært nøye med å varsle Stortinget
Som siste vitne dokumenterte Kjell Magne Bondevik en nitid kontakt med Stortinget i forbindelse med sine inntektsforhold som pensjonist etter 75-årsregelen.
Bondevik framholdt at han var svært nøye med å klargjøre reglene for hva han kunne tjene ved siden av pensjonsutbetalingen og hvordan han kunne tjene dem. Da inntekten hans oversteg pensjonsbeløpet, meldte han selv fra og fikk stoppet pensjonsutbetalingene.
– Jeg var svært nøye med å varsle fra om mine inntektsforhold, sa tidligere statsminister og partileder Kjell Magne Bondevik i Kristelig Folkeparti (KrF) da han vitnet i bedragerisaken mot sine tidligere stortingskollegaer Magnus Stangeland (Sp) og Anders Talleraas (H) tirsdag ettermiddag.
Kjell Magne Bondevik gikk ut av Stortinget i 2005 og var i en kort periode uten fast jobb før han i midten av 2006 startet som leder for Oslosenteret for fred og menneskerettigheter. Han fikk den såkalte gullpensjonen fra desember 2005 fram til høsten året etter.
Det han fikk utbetalt for mye den siste delen i 2006 er tilbakebetalt.
Var mistenkt
Bondevik var opprinnelig blant pensjonistene Riksrevisjonen mente hadde fått urettmessig pensjon, men som senere ble delvis «frikjent» av Kjønstad-utvalget. Da Økokrim etterforsker saken hans, ble den henlagt etter bevisets stilling.
– Jeg følte selv at det var riktig å oppgi alt, det var også beskjeden jeg fikk av pensjonsstyrets sekretær, Astri Risnes, sa Bondevik.
I politiavhør ga han uttrykk for at han fant det «urimelig at enkelte representanter skulle bære strafferisikoen for uklarheter i regelverket», men avsto fra å vurdere situasjonen til Stangeland og Talleraas.
Bondevik var oppgitt over vilkårligheten som syntes å råde rundt den lukrative pensjonsordningen til stortingsrepresentantene.
Tre ulike konklusjoner
– Tre forskjellige instanser vurderte mine rettigheter - pensjonsstyrets sekretær, Riksrevisjonen og Kjønstad-utvalget - og kom til tre forskjellige konklusjoner, sa han.
Bondevik skal ha fått beskjed om at han hadde krav på pensjon i de sju første månedene i 2006 av pensjonsstyrets sekretær, Astri Risnes, mens Kjønstad-utvalget mente han bare skulle ha pensjon de første fem månedene. Riksrevisjonen derimot mente han ikke hadde krav på pensjon i det hele tatt i 2006.
– Jeg skal ikke bruke alle ord og uttrykk jeg ønsker her i retten. Men Riksrevisjonens gransking var med respekt å melde dårlig, mangelfull og summarisk. Vi ble framstilt som trygdemisbrukere og slik skal det selvfølgelig ikke være, sa Bondevik. (ANB-NTB)
Mest lest
Heidi Wittrup Djup mener det er oppsiktsvekkende at en barnevernstjeneste fremsetter påstander om en fagperson uten nærmere begrunnelse.
Hanna Skotheim
Lydopptak fra barnevernet rystet Heidi: – Måten de snakker på gir meg frysninger
Søk i ulike yrker nederst i saken.
Rudfjord/Ruter, Angelo, Privat, Rasmussen, Colourbox
Nye tall: Dette er lønna i over 350 yrker
Du slipper å skatte av utbetalinga fra Nav.
Hanna Skotheim
Nav: Snart kommer ekstrautbetalingen
Michael Ulriksen
Ramona sov med ulv i soveposen. Nå betaler turister over en årslønn for å overnatte her
Det har blitt dyrere å ha gjeld, men økt rente svir mer i lommeboka for noen enn for andre.
Colourbox
Hvilke grupper merker egentlig renta mest? Her er tallene
Bjørn Sigurd Svingen er leder av Fellesforbundets avdeling på Raufoss. Han drar nå i gang politisk streik mot høye strømpriser.
Helge Rønning Birkelund
Nå blir det politisk streik mot høye strømpriser: – Vi må gjøre et eller annet for å bli hørt
Jana Walzer jobber ufrivillig deltid som renholder for ISS i Steinkjer. Hun vil helst ha heltidsstilling, men tror ikke den nye regelen om heltid i arbeidsmiljøloven kan hjelpe henne til å få det.
Sebastian Bang
Jana får ikke jobbe mer – selv om nye regler ble innført 1. januar
Herman Bjørnson Hagen
«Sara» varsla om at skipperen seksuelt trakasserte henne: – Jeg vurderte å hoppe på sjøen
Lilly Hystad (74) er pensjonist og alene med boligutgifter. Hun har rustet seg så godt hun kan for enda en runde med prisvekst på mat denne uka.
Martin Næss Kristiansen/Dagsavisen
Lilly (74) tvinges til å handle mindre: – Tar ikke en liten sjokolade engang
Vernepleier Marte Bogstad mener jobber hun og kollegene gjør ikke verdsettes godt nok.
Simen Aker Grimsrud
Marte var en av lønnstaperne i fjor: – Det er åpenbart urettferdig
– Det er en tragedie, fordi det nå gjelder hele landet. Det har vært varslet lenge og alle har visst om det, sier tillitsvalgt Roger Nordland i Frost Kraftentreprenør.
Jan-Erik Østlie
Norge trenger desperat mer strøm – men de som bygger kraftnettet mister jobben
De hadde hastemøte, olje- og energiminister Terje Aasland (f.v.), Bjørn Sigurd Svingen og Torhild Løkken fra Fellesforbundet, og næringsminister Jan Christian Vestre.
Pressefoto
Hastemøte om strømstreik: Aasland og Vestre kalte inn «opprørere»
Kommentar
Oljefondsjef Nicolai Tangen må se i øynene at 2022 ble en finansiell nedtur, skriver Kjell Werner.
Yngvil Mortensen
«Oljefondets tap bør være en tankevekker for nordmenn»
Nordmenn bruker mindre penger i butikkene. Det kan føre til oppsigelser i varehandelen.
Erlend Angelo
Hver tredje butikk vurderer eller planlegger å nedbemanne
Pizza- og pastarestauranten i Oslo nektar å inngå tariffavtale med Fellesforbundet. No er tilsette klare til å streike for betre lønns- og arbeidsvilkår.
Tormod Ytrehus
Streik kan stenge populær restaurant: – Forsøkte å presse tilsette ut av fagforeining
Christian Eriksen og Linda Kjeldaas har vært nødt til å tåle litt kjeft den siste månedene. De forstår at togpassasjerene er frustrerte over fulle tog og innstilte avganger.
Morten Hansen
Konduktørene har hatt en måned med kjeft, stappfulle tog og frustrerte passasjerer
Rødt vil ha hele jernbanen samlet i én organisasjon.
Leif Martin Kirknes
Rødt vil legge ned Bane Nor: – Det er åpenbart at noe ikke fungerer som det skal
Energikommisjonen foreslår en enorm utbygging av kraft framover. LO-sekretær Are Tomasgard, som også sitter i kommisjonen, ber politikerne få opp farta.
Norge kan mangle enorme mengder strøm i 2030: – Vi er skikkelig på hælene
Lærer og plasstillitsvalgt for Skolenes landsforbund (SL) Svein Olav Farstad (til høyre) og verneombud Stig Rune Myklebust Lothe står i front i kampen til ansatte ved Eide ungdomsskole for å få fjernet tre mobilantenner som står på taket til skolen. De er synlige på bildet i bakgrunnen.
Anders Tøsse
Lærere vurderer å bytte jobb grunnet strålefrykt
Jan-Erik Østlie