Det er til nå sendt ut 16 oppsigelser i Mesta Anlegg.
Ane Børrud
Oppsigelse
Mesta Anlegg legger ned tre avdelinger: 16 mister jobben
Bedriften har gått på milliontap i Bodø, Alta og Hardanger.
camilla.yndestad@lomedia.no
Det var i juni, rett før ferien, at hovedtillitsvalgt for medlemmene i Norsk Arbeidsmandsforbund i Mesta, Geir Krokå, fikk beskjed om at det gikk mot avvikling av avdelingene i Bodø, Alta og Hardanger i Mesta Anlegg.
– Det er trist når vi må ta sånne grep.
Grunnen er prosjekter som over tid ikke har vært lønnsomme.
Av 55 berørte, er det nå sendt ut 16 oppsigelser.
I avdeling Nord (Bodø og Alta) har 13 personer fått tilsendt oppsigelse, mens to har sagt opp selv.
I Hardanger-avdelingen er det sendt ut tre oppsigelser. Her kan bli sendt ut tre til, men det jobbes med å få de overført til andre avdelinger i Mesta. Fire har sagt opp selv.
– Noen tar det ganske bra, mens andre er fortvilte og frustrerte over å miste jobben, sier Krokå.
Har opptrådt redelig
Krokå forteller at en del av dem det gjelder har fått nye jobber. Noen har søkt, og fått lov til å gå på dagen.
Han synes at Mesta har opptrådt redelig overfor de ansatte, og at bedriften har lagt seg i selen for å få overført folk til andre avdelinger.
– Noen har blitt overført til drift- og vedlikehold, og noen skal over til betong, forteller han.
Sluttdato for de ansatte i avdelingene i nord er 30. november, mens det i Hardanger er 31. desember.
Oppsigelse: 14 ting du må vite om nedbemanning
Er snakk om milliontap
Oddmund Lefdal er konserndirektør i Mesta AS. Han legger ikke skjul på at bedriften ikke har lykkes med virksomhetene i Nord og Hardanger, og at de har pådratt seg store tap over tid som ikke har vært mulige å snu.
– Både i nord og i Hardanger har vi satset på for stor bredde i prosjektene, og vi har ikke har hatt god nok ledelse og kompetanse til å gjennomføre dem. Vi skulle holdt oss til det vi kan. Vi har prøvd forskjellige løsninger over tid, og så har det bare ballet på seg, forteller Lefdal.
Han roser fagarbeiderne og medlemmene i Arbeidsmandsforbundet, og forteller at han har medlidenhet med dem som har mistet jobben.
Direktøren legger også til at nedbemanningen ikke betyr kroken på døra for anleggsvirksomheten i Mesta, men at de nå må ta ned deler av virksomheten for å få kontroll på resultatene.
– Vi må omstrukturere, rett og slett. Vi har gått på et betydelig tap, det er snakk om flere titalls millioner kroner. Et selskap som Mesta bærer tapet, men ikke over tid, sier han.
Mest lest
– Hvis du lurer på hvorfor Norges største parti ikke lenger er Norges største parti, så kan dette være en av forklaringene, sier HK-lederen, med klar henvisning til Tonje Brennas siste uttalelse om matkøene i Norge. (Arkivfoto)
Jan-Erik Østlie
LO-forbund etter Brennas uttalelser om matkøer: – Vi er sjokkert
Et flertall på Stortinget ønsker at uføre skal kunne tjene mer ved siden av trygden. (Illustrasjonsfoto)
Brian Cliff Olguin
Stortinget ønsker at uføre skal kunne tjene mer
Leder i Fellesforbundet, Jørn Eggum, har tidligere argumentert for at uføre skal ha rettigheter i en AFP-ordning. Det har vedtaket på Fellesforbundets landsmøte satt en stopper for.
Håvard Sæbø
Det blir ingen AFP-pensjon for uføre, slår Eggum fast
Tore Kristiansen / VG
Fersk måling: Nedtur for Høyre og Erna Solberg
– Jeg føler meg ikke noe verdsatt. Om de ikke ville ha meg der, kunne de jo gitt beskjed tidligere – jeg har tre barn og regningene må betales, sier Siyyam.
Jan-Erik Østlie
Siyyam føler seg presset ut av jobben: – Jeg ble for dyr
Ap- nestleder og statsråd Tonje Brenna forsvarer hun sosialhjelp som velferdsstatens «nødhjelp», sier en julekrisepakke ikke er rett lut mot matkøene. (Arkivfoto)
Jan-Erik Østlie
Brenna får kritikk for matkø-budskap: Arrogant og hjerterått
Fra lønnsoppgjøret 2023. (Arkivbilde)
Tormod Ytrehus
De avgjorde din nye lønn. Se hva toppene i arbeidslivet tjener
I august 2017 fjernet Forsvaret et tillegg som ansatte med undervisningsplikt hadde, kalt «skoletillegget». 10. mars 2023 vant offiserene over Forsvaret i lagmannsretten, noe som resulterte i utbetalinger på 100 millioner kroner.
Sebastian Christiansen / Forsvaret
Over 400 i Forsvaret får nå etterbetalt store summer
Jonas Gahr Støre og resten av Ap-ledelsen vil lytte til folket når de nå skal utvikle ny politikk.
Jan-Erik Østlie
Ap ber om hjelp. Nå kan du si din mening
Plutselig dukker ikke lønna opp som avtalt. Da er det greit å vite hvilke steg man må ta.
Colourbox
Seks råd til folk som ikke har fått lønna de har krav på
BESKYTTELSE: Ettersom Xofigo er en radioaktiv medisin, må den pakkes godt inn og fraktes trygt.
Espen Solli
Medisinen de lager her, skal redde pasienter over hele verden
Ole Palmstrøm
FHI-ansatte beholder jobben. – Nå kan jeg ta jul med senkede skuldre
TRIVES: Kommunen har kjøpt opp én bolig i hver blokk i dette området. – Det er dritlurt, for da blir det ikke så mye spetakkel, sier Berit.
Berit Baumberger
Skitbyen-Berit med ti råd til Nav
Arild Martinsen (55) er bekymret for pensjonen: – Ingen kunne forestilt seg at endringene skulle skje så fort.
Ylva Lie Bjerke
Arild har jobbet i kommunen i 14 år. Nå er han bekymret for pensjonen
Barnetrygden øker med 2400 kroner i året for barn over seks år.
Martin Guttormsen Slørdal
Enige om statsbudsjettet: Øker barnetrygden og minstesatsen for uføre
– Dette med rus og alkohol er fortsatt tabulagt og oppleves av mange som noe privat, sier rådgiver i Akan kompetansesenter.
Sissel M. Rasmussen
Drikker du for mye med kollegaene dine?
FÅR DET VERRE: Arbeidsledige som blir sanksjonert får enda strammere økonomi, mener Nav-forskerne.
Illustrasjonsfoto: Colourbox
Strengere regler for arbeidsledige virket ikke etter hensikten
Lina Winge
– Systemet er ikke bygget for å ivareta behovet til kvinner
Leder i Elektroarbeidernes fagforening i Trøndelag stoler mer på Fellesforbundet enn på LO.
Torgny Hasås
Uføre må være med i ny AFP, mener fagforeningsleder
Halvparten av 7500 ansatte oppgir at det er en stor belastning å være konstant til stede følelsesmessig.
peopleimages/colourbox