SV erkjenner asylnederlag
SV mener de har fått gjennomslag i Soria Moria 2 på miljø, skole og likelønn, men erkjenner å ha tapt i asylpolitikken.
– Vi har fått gjennomslag for de sakene vi har prioritert innenfor miljø, skole og likelønn, men erkjenner at vi ikke har fått gjennomslag for vår asylpolitikk, sier nestleder i SV, Bård Vegar Solhjell til NTB.
Ap og Senterpartiet har ønsket en strengere asylpolitikk. Statsminister Jens Stoltenberg (Ap), finansminister Kristin Halvorsen (SV) og samferdselsminister Liv Signe Navarsete (Sp) presenterer regjeringsdokumentet på Soria Moria onsdag kl. 15 etter at de rødgrønne partiene kom i mål med regjeringsforhandlingene sent tirsdag kveld.
Solhjell vil ikke komme med konkrete punkter i den svært omfattende regjeringsplattformen på rundt 80 sider. Kilder i Senterpartiet markedsførte på sin side onsdag formiddag plattformen som en seier for partiet når det gjelder rovdyrpolitikk og for bevaring av lokalsykehus.
Ingen oljeavklaring
Det er ingen ny regjeringserklæring om er forhandlet fram. Dokumentet skal være omtrent like omfattende som regjeringserklæringen fra Soria Moria i 2005. På noen områder, som rovdyrpolitikken skal plattformen være konkret, mens den på andre områder er rundere i formuleringene.
Det kommer trolig ikke noen avklaring om oljeboring utenfor Lofoten og Vesterålen. Regjeringen vil ikke ta stilling til dette før til høsten neste år, når forvaltningsplanen for området skal legges fram.
Saker som dokumentet inneholder konkrete formuleringer om, er rovdyrpolitikk, asylpolitikk og spørsmålet om en likelønnspott for å utjevne lønnsforskjellene mellom kvinner og menn. I tillegg er det ventet at den nye regjeringsplattformen kommer til å være mer positivt innstilt til private helsetjenester enn den forrige regjeringserklæringen i 2005.
– God plattform
De tre partiene orienterte onsdag sine styrende organer om utfallet.
– Det er en god plattform som skal sikre god politikk de neste fire årene, var det eneste partileder og finansminister Kristin Halvorsen ville si før hun gikk inn til SVs ekstraordinære landsstyremøte onsdag formiddag.
Alle som deltok måtte levere fra seg mobiltelefonene før de gikk inn i møtelokalet. Partene er opptatt av at ingenting skal lekke ut før plattformen blir presentert på Soria Moria.
Ifølge Dagsavisen har forhandlingene vært tøffere, spesielt for SV, enn for fire år siden. Det dårlige valgresultatet har gjort at partiet har hatt en tyngre forhandlingsjobb denne gangen. Folk i Arbeiderpartiet skal være oppgitt over at SV-topper bruker tilbakegangen i valget som et argument for at de bør få gjennomslag for mer av sin politikk, og ikke mindre.
Regjeringsforhandlingene har pågått siden mandag forrige uke.
Selve regjeringskabalen vil ikke bli presentert før etter at statsbudsjettet er lagt fram. (ANB-NTB)
Mest lest
ELENDIG BEHANDLING: Tommy Storeide Vangen har jobba i varehandelen i mange år.
Erlend Angelo
Tommy jobba seg i senk og ble sykmeldt: – Jeg har aldri blitt så dårlig behandla som av Coop
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
Charlotte Rødland Kristiansen er 22 år og må betale alle utgifter til tannlege selv. SV vil at det skal bli gratis.
Aslak Bodahl
Charlotte (22) får ikke fikset tennene fordi det er for dyrt: – Ekstremt frustrerende
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Folketrygda
Illustrasjon
Anna Granqvist
To pensjonistforeninger sier nei til stort løft i minstepensjonen, hvis det betyr mindre pensjon til andre grupper
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Redningsmannskapet i Gjerdrum var i konstant fare. Her er innsatslederens historie
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
Mari Falck forteller at faren Morten alltid har vært en positivt innstilt person med et usedvanlig godt humør. Han ble veldig deprimert etter nedstengingen og følte seg innesperret.
Privat
Mari fikk besøke sin dødssyke far kun én gang i uka. Da kokte det over for overlegen
Harald Eia er sosiolog, komiker, programleder og forfatter.
Ida Bing
Harald Eia kurser Ap om Ulikhets-Norge. Her er hans advarsel
Kommentar:
Stats,inister Erna Solberg måtte innse at opposisjonen var i ferd med å overkjøre regjeringen.
Leif Martin Kirknes
«Takket være firerbanden har regjeringen blitt presset fra skanse til skanse»
Illustrasjon
Håvard Sæbø
Rekordhøy arbeidsledighet i Lofoten – henter inn tusener av sesongarbeidere
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan utelukke Wizz Air fra å delta i konkurransen om norske ruter
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
I en intern LO-måling fra desember som TV 2 har fått tilgang til, får Ap og Jonas Gahr Støre 31,4 prosent oppslutning.
Jan-Erik Østlie
Kun tre av ti LO-medlemmer vil stemme Ap, viser intern måling
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren
537 ansatte ved sju Tine-meierier kan bli tatt ut i streik fra lørdag.
Jan-Erik Østlie
Over 500 ansatte i Tine kan bli tatt ut i streik
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie
Togrenholdere kjemper for å beholde lønna: – Stjerneeksempel på borgerlig politikk, mener Moxnes
Trygve Slagsvold Vedum for skryt for sitt lederskap av tidligere LO-topp Sture Arntzen.
Jan-Erik Østlie