Tyskerne streiker ikke lenger
Bare rundt 120.000 tyskere var i streik i løpet av 2010. Det er mindre enn en tredel av dem som streiket året før.
Tall fra WSI, Institutt for økonomi og sosialvitenskap ved den fagforeningsnære Hans Böckler Stiftung i Düsseldorf, viser meget rolige forhold på det tyske arbeidsmarkedet. Ikke siden 2005 har det vært streiket så lite som i fjor.
–En vesentlig årsak til denne utviklingen er at man fikk en forhandlingsløsning uten streikeaksjoner overhodet for metall- og elektroindustrien, og at antallet arbeidskonflikter innen tjenesteytende sektor var langt lavere enn året før, sier dr. Heiner Dribbusch ved WSI. Han har vært hovedansvarlig for studien.
Fra 400.000 til 120.000
Den årlige Arbeidskampanalysen viser at rundt 120.000 arbeidstakere totalt deltok i streikeaksjoner i 2010. Tilsvarende tall i 2009 var over 400.000. Antallet arbeidsdager som er gått tapt på grunn av streik er også langt lavere. Fra 2009 til 2010 har det gått tilbake fra 398.000 til 173.000.
Dr. Dribbusch ser ingen tegn til spesielt økende streikelyst i 2011. De streikeaksjonene som har vært gjennomført i første halvdel av året har vært svært begrenset både tidsmessig og med tanke på antall streikende.
–Når vi ser på de tariffoppgjørene som fortsatt gjenstår i år, kan spesielt detaljhandelen inneha et konfliktpotensial som er vanskelig å vurdere, sier dr. Dribbusch.
97 dager streik for tariffavtale
Som i tidligere år skyldes mange av streikeaksjonene kamp om innføring av tariffavtaler. Dr. Dribbusch viser blant annet til den langvarige streiken ved betongfabrikken Westerwelle i Herford i delstaten Nordrhein-Westfalen. Konflikten skyldtes at bedriften nektet å anerkjenne de ansattes valg av bedriftsråd. Ved medisinalbedriften MZ-Service GmbH i Aachen streiket man i 97 dager for kravet om egen tariffavtale.
Arbeidskampanalysen fra WSI bekrefter samme tendens og utvikling som den offisielle streikestatistikken som ble offentliggjort i forrige uke av den statlige arbeidsformidlingen BA (Bundesagentur für Arbeit). Tallene i BA-statistikken ligger imidlertid langt lavere enn WSIs tall. Således var det ifølge BA bare 12.936 streikende i 2010 mot 28.281 i 2009.
Offisiell statistikk ikke god
Heiner Dribbusch sier at BA-statistikken er utilstrekkelig og inneholder betydelige hull.
–Den offisielle statistikken viser nok en gang betydelige hull, noe som kan tilbakeføres til en systematisk underrapportering av de faktiske arbeidskonfliktene som foregår, sier han.
I motsetning til BA er WSIs tall utarbeidet på basis av rapporter fra fagforbund og fagforeninger, systematiske artikkelsøk i pressen og egen research.
Mest lest
LO-leder Peggy Hessen Følsvik, riksmekler Mats Ruland og NHO-leder Ole Erik Almlid etter at partene hadde blitt enige i lønnsoppgjøret.
Håvard Sæbø
LO og NHO er enige om årets lønnstillegg. Dette ble resultatet
Forhandlingene mellom LO, YS og NHO i årets lønnsoppgjør er krevende. Det medgir også riksmekler Mats Ruland.
Jan-Erik Østlie
Løsning i lønnsoppgjøret, ingen streik. Her er årets økonomiske ramme
Martin Guttormsen Slørdal
Gunvor (81) har slitt ut åtte motorsager: – Jeg har mange trær på samvittigheten
KAN SMITTE: Fordi forurenset tøy kan etterlate seg koronavirus i hjemmet, bør arbeidsklær, for eksempel i helsevesenet, vaskes i et profesjonelt vaskeri og ikke hjemme, mener Industri Energi og Norsk Renseri- og Vakseriforening.
Ole Palmstrøm
Derfor advarer vaskeriene mot å vaske arbeidsklærne hjemme
Renholderne var blant de yrkesgruppene som fikk lavlønnstillegg i mellomoppgjøret i 2019.
Håvard Sæbø
Hvem kan få lavlønnstillegg i årets lønnsoppgjør? Disse fikk et ekstra løft sist
LO og NHO ble enige i årets lønnsoppgjør. Men hva ble de egentlgi enige om? FraFagbevegelse prøver å forklare resultatet.
Håvard Sæbø
Hvordan kan 2,25 kroner i timen bli 2,7 prosent? Lønnsoppgjøret forklart
MISFORNØYD: Raj Kumar Fylling er meget misfornøyd med egen lønnsutvikling i Skatteetaten. Ifølge lønnstatistikk fra etaten de siste fem årene er det store skjevheter i systemet.
Ole Palmstrøm
Raj (63) har fått 24.700 kroner i lønnshopp på fem år. Kollegaen fikk nesten 100.000 kroner mer
Noen av dagens koronaordninger gjelder ut juni, andre gjelder ut september. Her får du oversikten.
Emmie Olivia Kristiansen
16 støtteordninger du kan ha krav på nå. Her er den samlede oversikten
Sissel M. Rasmussen
Tonje (18) anbefaler yrket som nesten ingen jenter velger
LO-leder Peggy Hessen Følsvik og administrerende direktør Ole Erik Almlid i NHO kan se fram til to intense dager når årets lønnsoppgjør skal avgjøres
Leif Martin Kirknes
Lønnsoppgjøret: Slik foregår meklingen
FÅR FERIEPENGER: Ørjan Strømhaug er glad for de ekstra pengene som vil tikke inn på kontoen. Han var permittert fra jobben på et personbilverksted fra mai til desember i 2020.
Tormod Ytrehus
Nå blir det likevel feriepenger på dagpenger for småbarnspappa Ørjan. Så mye kan han få
For første gang på 10 måneder er Arbeiderpartiet større enn Høyre. Erna Solberg må med andre ord se opp til Jonas Gahr Støre igjen.
Leif Martin Kirknes
Ny måling: Nå er Ap størst igjen. Det har ikke skjedd siden juni i fjor
Administrerende direktør i NHO Ole Erik Almlid, riksmekler Mats Ruland og LO-leder Peggy Hessen Følsvik kommer til å ha mye med hverandre å gjøre gjennom meklingsinnspurten som foregår fredag og lørdag. Frist er natt til søndag.
Leif Martin Kirknes
Innspurten på lønnsoppgjøret er i gang: – Streik er en mulighet, sier LO-lederen
JUBLER: Peter Barkar, hovedtillitsvalgt i Implenia fram t il 15. april, jubler over at utenlandske anleggsarbeidere som ikke kommer seg på jobb, skal få kompensasjon med etterbetaling fra 29. januar. Bildet er tatt før korona en kom, da han fortsatt kunne møte opp på kontoret på Lysaker.
Sissel M. Rasmussen
De kom seg ikke på jobb: Nå skal EØS-pendlerne få kompensasjon for inntektstapet
Nå er det snart tid for lønnsforhandlinger for store grupper av offentlig ansatte.
Emmie Olivia Kristiansen
Hva skjer i lønnsoppgjørene fremover? Åtte spørsmål og svar
Ole Erik Almlid og Peggy Hessen Følsvik.
Leif Martin Kirknes
LO og NHO er enige om årets lønnstillegg. Dette ble resultatet
Emmie Olivia Kristiansen
Regjeringen vil fjerne særaldersgrensa for 200.000 offentlige ansatte
Vekter og tillitsvalgt Knut-Johannes Berg er lei av å sakke akterut på lønn. Derfor blir han provosert av NHOs krav i årets mellomoppgjør.
Sissel M. Rasmussen
Vekter Knut-Johannes er provosert: Om NHO får gjennomslag, vil han henge enda mer etter på lønn
MER ENN FORVENTET: Butikksjef Frode Helsø ved Coop Extra Stjørdal er overrasket over størrelsen på grensehandelen.
Erlend Angelo
Stengte grenser har gitt butikksjef Frode gode dager på jobb, men har det ført til flere arbeidsplasser?
Renhold er en yrkesgruppe med lav lønn. I år får LO-organiserte på denne overenskomsten et lavlønnstillegg på 1 krone per time.
Erlend Angelo