Sjøfolk krever nye anti-dumpingtiltak
Sjømannsorganisasjonene vil ha adgang til å allmenngjøre tariffavtalene.
einar.fjellvik@lomedia.no
LO, Sjømannsforbundet og Sjøoffisersforbundet troppet i dag opp i Arbeidsdepartementet med krav om lovendringer som gjør det mulig å bruke allmenngjøring av tariffavtalene som verktøy for å bekjempe sosial dumping også til sjøs.
– Vi er nødt til å få et bedre grep om sosial dumping til sjøs om vi fortsatt skal være en av verdens ledende sjøfartsnasjoner, sa LO-nestleder Gerd Kristiansen til FriFagbevegelse.no da vi snakket med henne like før møtet med statssekretær Jan-Erik Støstad.
Kristiansen forteller at LO og sjømannsorganisasjonene stadig får inn rapporter om blant annet russiske sjøfolk som hyres inn som mannskaper på fartøyer som går i norske farvann. Hyrene de tilbys er ifølge LO-nestlederen til dels grotesk lave.
I notatet som ble overlevert departementet i dag har sjømannsorganisasjonene beregnet at grunnhyra for en russisk matros tilsvarer ei timelønn på litt over 26 kroner, men laveste hyresats for en norsk matros ligger på vel 122 kroner.
– Med sånne lønnsforskjeller er vi nødt til ha reguleringer hvis vi skal unngå sosial dumping, mener Gerd Kristiansen
To krav
I notatet ber organisasjonene om to ting:
De ønsker en bedre kontroll med at reglene som stiller krav om arbeidstillatelse og norske arbeidsvilkår for utenlandske sjøfolk i norsk kystfart blir overholdt. Bestemmelsene ble innført 1. mai i fjor, men organisasjonene er ikke tilfreds med etterlevelsen.
De vil ha endret allmenngjøringsloven slik at det blir adgang til å kreve allmenngjøring av tariffavtalene for sjøfolk om bord i supplybåter som opererer på norsk kontinentalsokkel.
LAST NED: Hele notatet som ble overlevert Arbeidsdepartementet (pdf)
Utenlandske skip «renner inn»
Sjøoffisersforbundets Hans Sande minnet statssekretæren om at norsk sokkel er attraktiv.
– For tida renner det inn med utenlandske fartøyer der hyrene til dels ligger på en tidel av norsk nivå. Om bord på de flytende installasjonene har partene greid å forhandle seg fram til ordninger, men nede på havflata er det fritt vilt.
Både han og Sjømannsforbundet nestleder, Johnny Hansen, understreket at de ønsker å finne løsninger sammen med arbeidsgiverne, men at de trenger trusselen om allmenngjøring som et ess i ermet i disse forhandlingene.
Lovte å holde kontakt
Statssekretær Jan-Erik Støstad kunne i denne omgangen ikke love mer enn at problemet vil bli tatt på alvor og at departementet ønsker å holde kontakt med organisasjonene i det videre arbeidet.
Politikerne delt
Da spørsmålet om allmenngjøring av tariffavtaler til sjøs ble diskutert på Sjømannsforbundets landsmøte i fjor høst, fikk kravet om adgang til å kunne bruke dette verktøyet full støtte fra SVs Per Østvold. Også Arbeiderpartiets Terje Lien Aasland var «i utgangspunktet» positiv, mens representantene fra Fremskrittspartiet og Høyre var til dels svært skeptiske.
LES MER:Allmenngjøringsja fra SV og Ap
Mest lest
Hilde Cecilie Jordsjø har jobbet som kabinansatt i SAS i 33 år.
Privat
Hilde Cecilie har fått 2.000 kroner mer i lønn på 12 år: – Ledelsen ser på oss som et nødvendig onde
136 600 personer mottok arbeidsavklaringspenger (AAP) fra Nav første kvartal 2022.
Hanna Skotheim
Tre viktige endringer i reglene for AAP
1. juli 2022 trer en rekke endringer i arbeidslivet i kraft. Her får du oversikten.
Tormod Ytrehus
1. juli er det nye lover og regler som innføres i arbeidslivet
Eva Ranheim er sekretær i klubben og en av få som er igjen på Elko-fabrikken. Nå flyttes fabrikken til utlandet.
Sissel M. Rasmussen
Suksessfabrikk flyttes ut av Norge: – Det har vært en slitsom tid
HK-tillitsvalgte Tormod Aarum (t.v.) og Christian Kaborg etterlyser forebygging av sykefravær ved Ikea Fururset.
Brian Cliff Olguin
Tillitsvalgte: Syke Ikea-ansatte tvinges på jobb. Nav-lege får skylda
Maria Jocelyn Vattøy (til venstre) og Saengduan Hansen har det tøft. Endrete permitteringsregler gir en svært usikker økonomisk hverdag.
Erlend Angelo
Maria og Saengduan står uten lønn og dagpenger: – Er det dette som er vanlige folks tur?
Regjeringens oppdaterte regler for hjemmekontor gjelder fra 1. juli.
colourbox.com
Nye regler for hjemmekontor fra 1. juli. Dette må du vite
Prosessoperatør Hanne Høines jobber til alle døgnets tider.
Jan Inge Haga
Hanne jobber til alle døgnets tider: – Jeg ser folk som sliter voldsomt
Lene Rørvik reagerer på at FO, som regner seg som en feministisk organisasjon, gikk med på å svekke kvinners rett til å få betalt ammefri.
Privat
Lene (30) vil melde seg ut av LO i amme-protest
Hanna Skotheim
Fra 1. juli blir det enklere å bruke lønnstilskudd
Marte Mjøs Persen kalte inn partene NHO Luftfart og Norsk Flytekniker Organisasjon (NFO) tirsdag morgen.
Jan-Erik Østlie
Tvungen lønnsnemnd i flyteknikerstreiken. Her er reaksjonene
Fra 1. juli blir det dyrere for dem som bruker mye strøm samtidig.
Kai Hovden
Nå er den nye nettleia her: – Jeg er spent på responsen
LAGER: Hvem skal organisere de ansatte på ulike typer lagre? Handel og Kontor og Fellesforbundet har i årevis kranglet om dette.
Håvard Sæbø
LO har satt ned foten i krangel om lageransatte
– Jeg, rotter og kakerlakker er vel de eneste som overlever en atomvinter. Etter å ha vært her noen år er det ingenting som biter lenger, sier renovatør Daniel Sebergsen.
Ida Bing
Daniel er utsatt for sopp og bakterier hver dag: – Vi vet jo ikke hva vi står og puster inn
Rundt 300 bygningsarbeidarar samla seg framfor administrasjonsbygget til arbeidsgivaren FLC tysdag morgon.
3F Lolland
Ulovleg streik på Danmarks største byggeplass: Polakkar krev same lønn som danskar
Flyteriggansatte i Maersk er blant de som nå får høyere lønn. Bildet er av flyteriggen Maersk Inspirer.
Maersk Drilling
Flyteriggansatte får ny lønn etter mekling. Se hva de ble enige om her
Kommentar
Næringsminister Jan Christian Vestre må gjøre ord til handling. Nå må han klemme til, skriver Kjell Werner.
Beate Oma Dahle / NTB
«Nok en gang viser det seg at staten ikke klarer å holde igjen på lønnsnivået til topplederne»
KAN GÅ AV TIDLIG: Ansatte innen brann og redning er blant dem som kan gå av tidlig i dag. Trepartssamarbeidet som nå er satt i gang skal munne ut i nye regler for om de fremdeles skal kunne gå av tidligere enn andre, eventuelt når og hvordan de i såfall skal tjene opp til alderspensjon samtidig som de går av tidlig.
Lars Magne Hovtun/OBRE
I disse yrkene kan du gå tidligere av med pensjon
STREIKEFARE: Mange av NTLs medlemmer i NRK jobber med å få sendingene på luften, blant annet i regirommene. (Arkivfoto)
nyebilder.no
Lyd og bilde kan forsvinne fra NRK i sommer – mekling denne uka
Benedicthe Eliassen er gravid og skal bli tobarnsmor. Etter planen skal hun tilbake til jobb i august til neste år. Da skal familiekabelen med to små og to skiftarbeidende foreldre stå sin prøve.
Jan Inge Haga