Vikarer var arbeidsledige
Hver tredje ansatt i bemanningsbransjen var registrert arbeidsledig før vedkommende fikk jobb som vikar.
Langt de fleste i bransjen jobber heltid.
Det viser en ny undersøkelse som Synovate Norge har utført på vegne av NHO Service.
– Undersøkelsen viser et annet bilde av arbeidsforholdene enn det mytebaserte bildet som gjerne presenteres av ideologiske motstandere av bransjen, sier fagsjef Even Hagelien i NHO Service til NTB.
Vikarbyråene er en omstridt del av norsk næringsliv. På den ene siden erkjenner politikerne at det per i dag er vanskelig å drive skoler, sykehjem og sykehus uten vikarer. På den andre siden beskyldes bransjen for å bidra til uverdige arbeidsforhold og sosial dumping.
– Les også: Flåthens krevende år
Da LO-leder Roar Flåthen talte under Fellesforbundets landsmøte i høst, kom han med ramsalt kritikk av bemanningsbransjen. Han advarte sterkt mot useriøse formidlingsfirmaer som utnytter sine ansatte.
– Vi står overfor en ytterst farlig utvikling som delvis har knekt fagbevegelsen ute i Europa. Sosial dumping er et problem vi aldri blir ferdig med. Men vi skal ikke tillate dette her hjemme. Bare LO er sterkt nok til å ta opp kampen, sa Flåthen.
Hans gamle fagforbund Fellesforbundet har ledet an i oppgjøret mot EUs vikarbyrådirektiv, som et flertall i Arbeiderpartiets stortingsgruppe har akseptert, men som regjeringspartnerne Sp og SV stadig er imot.
En høringsrunde om saken er nå innledet i LO, og Flåthen har ikke avvist at organisasjonen kan komme til å kreve at regjeringen tar i bruk reservasjonsretten som EØS-avtalen gir rom for.
– Jeg deler uroen som er ute blant medlemmene, sa LO-lederen til Klassekampen før jul.
– Les også: Jobbet 126 dobbeltvakter
Mandag inviterer SV til åpent møte om vikarbyrådirektivet på Stortinget.
– Bemanningsbransjen er i sterk vekst. Dette er en trussel mot den norske samfunnsmodellen og mot rettighetene til norske arbeidere, sier SVs arbeidspolitiske talskvinne Karin Andersen.
– Jo færre faste ansettelser som gjøres, jo flere jobber må skje via vikarbyråer. Dermed øker vikarbransjens andel, slik vi har sett de siste årene.
Andersen legger til at mange vikarer ikke har lønn mellom oppdrag, noe som gjør det vanskelig eller umulig å få boliglån og ha en stabil økonomi.
– Les også: Ikke avvisende til vikar-veto
Even Hagelien i NHO Service som organiserer norske bemanningsselskaper, mener bransjen har et ufortjent dårlig rykte.
– Bemanningsbransjen har positiv samfunnsverdi. Ved siden av å legge til rette for nødvendig fleksibilitet i arbeidslivet er bransjen en god og effektiv inngangsport til arbeidslivet, sier Hagelien.
Han viser til Synovates undersøkelse som synliggjør at 72 prosent er fornøyde med jobben og at enda flere opplever at den svarer godt til forventningene.
Undersøkelsen viser videre at 32 prosent var arbeidsledige før de fikk jobb som vikar, at 79 prosent av de ansatte i bemanningsselskaper får jobb innen en måned og at 69 prosent opplever at innleiebedriften er positiv til innleide medarbeidere.
Selv om det er blitt flere menn i bransjen, er den fremdeles kvinnedominert. 57 prosent av de ansatte er kvinner. Undersøkelsen viser også at flere enn halvparten er under 35 år, at 19 prosent studerte før de begynte og at 65 prosent jobber i privat sektor. Kontor, lager, transport, industri samt helse og omsorg er yrkesområdene med størst innslag av vikarer.
Synovates undersøkelse ble distribuert til et representativt utvalg på 10.000 ansatte og gjennomført i høst. Til sammen fikk analyseselskapet 1.773 svar, hvilket gir en svarrespons på 18 prosent. (ANB-NTB)
Mest lest
Sammenbrudd i de lokale lønnsforhandlingene utløste gå sakte-aksjon fra klubbleder Christoffer Heggholmen og bilmekanikere, bilpleiere og delelageransatte ved Bertel O. Steens tre personbilverksteder i Bergen. – Hvis ikke noe endrer seg nå, kan vi ikke jobbe i denne bransjen, sier Heggholmen.
Arne Ristesund
Christoffer og kollegaene har gått til et uvanlig skritt for å få høyere lønn
VIL UTVIKLE SEG: Helsefagarbeider Therese Madelen Nord-Kongskog vil gjerne ta en bachelorgrad for å kunne få mer ansvar og faglig utvikling i jobben.
Bjørn A. Grimstad
Helsefagarbeider Therese Madelen (33) vil bli sykepleier, men fagbrevet gir null poeng
Direktør i Norsk Industri Stein Lier-Hansen mener Norge må innføre regler som pålegger kraftselskapene å begrense krafteksporten når det er lite vann i magasinene.
Jan-Erik Østlie
Industri-topp: Norge burde sagt nei til de siste utenlandskablene
Colourbox
Familier taper flere tusen kroner i måneden på prisveksten. Se tallene
Kommentar
Selv ikke oljepengene kan dekke over at vi nå er på vei inn i en helt ny økonomisk tid, en tid der de fleste av oss vil få dårligere råd, skriver Stein Sneve.
Brian Cliff Olguin
«Årets lønnsoppgjør var det beste på mange år. Nå er det snudd på hodet»
ULOVLIG: – Det er ikke rett fram for en arbeidsgiver å trekke ansatte i lønn, sier Petter Dreier.
André Kjernsli
Kiosksjef truet en ansatt med lønnstrekk ved mobilbruk
Høyre-leder Erna Solberg kan glede seg over bunnsolid borgerlig flertall på Opinions siste partibarometer. Høyre har aldri vært så mye større enn Arbeiderpartiet som nå.
Jan-Erik Østlie
Nå er Høyre større enn Ap og Sp til sammen
PEKER UT SYNDEBUKKER Enova har vært mer opptatt av å få folk til å spise mindre rødt kjøtt enn å få folk til å energieffektivisere, hevder Nelfo-direktør Tore Strandskog. Han gir politikerne skylda for det han mener er Enovas vage mandat.
Knut Viggen
Ut mot grønn strømavgift: Forbrukerne får lite tilbake
DYRT: Det kan koste arbeidsgjevarar fleire hundre tusen kroner i bot, om dei får tilgang til epost dei ikkje har lov til. Datatilsynet har sett eksempel på arbeidsgjevarar som fekk tilgang til privat epost til tilsette.
Colourbox
Sjefen fekk alle e-postane til den sjukmelde: Det enda med 400.000 kroner i bot
Vi merker konsekvensene av kutt i tiltaksplasser, forteller Steinar Halvorsen.
Simen Aker Grimsrud
Arbeidsledigheten er rekordlav, men Nav-tillitsvalgt Steinar vil ha mer penger til å få folk ut i arbeid
MEKLING: For ansatte i prosessindustrien kan det bli streik fra mandag morgen, dersom partene ikke blir enige hos Riksmekleren. Bildet er fra Alcoa Mosjøen, der er ingen tatt ut i første streikeuttak,
Arkivbilde: Petter Pettersen
Over 1.400 industriarbeidere gjør seg klar til å gå ut i streik
Kommentar
Under pandemien var det enklere for det gamle flertallet på Stortinget, som lå til høyre, å hente pengene til politikken sin med økt oljepengebruk. Det går ikke lenger, skriver Trygve Svensson.
Ole Berg-Rusten/NTB
«Hvordan hadde det vært om Listhaug og Solberg styrte nå?»
22. august er alle skolene i landet i gang. (Illustrasjonsfoto)
Colourbox
Her tas lærerne i LO ut i streik. Se lista over uttaket
Håvard Haugen er ungdomstillitsvalgt og hovedtillitsvalgt for Industri Energi ved Hydro Årdal.
Egil Brandsøy
Håvard (26) tar mer ansvar i arbeidslivet enn eldre: – Vi må kjempe for godene
Siden 1994 har Nav ved behandlingen av saker om stønader til enslige forsørgere ment at disse stønadene faller utenfor trygdeforordningen.
Hanna Skotheim
Nav praktiserer nok en trygderegel feil, fastslår domstol
Kari Nessa Nordtun, til daglig ordfører i Stavanger, skal lede utvalget som skal meisle ut Aps nye energipolitikk.
Jan Kåre Ness / NTB
Lederen i Aps energiutvalg vil utjevne strømprisene mellom nord og sør
Matvareprisen skyter i været.
Heiko Junge / NTB
Sjokktall: Aldri før har prisene på matvarer økt raskere enn nå
INNSYN: Har telefonen din ein MDM`app har du god grunn til å sjekke kva arbeidsgjevar sjekkar av informasjon om deg. Du har også krav på å få vite kva informasjon appen samlar inn og korleis den blir brukt.
Øystein Windstad
Har du jobbtelefon? Du anar ikkje kva sjefen kan finne ut om deg
Tidligere partitopp i Arbeiderpartiet, Trond Giske, er blitt leder av det største lokallaget i partiet – Nidaros Sosialdemokratiske Forum i Trondheim
Beate Oma Dahle / NTB
Giske går mot regjeringens planer om kraftutbygging
HUSK: Du må ha sykmelding fra lege, og huske å si fra til sjefen din hvis du blir syk i ferien og ønsker deg ny ferie med lønn senere.
Colourbox.com